Na czym polega zabieg wybielania zębów? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Na czym polega zabieg wybielania zębów?

14 września 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Niezwykle popularną metodą uatrakcyjnienia uśmiechu stało się ostatnio wybielanie zębów. Na czym polega ten zabieg, jak się do niego przygotować? Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze gabinetu, w którym zabieg będzie przeprowadzony oraz jak później dbać o śnieżnobiały uśmiech?

Na te i inne pytania odpowiada lekarz dentysta Karolina Kuśnierz z gabinetu Dental4You w Krakowie.

W ciągu swojego życia często spożywamy kolorowe jedzenie, pijemy kawę, herbatę, wino i nierzadko palimy papierosy. W wyniku tego zęby zaczynają ciemnieć – jest to naturalny proces. Regularne mycie specjalnie przeznaczonymi do tego pastami może usunąć tylko część takich powierzchownych przebarwień na szkliwie. Trudno jednak usunąć te, które już głęboko wniknęły w strukturę zęba.

Na pomoc podążyło profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, które jest procedurą bezpieczną i gwarantującą odpowiedni efekt – pod warunkiem, że jest wykonywane przez odpowiednio przeszkolony i wykwalifikowany personel.

Niestety dla pacjentów, w dobie różnego rodzaju akcji promocyjnych i chęci pozyskania nowych klientów, zabieg wybielania zębów stał się kartą przetargową dla wielu gabientów. „Takie zaniżanie ceny jest bardzo podejrzane. Nieraz słyszałam opinie, że wykonane było innym preparatem niż zaleca producent, bez odpowiedniego zabezpieczenia dziąseł lub zabieg był skrócony do minimum”.

Warto także wiedzieć, że zgodnie z Naczelną Radą Lekarską „tego rodzaju zabieg jest świadczeniem zdrowotnym i zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty mogą być wykonywane wyłącznie przez lekarza lub lekarza dentystę, ewentualnie pod jego nadzorem w warunkach gabinetu stomatologicznego przez osoby posiadające kwalifikacje zawodowe higienistki stomatologicznej”. Unikajmy zatem gabinetów kosmetycznych w których wybielanie jest przeprowadzane przez kosmetyczki.

A jak wygląda sam zabieg?

Niezbędne przed wybielaniem jest wykonanie pełnej higienizacji jamy ustnej (skaling, piaskowanie). Aby ocenić o ile tonów zmienił się odcień zębów po wybielaniu, przed zabiegiem oceniany jest aktualny kolor zębów. Następnie zabezpiecza się dziąsła płynnym koferdamem, tak aby światło z lampy nie uszkodziło dziąseł.

Na powierzchnię zębów nakładamy specjalny żel wybielający, którego głównym składnikiem jest nadtlenek wodoru w odpowiednim stężeniu. Światło emitowane przez lampę aktywuje żel, dzięki czemu wzrasta częstotliwość, przy której związki nadtlenku wodoru ulegają rozbiciu. To z kolei staje się powodem błyskawicznego efektu utleniania wewnątrz struktury zęba. W efekcie widoczne przebarwienia są rozbijane na mniejsze i utleniane. Taką procedurę optymalnie jest powtórzyć trzy razy (łącznie 45 minut), choć czasami z różnych powodów należy ją skrócić.

Po zabiegu przez 72 godziny nie wolno spożywać żadnych kolorowych pokarmów ani napojów. Dlatego nie polecamy wybielać zębów bezpośrednio przed ważnym spotkaniem czy wydarzeniem rodzinnym.

Niektóre osoby mogą odczuwać wrażliwość po zabiegu. Jest to całkiem normalne zjawisko, które powinno ustąpić w przeciągu 24 godzin. Przed i po zabiegu można używać past zmniejszających nadwrażliwość zębów, a po zabiegu jako „terapia podtrzymująca” zalecane jest stosowanie profesjonalnych past wybielających.

Nie bójmy się więc wybielania, ale zamiast sposobów domowych oddajmy się w ręce specjalistów z odpowiednimi kwalifikacjami. Pozwoli to długo cieszyć się pięknym, białym uśmiechem, który jest najlepszą wizytówką człowieka.

Przygotował: Dental4You



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz