Melatonina – jak działa? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Melatonina – jak działa?

26 marca 2015, dodał: fringilla
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego latem czujesz się zdecydowanie lepiej niż przez pozostałą część roku. Dlaczego akurat jesienią dopadają cię chandry, a wiosną emanujesz pozytywną energią? Jak to się dzieje, że w czerwcu masz większą ochotę na seks niż w styczniu? Czemu zimą objadasz się słodyczami i częściej się przeziębiasz?

To nie jest przypadek. Organizm ludzki jest „zaprogramowany” na zmiany pór roku. Potrafi dostrajać procesy fizjologiczne do temperatury otoczenia, ilości światła słonecznego, a także dostępnego pożywienia. W ciągu roku zmienia się poziom niektórych hormonów i enzymów. Te natomiast wpływają m.in. na cykliczne zmiany metabolizmu, reakcje układu odpornościowego, zdolność rozrodu, nawet wrażliwość na ból. Cyklicznie zmienia się także zdolność kojarzenia i reagowania na bodźce.

wiosnaNie mają tego problemu mieszkańcy strefy równikowej, gdzie praktycznie przez 365 dni jest taka sama pora roku. Ale im dalej od równika, tym problem przybiera na sile. Wyobrażasz sobie, jak muszą się czuć mieszkańcy koła podbiegunowego, którzy doświadczają dni i nocy polarnych? Kiedy słońce znajduje się na niebie przez kilka miesięcy, są energiczni, bardziej wydajni, pozytywnie nastawieni do życia i bardziej… płodni. Zimą z powodu braku naturalnego światła często popadają w depresję. W pierwotnych plemionach eskimoskich na czas zimy polarnej zanika libido. Pojawia się dopiero wiosną. W krajach skandynawskich popularne jest leczenie depresji i złego samopoczucia sztucznym światłem.

winter-blues-2
Za rytmikę zmian sezonowych w naszym organizmie odpowiada ten sam układ, który generuje rytmy okołodobowe, czyli porę snu i aktywności. To on podpowiada nam, kiedy wyciszyć się przed snem, położyć spać, a kiedy pora wstawać. Reaguje on na ilość światła słonecznego. W jego skład wchodzą:

  • podwzgórze (część mózgu), a konkretnie zawierające się w nim jądro nerwowe,
  • szyszynka – gruczoł wydzielający melatoninę,
  • te elementy siatkówki oka, które są odpowiedzialne za percepcję światła.

W chwili zapadnięcia zmroku siatkówka wysyła do jądra nerwowego podwzgórza informację o zmniejszeniu natężenia światła. Impulsy nerwowe wzbudzone w jądrze nerwowym wysyłają taką samą wiadomość do szyszynki, a ta z kolei rozpoczyna wydzielanie melatoniny. Hormon ten jest produkowany tylko podczas snu.

Zimą śpimy zazwyczaj dłużej, a co za tym idzie, szyszynka wydziela melatoninę przez dłuższy czas. To dlatego ciężko nam rano wstać z łóżka, gdy na dworze jest jeszcze ciemno. Wiosną i latem szyszynka przestaje wydzielać melatoninę wcześniej, z tego powodu krócej śpimy i łatwiej wykonujemy wszystkie poranne czynności.

Melatonina w tabletkach, którą można kupić w aptekach, jest preparatem stosowanym wspomagająco w zaburzeniach snu. Polecana jest osobom niewidomym oraz tym, którzy przekraczają strefy czasowe lub mają pracę zmianową. Stosuje się ją u ludzi starszych, ponieważ z wiekiem wydzielanie tego hormonu maleje.

Justyna Mrowiec

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz