Liszaj rumieniowaty | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Liszaj rumieniowaty

28 maja 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares
Liszaj rumieniowaty (Lupus erythematosus; Lupus erythematodes) in. toczeń rumieniowaty to chroniczna choroba (z grupy tzw. kolagenoz) układu immunologicznego, który atakuje swój własny organizm (autoagresja). Polega na powstawaniu przeciwciał skierowanych przeciwko składowym jądra własnych komórek i tworzeniu kompleksów immunologicznych, które odkładając się w ścianach naczyń i tkankach, powodują zmiany narządowe. Stąd jej skutkiem jest autoimmunizacja i wtórny stan zapalny w obrębie wielu tkanek i narządów. Nie jest chorobą zakaźną, nie ma potrzeby izolowania chorych cierpiących z tego powodu. Przyczyny choroby nie są znane. Eksperci doszukują się przyczyn w problemach genetycznych, wirusach, problemach hormonalnych, stresach i czynnikach środowiskowych działających osobno lub razem. Liszaj jest bardzo trudny do wykrycia, ponieważ jego początkowe objawy mają różną formę. Zmiany skórne mają najczęściej charakter czerwonych grudek zlewających się w większy wykwit o czerwonym zabarwieniu. W toczniu charakterystyczne są też zmiany drobnych naczyń skóry, najczęściej rumień okołopaznokciowy i rozszerzenia naczyń (tzw. teleangiektazje). Dobrze znany jest też objaw Raynauda, który polega na napadowym zblednięciu i zasinieniu palców najczęściej pod wpływem zimna i stresu. Po odkryciu Kaposiego i Oslera, że toczeń rumieniowaty nie ogranicza się wyłącznie do skóry, choroba ta została zaliczona w poczet chorób wewnętrznych, a następnie, wraz z wyodrębnieniem się reumatologii jako odrębnej specjalizacji, weszła w zakres jej zainteresowań. Jedną z podstawowych cech choroby jest nadwrażliwość na światło (głównie UVB), przy czym zmiany pojawiają się lub nasilają niekiedy dopiero kilka tygodni od ekspozycji na światło słoneczne.

Istnieją dwa podstawowe typy liszaja:

1) Liszaj rumieniowaty krążkowy. Pojawia się na eksponowanych fragmentach skóry jako blizny lub wysypki o okrągłym kształcie, brunatnoczerwone, stąd nazwa. Wysypki te pojawiają się również na nosie, bocznych powierzchniach twarzy, owłosionej skórze głowy i grzbietowych powierzchniach dłoni.
2) Liszaj rumieniowaty trzewny (narządowy, układowy) [TRU]. Jest chorobą przejawiającą się prócz skóry (w większości przypadków) w wielu innych organach i narządach ciała. Typowa choroba zaczyna się delikatnymi objawami, do których zalicza się znużenie, gorączkę, utratę wagi ciała. Często lekarz lub chora osoba mylą te objawy z jakąś inną chorobą. Typowe objawy ustępują, ale po pewnym czasie powracają, co jest cechą charakterystyczną liszaja. Choroba przebiega rzutami. W typie układowym liszaja zajęte są różne części ciała. Z tego też powodu pojawiają się objawy różnych chorób. Autorzy klasycznych podręczników poświęconych toczniowi rumieniowatemu układowemu przyznają, że w pierwszej fazie choroby dominującymi, a niekiedy jedynymi objawami, oprócz objawów skórnych, są włącznie bóle stawów i gorączka. Za najbardziej charakterystyczne uznaje się ciałka hematoksylinowe, komórki LE i ciałka cytoidalne w siatkówce oraz zmiany okołonaczyniowe w śledzionie, a także złogi immunoglobulin na granicy skórno-naskórkowej.
Liszaj rumieniowaty jest rzadką chorobą. Zapada na nią pięcioro na milion dzieci w ciągu roku. Rzadko rozpoczyna się przed okresem dojrzewania, a sporadycznie przed 5-tym rokiem życia. Najczęściej chorują kobiety w wieku rozrodczym i stosunek chorych kobiet do mężczyzn wynosi 9:1. U dzieci przed okresem dojrzewania przewaga dziewcząt jest mniejsza. Występuje na całym świecie, jednak częściej występuje u dzieci o pochodzeniu afro-amerykańskim, hiszpańskim, azjatyckim i indiańskim. Jest ważnym problemem zdrowotnym dla kobiet w wieku rozrodczym. Konieczny jest dobór odpowiedniej metody antykoncepcji, przy współpracy ginekologa z reumatologiem. W ciąży zachodzi duże ryzyko wystąpienia lub zaostrzenia groźnego toczniowego zapalenia nerek, wiodącego od ich niewydolności. Jednak powikłania te powinny być rozpatrywane indywidualnie.
Diagnoza opiera się na stwierdzeniu objawów klinicznych i wynikach badań laboratoryjnych, po wykluczeniu innych chorób. Opiera się o podstawy kryteriów ACR oraz innych badań – laboratoryjnych (krew, mocz), obrazowych (rentgen, tomografia komputerowa) i specjalistycznych, takich jak okulistyczne, laryngologiczne, neurologiczne, psychiatryczne i psychologiczne.
Specjaliści z American College of Rheumatology zajmujący się tą chorobą uznali, że osoba przejawiająca cztery z podanych niżej symptomów jest chora na liszaj rumieniowaty.

Symptomy choroby:

1) wysypka na twarzy w kształcie motyla, obejmująca policzki i nos,
2) zapalenie stawów,
3) zapalenie opłucnej,
4) owrzodzenia w błonach śluzowych,
5) liszaj krążkowy,
6) nadwrażliwość na światło,
7) zapalenie nerek,
8) schorzenia krwi (niski poziom białych ciałek krwi, anemia, niski poziom czerwonych ciałek krwi),
9) problemy ze strony systemu nerwowego,
10) zaburzenia w funkcjonowaniu systemu odpornościowego,
11) przeciwciała przeciwjądrowe.

Skuteczne leczenie nie jest znane, ale większość osób cierpiących z powodu liszaja układowego lub krążkowego może żyć kontrolując jego objawy. Leczenie szpitalne polega na podawaniu leków immunosupresyjnych, kortykosteroidów i środków przeciwmalarycznych. Doniesienia napływające z literatury światowej mówią o pewnych sukcesach w leczeniu początkowo lekami przeciwzimniczymi, a następnie naturalnym kortyzonem w dawkach suprafizjologicznych. U tych chorych, którzy prezentują jedynie zmiany skórne i objawy ze strony układu ruchu, na początek włącza się leki przeciwmalaryczne, takie jak np. chlorochina oraz NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. aspiryna, ibuprofen, ketoprofen).
W Instytucie Reumatologii w Warszawie zajmowano się głównie trzema eksperymentalnymi metodami leczenia tocznia rumieniowatego układowego:
1) Wyciągami z grasicy (prace z tego zakresu publikowali pracownicy Kliniki Reumatologii Wieku Rozwojowego); podobnie jak w piśmiennictwie światowym, i polskie wyniki wykazały zmienną skuteczność tej metody;
2) Winkrystyną (pracę o eksperymentalnym zastosowaniu winkrystyny u dzieci chorych opublikowali pracownicy Kliniki Reumatologii Wieku Rozwojowego); wyniki tych prac wskazywały, że winkrystyna może okazać się skuteczna, ale tylko u niektórych chorych. Predykatorem podatności na leczenie winkrystyną miała być współistniejąca z TRU małopłytkowość.
3) IVIG (prace z tego zakresu publikowali pracownicy Kliniki Chorób Tkanki Łącznej); chociaż skuteczność tej metody leczenia nie była stuprocentowa, wyniki okazały się obiecujące.

Chociaż liszaj układowy wciąż pozostaje chorobą nieuleczalną (nie ma leku, który powodowałby trwałe remisje u 100% chorych), to lekarze stopniowo uczą się trzymać proces chorobowy pod kontrolą. Dlatego też wyniki odległych obserwacji chorych są na przestrzeni ostatniego półwiecza coraz bardziej optymistyczne. Badania naukowe są prowadzone bardzo intensywnie. Celem tych badań jest określenie molekularnych mechanizmów odpowiedzi immunologicznej i zapalenia, dla znalezienia nowych metod terapii, bez konieczności hamowania całego układu immunologicznego. Obecnie prowadzi się szereg badań klinicznych, które obejmują testowanie nowych leków, jak i poznawanie różnych aspektów genezy choroby.
Dodała: Marta

Przeczytaj również:

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

19 komentarzy do Liszaj rumieniowaty

  1. avatar Bart pisze:

    Lisc oliwny i zmiana diety pomaga.Pomaga takze cynk w duzych dawkach ale na poczatku zaostrza objawy.Kwasy omega 3 są niezbedne w duzych ilosciach.Sufrin swietnie likwiduje objawy skorne i stawowe.Ostroznie z nabialem bialym pieczywem jajkami.Odrobaczac sie przynajmniej raz w roku ograniczyc cukier.Z masci tylko cos przeciwgrzybicznego z z kosmetykami mega ostroznie lepiej zbyt czesto nie myc miejsc zaczerwienionych.Olej z ogórecznika nie podrażnia i dobrze natluszcza.Duuuużo magnezu i czasem zyrtec.Da sie zyc ?

  2. avatar anna pisze:

    Trzeba pamiętać że w przebiegu łysienia związanego z objawami tocznia rozwiązaniem aby zachować swoje włosy lub spowodować żeby one odrosły jest zastosowanie odpowiedniej diety

  3. avatar Marek pisze:

    Istnieją dwa główne typy tej bardzo rzadkiej choroby, mianowicie liszaj rumieniowaty krążkowy, który jest bardziej łagodną postacią oraz liszaj rumieniowaty trzewny (inaczej: narządowy, układowy). Ten pierwszy cechuje się tym, iż pojawia się na fragmentach skóry w postaci okrągłych blizn lub wysypek w kolorze brunatnoczerwonym w okolicy nosa, owłosionej skóry głowy, bocznym obszarze twarzy i na powierzchni dłoni.

    Z kolei liszaj rumieniowaty trzewny objawia się tym, że prócz skóry, choroba atakuje inne narządy i organy w ciele.
    http://www.skory.objawy.net/Objawy+liszaja+rumieniowatego

  4. avatar Ana 25 pisze:

    Od miesiąca pojawiaja mi sie czerwone punktowe plamki wokół lewego oka. Wykwity pojawiaja sie w tedy gdy sie mocno zdenerwuję a najczęściej po sprzeczkach z meżem.. po 2 dniach znika ale zostaje ślad jakby ciemno bordowa plama na górnej powiece.. Po kazdej ostrej wymianie zdań ciągle to samo swędząca plama wokół oka..

    • Witam Panią.
      Jestem dietetykiem z 40 letnią praktyką. Jest to dłudi okres od Pani wpisu. Aby pozbyć układowedo liszaja powinna spróbować Pani jeżeli jest nie wyleczony zastosować zioła Grep seed , Zink, Cordyceps. Jeżeli mieszka Pani w Polsce proszę z kontaktować z Panią Aliną, podaję numer tel. 0048513107100, lub ze mną mieszkam w Angli 00447729968769 Urszula

  5. avatar Urszula pisze:

    Witam Was Wszystkich

    Dostałam układowego liszaja rumieniowatego po ugryzieniu przez jakiegoś owada. Efekt wszystkiego po pół roku zaczęłam się bardzo źle czuć: bóle nóg i rąk oraz gardła, stan podgorączkowy.Lekarze nie mogli stwierdzić co to jest, dopiero po badaniu oberonem stwierdzono że jest to układowy liszaj rumieniowaty.Ani lekarstwo ani zalecane zioła nie zwalczyły do końca, dopiero liść oliwny – kapsułki polskiej produkcji Altr MedicA
    Kupiłam 4 opakowania i stosowałam przez I – 5 dni 2 kapsułki co 6 godzin a następnie 3 x 2 kapsułki do końca . no i się pozbyłam, czuję się dobrze, odstawiłam wyroby mleczne z krowy i mięso wołowe oraz cielęcinę. Zastąpiłam to wyrobami ze soji.

  6. avatar ulka pisze:

    endriu bardzo dziękuje,ja też l4ecze się po swojemu przede wszy6skim unikam slońca blokuje się arechin-ą no i staram się jak to się mowi żyć zdrowo ale nie do przesady. Udało mi się tego mojego ,,wspólnika,, narazie ujażmić i mam nadzieje, że tak zostanie

  7. avatar AAAA pisze:

    a ja nadal nie wiem czy choruje na to czy na cos innego. liszaje „obrączkowe” mam od przedszkola, swędzące. utrzymuje mi sie to przez pare miesięcy, np. na policzku, przedramieniu czy w okolicy klatki piersiowej. znika na rok, po czym np. pojawia sie na brwi, policzku i tak jak teraz symetrycznie na ramionach. swędzi. lekarze stwierdzili mi raz grzybicę, raz łupież pstry,raz uczulenie na sierść. na wszystko sie lczylam, no i pomagalo.. na jakiś rok.. po czym znow, tak jak pisalam wczesniej. nie wiem gdzie mam się z tym udać…jak sprawdzic co to jest. na tą chorobe o której tu mowa, co smieszne natrafilam w babskim pisemku… może ktos pomoże…

    • avatar endriu pisze:

      nie łam się głowa do góry! mam podobne objawy. Już dawno straciłem wiarę we współczesną medycyną i leczę się sam. dieta według grupy krwi mi jak na razie sprzyja, ewentualnie dieta dr. Kwaśniewskiego + przy nasilaniu się objawów używam szamponu do włosów i emulsji do twarzy „seboderm”.

      Pozdrawiam i powodzenia, Andrzej

Dodaj komentarz