Lek czy suplement na osteoporozę? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Lek czy suplement na osteoporozę?

1 czerwca 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Osteoporoza to choroba kości, która dotyka najczęściej osoby starsze. Charakteryzuje się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania.

 

pani doktor

Osteoporoza początkowo nie daje żadnych zauważalnych objawów. Pojawiają się one dopiero gdy wystąpi złamanie kości, choć nawet wtedy mogą one zostać przeoczone lub zbagatelizowane. Najczęściej dochodzi do złamań kręgów, których połowa przebiega skrycie, stopniowo doprowadzając do obniżenia wzrostu, garbienia się i problemów z poruszaniem oraz pogorszenia nastroju. W skrajnych przypadkach możne prowadzić nawet do depresji. W konsekwencji powoduje niesprawność i trwałe uzależnienie od pomocy innych osób.

Celem leczenia osteoporozy jest zapobieganie złamaniom kości. Osiąga się to poprzez zwiększenie masy kostnej, zapobieganie jej ubytkowi i poprawę wewnętrznej struktury kości. Wzmocnione kości stają się bardziej wytrzymałe i mniej podatne na złamania.

Podczas rozpoznania osteoporozy, lekarz bierze pod uwagę szereg informacji, szczególnie dotyczących czynników ryzyka jej rozwoju oraz występowania w przeszłości złamań kości. Na tej podstawie określa czy u danego pacjenta zagrożenie złamaniami jest zwiększone, a także jakie postępowanie wdrożyć.

O tym, czy leczenie okaże się skuteczne, może decydować dobra współpraca pacjenta i lekarza. Uświadomienie sobie skrytego przebiegu choroby powinno zmotywować pacjenta do odpowiednio wczesnego wprowadzenia zmian w stylu życia oraz regularnego stosowania leków. Większość z nich trzeba przyjmować przez długi czas, a działania profilaktyczne konsekwentnie prowadzić do końca życia. W innym wypadku cały czas narażeni będziemy na powroty choroby i wystąpienie kolejnych złamań.

Po złamaniu kości istotne jest złagodzenie bólu i zminimalizowanie wynikającej z niego niesprawności. W zależności od miejsca złamania oraz stanu pacjenta stosuje się leczenie operacyjne lub zachowawcze. Leczenie ma na celu zapobieganie powikłaniom, które mogą wystąpić w wyniku unieruchomienia pacjenta. Konieczna jest również odpowiednia rehabilitacja, która pozwoli na uniknięcie kolejnych złamań.

Metody lecznicze osteoporozy są zwykle kompleksowe i często wymagają korekty. Przed wybraniem odpowiedniej strategii leczenia należy określić parametry metabolizmu tkanki kostnej i typ ubytku kości. To skomplikowane zagadnienia, o których powinien decydować lekarz. Aby uniknąć skomplikowanych i kosztownych zabiegów, najlepiej zadbać o kondycję kości zanim będzie za późno.

Profilaktyka w postaci odpowiednio zbilansowanej diety, aktywności fizycznej i dobrze dobranych suplementów pozwala zapobiegać rozwojowi choroby. Dzięki temu można zminimalizować czynniki prowadzące do osteoporozy. Szczególny nacisk powinniśmy położyć na spożywanie pokarmów bogatych w wapń i witaminę D. Spożywanie produktów bogatych w te składniki wzmocni kości i zmniejszy ryzyko wystąpienia złamań. Osobom, które chcą, by ich kości były w dobrej kondycji, zaleca się również ograniczanie tych produktów, które negatywnie wpływają na ich strukturę, np. napojów gazowanych. Błędnie funkcjonującym przekonaniem jest, że spożycie kawy wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju osteoporozy. Natomiast alkohol i używki w dużym stopniu wpływają na zdrowie kości, dlatego zaleca się ich ograniczenie, a w skrajnych przypadkach całkowite odstawienie. Polecamy lek zawierający węglan wapnia: https://calperos.pl/ ,który pomaga w pokryciu zapotrzebowania organizmu na wapń.

W prowadzeniu skutecznej profilaktyki osteoporozy pomóc może lek Calperos. Calperos to lek bez recepty, który zawierają węglan wapnia. Pomaga w pokryciu dziennego zapotrzebowania na wapń, a także zmniejsza utratę wapnia z układu kostnego. Jedno opakowanie może starczyć nawet na 3 miesiące, co sprawia, że suplementacja wapniem nie jest trudna, ani czasochłonna. Lek można stosować również po długotrwałym unieruchomieniu i w okresie rekonwalescencji, czyli rehabilitacji ruchowej, następującej po złamaniach kości – poznaj szczegółowe informacje o leku na: https://calperos.pl/calperos-lek-otc

O kości powinniśmy dbać przez całe życie. Chociaż na pierwszy rzut oka stosowanie odpowiedniej diety i codzienna aktywność fizyczna mogą wydawać się czasochłonne, w dłuższej perspektywie pomagają uniknąć poważnych chorób i złamań.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz