Lactobacillus rhamnosus GG – bakterie, które leczą i chronią | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Lactobacillus rhamnosus GG – bakterie, które leczą i chronią

11 lutego 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Preparaty probiotyczne są obecnie jednymi z najpopularniejszych suplementów, a kolejne badania naukowe sugerują, że „dobre” bakterie mogą wspomagać leczenie ciężkich i przewlekłych chorób. Bardzo dokładnie przebadanym szczepem probiotycznym jest Lactobacillus rhamnosus GG (LGG). Jakie ma właściwości i w jakich preparatach go znajdziesz? Oto garść informacji na ten temat.

Lactobacillus rhamnosus GG – wskazania do przyjmowania

Zanim bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus GG trafiły do suplementu Linex, Trilac, Probiotex i innych probiotyków, ich właściwości musiały zostać potwierdzone przez setki badań naukowych. Po raz pierwszy szczep ten został wyizolowany w 1985 roku i nazywa się go nawet witaminą C wśród probiotyków, bo jest najlepiej przebadany, a jego pozytywne właściwości oraz bezpieczeństwo zdrowotne są udowodnione(1,2).

Kiedy może pomóc? Otóż szczep LGG wspomaga terapię zakażenia groźną bakterią C. difficile (powoduje rzekomobłoniaste zapalenie jelit) oraz zwalcza wiele innych chorobotwórczych drobnoustrojów, które mogą zasiedlać jelita. Szczep zmniejsza też prawdopodobieństwo wystąpienia biegunki podróżnych, która często psuje pobyt w egzotycznych krajach(1,3).

Badanie przeprowadzone w 2008 roku z udziałem 559 dzieci wykazało, że podawanie szczepu znacząco zmniejszyło częstość występowania biegunki infekcyjnej oraz czas jej trwania. Probiotyk może pomóc też dorosłym borykającym się z biegunką, co udowodniły badania przeprowadzone w Polsce. To nie koniec. Zwykle, kiedy sięgamy po Trilac, Bactilac albo Linex, probiotyk ma nam pomóc w prewencji lub złagodzeniu biegunki. Jednak szczep LGG może także zapobiec anginie, zredukować artretyzm i zmniejszyć ryzyko egzemy(1,4). Naukowcy coraz częściej podkreślają przecież, że zdrowy układ pokarmowy to lepsze samopoczucie.

Które suplementy diety zawierają w składzie LGG?

Linex, probiotyk, który możesz kupić w aptece bez recepty, zawiera w składzie szczep Lactobacillus rhamnosus GG. Synbiotyk jest polecany w trakcie antybiotykoterapii, a także w przypadku wystąpienia biegunki poantybiotykowej, podczas podróży, w stresie i w przypadku zmiany diety, kiedy może dochodzić do zaburzeń mikrobioty jelitowej i obniżenia odporności(5). Na czas kuracji antybiotykowej możesz sięgnąć nie po Linex, ale też Osłonkę, która oprócz innych szczepów probiotycznych ma w składzie Lactobacillus rhamnosus LR5. Pamiętaj, że jeśli chcesz wesprzeć naturalną florę bakteryjną jelit, powinieneś szukać suplementów diety, które oprócz dobrych szczepów bakterii mają w składzie także prebiotyk, czyli pożywkę pobudzającą wzrost i aktywność prawidłowej flory jelitowej.

Jak jeszcze wesprzeć kondycję układu pokarmowego?

Bóle i skurcze brzucha, biegunka, wzdęcia – wszystko to objawy, które z doświadczenia zna większość z nas. Jeśli już dopadną cię tego typu problemy zdrowotne, możesz sięgnąć po Linex, Trilac, Probiotex czy Bactilac, aby wesprzeć układ pokarmowy, a w przypadku biegunki – po lek z loperamidem, jak Stoperan albo Laremid. Jednak zawsze rozsądniej jest zapobiegać zaburzeniom zdrowotnym. Dlatego pamiętaj o poniższych zasadach:

  • – na co dzień zdrowo się odżywiaj i zadbaj, aby w twojej diecie znalazło się jak najwięcej naturalnych produktów,
  • – jedz kiszonki i fermentowane napoje mleczne, które są naturalnym źródłem dobrych bakterii,
  • – w trakcie antybiotykoterapii możesz wspierać odbudowę mikroflory jelitowej probiotykiem, który działa ochronnie wobec mikrobioty jelit; po suplement możesz też sięgnąć pomocniczo w przypadku biegunki infekcyjnej, gdyż badania wykazują, że dobre szczepy bakteryjne mogą skrócić jej przebieg(6),
  • – każdego dnia znajdź czas na relaks, gdyż za problemy ze strony układu pokarmowego często odpowiada stres.

Jeśli kłopoty ze strony układu pokarmowego są u ciebie nasilone, nawracają, utrudniają ci codzienne funkcjonowanie, koniecznie zgłoś się do lekarza, bo w grę może wchodzić przewlekła choroba i najlepiej jak najszybciej rozpocząć terapię.

 

Bibliografia:

  1. Ash M. Lactobacillus GG: A Potent Immune Regulator Effective in Many Disorders. https://www.clinicaleducation.org/resources/reviews/lactobacillus-gg-a-potent-immune-regulator-effective-in-many-disorders/. Data dostępu: 29.01.2019.
  2. Bąk-Romaniszyn L., Zeman K. Probiotyki i prebiotyki w chorobach przewodu pokarmowego u dzieci. Pediatr Med Rodz 2009, 5 (1), s. 16-22.
  3. Łoś-Rycharska E., Czerwionka-Szaflarska M. Zastosowanie Lactobacillus rhamnosus GG w profilaktyce i leczeniu wybranych chorób przewodu pokarmowego. Pediatria Polska 2008, 83(4): 402-408.
  4. Rather I.A. i wsp. Probiotics and Atopic Dermatitis: An Overview. Front Microbiol. 2016; 7: 507.
  5. Jewell T. What Causes Dysbiosis and How Is It Treated? https://www.healthline.com/health/digestive-health/dysbiosis. Data dostępu: 29.01.2019.
  6. Infectious diarrhea: Can probiotics help against diarrhea? https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK373095/. Data dostępu: 28.01.2019.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz