Kwas foliowy – właściwości i dla kogo jest przeznaczony? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Kwas foliowy – właściwości i dla kogo jest przeznaczony?

19 sierpnia 2016, dodał: EKSPERTKA
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Nawet 50% kobiet i ok. 8% mężczyzn nieprawidłowo wchłania kwas foliowy z powodu mutacji genu MTHFR. Może to wpłynąć negatywnie na zdrowie, prowadząc np. do depresji czy anemii. Kwas foliowy ważny jest w ciąży (umożliwia rozwój komórek dziecka), jednak witamina konieczna jest do prawidłowego działania organizmu przez całe życie.

 

zdj1

 

Mutacja genu MTHFR – poprawne wchłanianie kwasu foliowego jest niemożliwe

Występowanie mutacji genu MTHFR zaburza poprawne przekształcenie kwasu foliowego do formy aktywnej, którą organizm potrafi wchłonąć. Przy mutacji genu MTHFR mogą pojawić się więc nie tylko niedobory kwasu foliowego, ale także nadmiar nieprzekształconej formy. Co więcej, mutacja MTHFR zaburza balans pomiędzy ilością kwasu foliowego i homocysteiny, prowadząc do nadmiaru tej drugiej substancji. Zbyt duża ilość homocysteiny wpływa negatywnie na krzepliwość krwi, zwiększając ryzyko zawału serca, udaru mózgu czy miażdżycy.

Może się więc okazać, że mimo dodatkowej suplementacji, zapotrzebowanie na kwas foliowy nie jest w pełni pokryte, co może być niebezpieczne nie tylko dla kobiet w ciąży, ale dla każdego człowieka.

Mutacja genu MTHFR – warto wykonać test DNA

Badanie MTHFR to test DNA, który pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w genie MTHFR. Mutacja nie daje bowiem żadnych widocznych objawów, dlatego tylko test genetyczny umożliwia ujawnienie tego schorzenia. Badanie polega na pobraniu próbki materiału genetycznego z policzka, a następnie analizie DNA. Test jest szybki i bezpieczny, a jego wykonanie daje pewność co do własnego zdrowia. Dobrze jest wykonać je, planując ciążę, by zdecydować się na odpowiednią dla siebie formę kwasu foliowego.

Masz mutację genu MTHFR? Dla Ciebie metylowany kwas foliowy

Po wykryciu mutacji w genie MTHFR warto uzupełniać niedobory kwasu foliowego, używając metylowanej formy tej witaminy, która jest już przetworzona i przygotowana do wchłonięcia, dlatego bardzo łatwo może być przyswojona przez organizm. Dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne suplementy. Chociaż kwas foliowy jest obecny w pożywieniu – wyłącznie z jedzenia nie pokryje dziennego zapotrzebowania na „witaminę życia”.

Również Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przyjmowanie takiej formy kwasu foliowego przed planowaną ciążą i w jej trakcie. „Zwykły” kwas foliowy dostępny w aptece sprawdzi się tylko u osób bez mutacji genu MTHFR. U tych, których mutacja dotyczy, nie tylko nie będzie się wchłaniał, ale także może odłożyć się w formie toksycznej.

Kwas foliowy – „witamina życia”

Kwas foliowy sprawia, że wszystkie komórki organizmu mogą poprawnie się rozwijać, umożliwia tworzenie czerwonych krwinek, chroni przed nowotworami, poprawia samopoczucie. Spektrum jego działania jest bardzo szerokie. Brak pokrycia zapotrzebowania na „witaminę życia” może spowodować więc konsekwencje zdrowotne, o których nie wszyscy wiedzą. Niedobory kwasu foliowego zwiększają ryzyko pojawienia się anemii, depresji, problemów ze snem, koncentracją i pamięcią, a także wielu innych powikłań.

Niedobór kwasu foliowego w ciąży – sprzyja rozwojowi zespołu Downa

Niedostateczna ilość kwasu foliowego w ciąży zwiększa ryzyko pojawienia się u dziecka chorób genetycznych (np. zespołu Downa), neurologicznych (np. autyzmu), wad cewy nerwowej i wielu innych schorzeń. Ma to związek z tym, że jego komórki nie są wystarczająco odżywione i nie mogą prawidłowo się rozwijać, a w kodzie genetycznym mogą pojawić się błędy. Wykrycie mutacji genu MTHFR, a następnie wprowadzenie odpowiedniej suplementacji metylowanym kwasem foliowym umożliwia urodzenie zdrowego dziecka, zmniejszając ryzyko wystąpienia u niego wad.

Autor: Agnieszka Łapajska, testDNA, www.testDNA.pl

Zdjęcie: ©Evgeny Atamanenko/pl.123rf.com/

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz