Kwas foliowy – witamina zdrowia i radości dla przyszłej mamy | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Kwas foliowy – witamina zdrowia i radości dla przyszłej mamy

2 lipca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Zielone warzywa, strączki czy orzechy szczególnie bogate  w kwas foliowy, powinny być elementem codziennej diety. Wpływają bowiem nie tylko na nasze zdrowie, ale i na dobry nastrój czy koncentrację. Gdy jesteś w ciąży lub dopiero ją planujesz, kwas foliowy staje się jeszcze ważniejszy, bo zapewnia twojemu dziecku dobry rozwój.

Kwas foliowy, czyli…

…jedna z witamin z grupy B, a konkretnie witamina B9, nazywana też witaminą M lub folacyną.
W żywności występuje pod postacią folianów. Zawierają go ciemnozielone i pomarańczowe warzywa (szpinak, fasola, kapusta, szparagi, sałata, brukselka, kalafior, marchew), a z owoców pomarańcze
i banany. Kwas foliowy jest związkiem wrażliwym na światło, długie przechowywanie i obróbkę termiczną (pieczenie niszczy go w ok. 20-30%, gotowanie w 40-70%). Aby uniknąć takich strat, warzywa i owoce należy przechowywać w ciemnym miejscu i spożywać je na surowo lub ograniczyć czas gotowania czy pieczenia do minimum, a dania spożywać od razu po podaniu. Warto też pamiętać, że przyswajalność folianów z naturalnych produktów jest, niestety, znacznie mniejsza niż syntetycznego kwasu foliowego przyjmowanego w gotowych preparatach

Jest ważny dla…

…każdego z nas, ponieważ reguluje funkcjonowanie wszystkich komórek organizmu. Ostatnio zwraca się uwagę na to, że wielu ludzi cierpi na niedobór kwasu foliowego – w tym  młode kobiety, planujące ciążę. O prawidłowy poziom folianów należy zadbać już na tym etapie. Kwas foliowy  jest  kluczowy zarówno  dla rozwoju dziecka jak też dla samej mamy mamy.

Większości wad u dzieci, których przyczyną jest niedobór kwasu foliowego u ich mam podczas ciąży, można zapobiec. Tymczasem w Polsce co roku rodzi się około 2 tysięcy maluszków z wadami cewy nerwowej. Powstają one w pierwszych 4 tygodniach ciąży i nie są dziedziczne.

Znaczenie kwasu foliowego dla zdrowej ciąży…

…trudno przecenić, bo kwas foliowy jest wyjątkowo ważny dla rozwoju układu nerwowego dziecka, który zaczyna się tworzyć już w pierwszych dniach po zapłodnieniu. Niedobór tego składnika może upośledzać prawidłowy rozwój płodu, powodując wady wrodzone (najczęstsze z nich to bezmózgowie i rozszczep kręgosłupa). To jednak nie koniec zagrożeń. Niedobór witaminy B9 może być również przyczyną większego ryzyka wad serca i układu moczowego, a u przyszłej mamy poronienia oraz zakrzepicy. Braki kwasu foliowego odpowiadają także za uczucie zmęczenia, kłopoty trawienne oraz niedokrwistość u przyszłej mamy.

Sama dieta nie wystarczy…

…ponieważ by uchronić dziecko przed wadami cewy nerwowej, potrzebujesz nawet 3 razy więcej kwasu foliowego, niż możesz uzyskać z  codziennej  diety. Gdybyś chciała zaspokoić zapotrzebowanie na kwas foliowy w ciąży, musiałabyś każdego dnia zjeść nawet pół kilograma surowego szpinaku (lub kilogram gotowanego) albo około ¾ kg gotowanej brukselki, czy prawie pół kilo natki pietruszki. Nie każdemu uśmiecha się taka dieta –  a poza tym kwas foliowy to przecież tylko jeden ze składników, jakie przyszła mama musi sobie zapewnić w odpowiednich ilościach. Właśnie dlatego dodatkowe przyjmowanie kwasu foliowego podczas ciąży jest konieczne. Nie obawiaj się tego, bo korzyści z suplementowania kwasu foliowego to jedna z najlepiej przebadanych procedur w położnictwie.

Kiedy i jaka dawka?

Jeśli dopiero planujesz ciążę, powinnaś przyjmować  kwas foliowy co najmniej
6 tygodni przed planowanym poczęciem dziecka oraz w trakcie ciąży – do końca pierwszego trymestru. Rekomenduje się 400 µg (mikrogramów) kwasu foliowego dziennie. Natomiast przyszłe mamy z nadmiarną masą ciała (BMI powyżej 30) powinny przyjmować zwiększoną dawkę kwasu foliowego, ustaloną z lekarzem ginekologiem.

Tylko to, co niezbędne!

Kwas foliowy pełni istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu.
Jest on niezwykle ważnym elementem codziennej diety, który trudno uzupełniać z pożywienia.

Źródła:   htps://imid.med.pl/pl/dla-pacjenta/porod-w-instytucie/ciaza-kwas-foliowy (dostęp: 02.11.2020) https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/63113,suplementacja-kwasu-foliowego-u-kobiet-w-ciazy (dostęp: 02.11.2020]) https://dietetycy.org.pl/kwas-foliowy/ (dostęp: 02.11.2020)                                                                                                         
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Szkło w domu, jak to u Was wygląda?…
Tak, ja już widzę jak kryształki szkła rozsypują się u mnie na podłodze. Zwłaszcza...
Torba podróżna czy walizka na kółka…
Najczęściej korzystam z walizek, bo przy cięższym bagażu nie trzeba się wysilać nosząc...
Maskowanie koloru licówkami
Tylko że teraz mnóstwo osób je nosi i oswajamy się z tym widokiem,...
Kosmetyki do pielęgnacji miejsc int…
Polubiłam się z szarym mydłem gdy zaczęły mi dokuczać ciągłe wysypki. Takiego perfumowanego nie...