Ksero i drukarka szkodzą? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Ksero i drukarka szkodzą?

29 lipca 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Ozon, miedź, nikiel, cyna… Oto, co może znajdować się w ludzkich płucach. Co wyda się dziwne, pokaźną reprezentację tablicy Mendelejewa może nosić w sobie… każdy pracownik biurowy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jaki wpływ na zdrowie mają kserokopiarki i drukarki laserowe, narzędzia obecne w każdym biurze i większości domów. Poziom uświadomienia można porównać do sytuacji z lat 70-tych, kiedy dopiero zaczęto mówić o zagrożeniu związanym z paleniem papierosów…

Tonery to mieszaniny różnorodnych metali ciężkich, lotnych związków organicznych oraz trujących związków cyny i ozonu. Ta toksyczna kompozycja powstaje w temperaturze blisko 200 stopni, bo tyle osiąga drukarka podczas pracy. Substancje te przybierając formę mikropyłków przenikają do organizmu człowieka wraz z wdychanym powietrzem. Im mniejszy pyłek, tym głębiej osadza się w płucach narażając użytkownika na komplikacje zdrowotne.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się wygospodarowanie osobnych pomieszczeń z wentylacją, w których stałby sprzęt drukujący. Ta praktyka stosowana w Skandynawii jest jednak nie tylko uciążliwa (ciągłe bieganie po wydrukowaną kartkę na drugi koniec korytarza), ale często po prostu niemożliwa ze względu na brak miejsca. Tak samo nierealna jest praca w maseczce ochronnej czy przerzucenie się na odręczne wypisywanie dokumentów… Nowoczesne biuro nie obejdzie się bez urządzenia, jakim jest drukarka laserowa, faks, kopiarka czy urządzenie wielofunkcyjne. Innym sposobem może być inwestycja w nowoczesne drukarki atramentowe lub żelowe. Jednak wymiana kilkudziesięciu urządzeń w biurze to spory wydatek.

Potrzeba znów okazała się matką wynalazku, a Niemcy, w których rozgorzała ta gorąca dyskusja – jej ojcem. Filtry antypyłkowe niemieckiej firmy MicronAir oferowane w Polsce przez firmę Printcom w 94% redukują emisję niebezpiecznych dla zdrowia mikropyłków wydzielanych przez drukarki laserowe i kserokopiarki. Optymalną ochronę gwarantują trzy warstwy – pierwsza przechwytująca największe elementy pyłków, druga zbudowana z naładowanej ujemnie i dodatnio mikrofibry oraz trzecia, która zbiera niezłapane przez pierwsze dwie nanocząsteczki.

Filtry antypyłkowe proponowane przez firmę Printcom to produkt nieznany dotychczas w Polsce, podobnie jak sam problem emisji „spalin” przez drukarki. Cena produktu to koszt rzędu 90-120 zł, więc to niewielka inwestycja w porównaniu do bezcennego zdrowia pracowników i domowników. Tym bardziej, że jeden filtr antypyłkowy wystarcza na 70 tysięcy wydruków. Po zużyciu można go po prostu wyrzucić do śmietnika, ponieważ jest w pełni biodegradalny.

Faktyczna potrzeba czy nowy marketing?

Podobnie, jak w przypadku każdej nowej technologii niektórzy wątpią w sens używania filtrów antypyłkowych do drukarek. Podobna sytuacja była w latach 70-tych kiedy zaczęto mówić o zagrożeniu związanym z paleniem papierosów – początkowo nikt się tym nie przejmował. Aby się przekonać, dlaczego warto stosować filtry antypyłkowe na drukarkach, wystarczy porównać nowy filtr z filtrem zużytym – całe widoczne na zużytym filtrze zanieczyszczenie dostałoby się do płuc osób pracujących w pobliżu drukarki czy ksera powodując problemy zdrowotne – od bólu głowy, podrażnienia dróg oddechowych, chorób oskrzeli i płuc, a może nawet choroby nowotworowe.

Więcej szczegółów o zagrożeniach związanych z emisją szkodliwych dla zdrowia substancji przez urządzenia biurowe znaleźć można na www.filtry-do-drukarek.pl.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Ksero i drukarka szkodzą?

  1. avatar ala pisze:

    od drukarki trzymam sie z daleka w biurze, bo u nas mnostwo sie drukuje i to na pewno jest szkodliwe, a w domu jak cos drukuje na mojej hp, to na dobrym tuszu, a on dzieki swojej wydajnosci szkodliwy nie jest, bo dobra jakosc mam za pierwszym razem i nie musze w kolo drukowac tego samego

Dodaj komentarz