URODA I ZDROWIE

Koronawirus w Polsce: jak się chronić – porady

3 grudnia 2020, dodał: EKSPERTKA

Przez ostatnie miesiące głośno jest o koronawirusie, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jak się zabezpieczać, jakie są objawy i gdzie się zgłosić w razie podejrzenia zachorowania?

koronawirus1

Najważniejsze informacje

Koronawirus początkowo dotyczył głównie regionów: Włochy, Chiny, Korea Południowa, Iran, Japonia, Tajlandia, Wietnam, Tajwan i Singapur. W chwili obecnej występuje już na cąłym świecie, a liczba chorych ciągle rośnie.

Najbardziej narażone na rozwinięcie się wirusa oraz na zgon są osoby starsze, posiadające obniżoną odpornością,cierpiące na inne, przewlekłe choroby. Jeżeli zauważysz u siebie objawy grypy najlepiej od razu udaj się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego lub zadzwoń do stacji sanitarno – epidemiologicznej. Najwyższa śmiertelności występuje w u osób powyżej 80. roku życia,  i jest to niemal 15 proc. Natomiast u osób w 70–79 wieku śmiertelność utrzymuje się na poziomie 8 proc. W grupie 60–69 lat nie przekracza 4 proc.

 

koronawirsu22

Jak się ochronić przed koronawirusem?

Polecamy: Velox Spray NEUTRAL do dezynfekcji sprzętu medycznego

 

Dostępny na MediaUrody.pl

Wirusem można zarazić się drogą kropelkową. Jak można się zabezpieczyć?

Dbaj o higienę: często myj ręce za pomocą mydła i wody. Pomocne mogą być również płyny lub żele do odkażania.

Szanuj innych: podczas kichania lub kaszlu, niezależnie od tego, czy jesteś chory zawsze zakrywaj usta zgiętym łokciem lub chusteczką. Dzięki temu zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się zarazków. Jeżeli widzisz kogoś, kto kaszle, najlepiej odsuń się na jeden metr.

Nie dotykaj twarzy: jak wiadomo rękoma dotykamy wielu brudnych rzeczy, czy to w autobusie, czy tramwaju, w sklepie itp. Najlepiej unikaj dotykania twarzy, a w szczególności oczu, nosa i ust.

Maseczki: chronią i noszącego, i jego otoczenie. Należy je nosić bez względu na nasze samopoczucie!

Szczepienie: przezorny zawsze ubezpieczony, także możesz zaszczepić się przeciwko grypie.

Gotuj dokładnie: unikaj spożywania surowego mięsa oraz jajek.

Jak chronić się przed koronawirusem

Leczenie

Nie ma jeszcze konkretnych leków, ani szczepionki na koronawirusa. Osoby zakażone są poddawane hospitalizacji i  leczy się je objawowo oraz poddaje opiece podtrzymującej. Na szczęście większa część osób wraca do całkowitego zdrowia. Pamiętaj, że antybiotyki nie działają na wirusy a jedynie na infekcje bakteryjne. Zapobiegawcze przyjmowanie antybiotyków nie wyleczy koronawirusa.

Polecamy: Olejek Hyperoil do leczenia ran, odleżyn 

Dostępny na Meditop.pl

Co ciekawe nadużywanie papierosów, alkoholu, preparatów ziołowych i noszenia masek może nawet zaszkodzić w zwalczaniu zakażenia. Czas, jaki upływa między wniknięciem koronawirusa do organizmu a pierwszymi objawami wynosi 2–14 dni (przeciętnie jest to 5 dni)

szpital

Polecamy: Wielofunkcyjne krzesełko toaletowe 3 w 1

Dostępne na Meditop.pl

Instrukcja mycia rąk

Co prawda może wydać się to komiczne, bo przecież każdy wie jak się myje ręce, ale przez wzgląd na koronawirusa Główny Inspektorat Sanitarny opublikował taką instrukcję. Wszystko dlatego, aby zwrócić jeszcze większa uwagę na zachowanie higieny. Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, czyli poprzez kaszel, kropelki w wydychanym powietrzu, wydzieliny z nosa i ust, więc takie zapobiegawcze mycie rak może pomóc nam uchronić się od wirusa.

szpital2

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Mity na temat masażu
> niechcemisie napisał/a:> Tak zachwalasz, że wygooglałam tę matę. Wygląda fajnie i...
Dekoloryzacja
Ja już nie eksperymentuje w domu z kolorem. Już kiedyś zniszczyłam sobie włosy....
Co zrobić na kolację?
Krewetki z ryżem, bardzo smaczne, doprawione sosem sojowym. Szybko gotowe, lekkie, ale pożywne...
Co zrobić na kolację?
U nas dziś o dziwo pogoda pozwoliła na grill, więc były domowe burgery