URODA I ZDROWIE

Koronawirus w Polsce? Jak się chronić – porady

9 marca 2020, dodał: Dagmara

Ostatnio głośno jest o koronawirusie, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jak się zabezpieczać, jakie są objawy i gdzie się zgłosić w razie podejrzenia zachorowania.

koronawirus1

Najważniejsze informacje

Koronawirus dotyczy głównie regionów: Włochy, Chiny, Korea Południowa, Iran, Japonia, Tajlandia, Wietnam, Tajwan i Singapur. W chwili obecnej lepiej darować sobie wycieczki w te rejony. Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Najbardziej narażone na rozwinięcie się wirusa oraz na zgon są osoby starsze, posiadające obniżoną odpornością,cierpiące na inne, przewlekłe choroby. Jeżeli zauważysz u siebie objawy grypy najlepiej od razu udaj się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego lub zadzwoń na stację sanitarno – epidemiologiczną. Najwyższa śmiertelności występuje w u osób powyżej 80. roku życia,  i jest to niemal 15 proc. Natomiast u osób w 70–79 wieku śmiertelność utrzymuje się na poziomie 8 proc. W grupie 60–69 lat nie przekracza 4 proc.

koronawirsu22

Jak się ochronić przed koronawisurem?

Niestety do tej pory nie pojawiła się jeszcze szczepionka na koronawirusa. Wirusem można zarazić się drogą kropelkową. Jak można się zabezpieczyć?

Dbaj o higienę: często myj ręce za pomocą mydła i wody. Pomocne mogą być również płyny lub żele do odkażania.

Szanuj innych: podczas kichania lub kaszlenia nie zależnie od tego, czy jesteś chory zawsze zakrywaj usta zgiętym łokciem lub chusteczką. Dzięki temu zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się zarazków. Jeżeli widzisz kogoś, kto kaszle, najlepiej odsuń się na jeden metr.

Nie dotykaj twarzy: jak wiadomo rękoma dotykamy wielu brudnych rzeczy, czy to w autobusie, czy tramwaju, w sklepie itp. Najlepiej unikaj dotykania twarzy, a w szczególności oczu, nosa i ust.

Maseczki: niestety ludzie, którzy zaczynają panikować postanowili masowo wykupywać maseczki. Jednak czy wiecie, że zdrowym osobom one nic nie dają? Jeżeli jesteś zdrowy i zaczniesz nosić maseczkę, to przecież nie uchroni Cię to przed zakażeniem. Maseczki są dla chorych osób, aby mogły ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. Używaj maseczek wyłącznie kiedy masz objawy grypy.

Szczepienie: przezorny zawsze ubezpieczony, także możesz zaszczepić się przeciwko grypie.

Gotuj dokładnie: unikaj spożywania surowego mięsa oraz jajek.

Jak chronić się przed koronawirusem

Leczenie

Nie ma jeszcze konkretnych leków, ani szczepionki na koronawirusa. Osoby zakażone są poddawane hospitalizacji i  leczy się je objawowo oraz poddaje opiece podtrzymującej. Na szczęście większa część osób wraca do całkowitego zdrowia. Pamiętaj, że antybiotyki nie działają na wirusy a jedynie na infekcje bakteryjne. Zapobiegawcze przyjmowanie antybiotyków nie wyleczy koronawirusa.

Co ciekawe nadużywanie papierosów, alkoholu, preparatów ziołowych i noszenia masek może nawet zaszkodzić w zwalczaniu zakażenia. Czas, jaki upływa między wniknięciem koronawirusa do organizmu a pierwszymi objawami wynosi 2–14 dni (przeciętnie jest to 5 dni)

szpital

Instrukcja mycia rąk

Co prawda może wydać się to komiczne, bo przecież każdy wie jak się myje ręce, ale przez wzgląd na koronawirusa Główny Inspektorat Sanitarny opublikował taką instrukcję. Wszystko dlatego, aby zwrócić jeszcze większa uwagę na zachowanie higieny. Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, czyli poprzez kaszel, kropelki w wydychanym powietrzu, wydzieliny z nosa i ust, więc takie zapobiegawcze mycie rak może pomóc nam uchronić się od wirusa.

szpital2

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Paletki ;)
U mnie paletki mają długi żywot, bo często brakuje mi czasu, kiedy w pośpiechu...
Jesień a moda?
Cieszę się, że są osoby, które urozmaicają jesienny pejzaż kolorowymi stylizacjami. Sama do najukochańszych...
okular przeciwsłoneczne
O rety, dlaczego jesteś tak krytyczna? Niemożliwe, że w każdych wyglądasz źle. Może...
Gdzie kupujecie ubrania?
To fakt, że w wielu sieciówkach kupuje się rzeczy jednorazowe, tak jak napisała...