Komórki regeneracyjne i macierzyste – nadzieja medycyny estetycznej i stomatologii

7 czerwca 2016, dodał: Ola Przegorzalska

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

file1465323401

W zabiegach odmładzających najlepszą metodą jest stosowanie metod odbudowujących objętość tkanki podskórnej, która jest naturalnym rusztowaniem dla skóry. Warto wiedzieć, że komórki regeneracyjne i macierzyste, które są niekwestionowanym numerem jeden metod odmładzających, znajdują zastosowanie także w stomatologii.

Dlaczego się starzejemy?

Dlaczego z czasem na naszej twarzy pojawiają się i pogłębiają zmarszczki oraz bruzdy, zmienia się jakość skóry, a jednocześnie zaczyna ona wiotczeć i opadać? Pierwsza, główna przyczyna to tzw. gen starości, przez który starzeją się komórki organizmu. Sprawia on, że każde pokolenie pojawiających się nowych komórek jest już jakościowo gorsze i mniej zdolne do regeneracji niż poprzednie. Kolejną przyczyną starzenia się jest nadmierny, permanentny stres oraz pogarszające się warunki środowiskowe i wytwarzające się w ich wyniku wolne rodniki tlenowe. Najogólniej mówiąc, są to niesparowane atomy, które doprowadzają do uszkodzenia błon komórkowych. Czy można zatem powiedzieć, że na starzenie się nie ma żadnej rady? Nie jest to do końca prawda. Zmiana trybu życia połączona z odpowiednimi zabiegami medycyny estetycznej jest w stanie przedłużyć nam młodość o kilka lub nawet kilkanaście lat.

Tryb życia i odżywianie

Na powstawianie wolnych rodników tlenowych ogromny wpływ ma czynnik środowiskowy, czyli to, jaki tryb życia prowadzimy. Na pewno przedłużeniu młodości i byciu w dobrej kondycji nie służy wielogodzinne przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie wentylacja jest niewystarczająco wydajna. Podobnie nie służy nam brak ruchu, nieustanne wybieranie jazdy samochodem zamiast nawet krótkich spacerów oraz brak czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Lat dodaje także zła dieta. Radziłabym zatem unikać lub zdecydowanie ograniczać produkty zakwaszające organizm, do których zaliczamy: czerwone mięso, nabiał, kawę i herbatę (spożywane w nadmiernych ilościach), a także produkty zawierające węglowodany, takie jak: białe pieczywo, ciasta, czekolada. Zawsze za to zalecam pacjentom jedzenie większej ilości surowych warzyw – koniecznie bez ciężkich sosów i innych tłustych dodatków, a także jedzenie wszelkiego rodzaju kasz, szczególnie jaglanej. Paradoksalnie, mimo swojej kwasowości, dobrze odkwasza organizm witamina C. Zdrowe są również płatki owsiane. Jedzone razem z owocami na śniadanie stanowią idealny posiłek na zdrowy i energetyczny początek dnia. Zarówno zmiana trybu życia, jak i odżywiania się wpłyną na pewno nie tylko na jakość naszego życia, ale i spowolnienie procesów starzenia. To długoterminowe inwestowanie w swoje zdrowie i piękno, które doradzam każdemu, niezależnie od wieku.

Regeneracja skóry i tkanki podskórnej

Proces starzenia się, jak już wynika z definicji, jest to proces. Oznacza to, że zmiany określane jako starzenie, przede wszystkim wiotczenie skóry i zanik tkanki podskórnej, zachodzą powoli i w długim przedziale czasu. Dlatego aby uzyskać efekt odmłodzenia na skórze należy te zmiany cofnąć, inicjując procesy regenerujące skórę i tkankę podskórną. Najbardziej skuteczną obecnie metodą odmładzania jest zabieg w wykorzystaniem komórek regeneracyjnych i macierzystych pacjenta. Komórki regeneracyjne poprzez swoje właściwości oraz aktywację komórek macierzystych skóry i tkanki podskórnej przywracają napięcie i elastyczność skóry oraz odbudowują objętość tkanki podskórnej, która jest naturalnym rusztowaniem dla skóry. Moim zdaniem jest to obecnie najbardziej efektywna metoda odmładzania, ponieważ prowadzi do realnego cofnięcia czasu, czyli odmłodzenia tkanek, powstania nowych naczyń krwionośnych i poprawienia ukrwienia. A przede wszystkim do naprawienia fizjologii i anatomii tkanek. Dzięki zabiegowi jesteśmy w stanie uzyskać niesamowity efekt odmłodzenia nawet o 10 lat.

Komórki regeneracyjne i macierzyste, czy wypełniacze?

W medycynie estetycznej komórki regeneracyjne i macierzyste wykorzystywane są przede wszystkim do regeneracji. Sprawiają, że komórki skóry stają się młodsze i bardziej aktywne, a przez to zmienia się jakość skóry. Warto w tym miejscu podkreślić, że zabieg z komórkami regeneracyjnymi i macierzystymi jest jedyną metodą, która odbudowuje tkankę podskórną. Oczywiście możemy ją suplementować poprzez np. przeszczepienie tłuszczu, ale nigdy nie osiągniemy tak naturalnego i spektakularnego efektu, jak za pomocą zabiegu z komórkami. Dzieje się tak ponieważ wypełniacz często rozpycha tkankę podskórną, natomiast komórki regeneracyjne i macierzyste stymulują ją do odbudowy. Kiedy więc pacjent pyta mnie, który zabieg jest lepszy, odpowiadam, że wszystkie metody odmładzania (oczywiście stosowane z umiarem) mają swoje miejsce w medycynie estetycznej. Ja natomiast zawsze jestem bardziej za rozwiązaniami, które dają naturalne i ładne efekty, a takie właśnie zapewniają komórki regeneracyjne i macierzyste.

Przebieg zabiegu z komórkami macierzystymi i efekty

Terapię komórkami macierzystymi i regeneracyjnymi można stosować na całe ciało, ale najczęściej pacjenci wybierają do odmłodzenia okolice twarzy, szyi i dekoltu. Równie często wybierają ten zabieg także na porost włosów, ponieważ komórki regeneracyjne i macierzyste pobudzają cebulki do produkcji włosów. Procedura zabiegu polega na pobraniu od pacjenta krwi, wyizolowaniu z niej w zaawansowanym procesie technologicznym komórek regeneracyjnych i macierzystych, a następnie ich zaaplikowaniu w poddane leczeniu lub odmładzaniu miejsca. Co warto podkreślić, efekt odmłodzenia i regeneracji pojawia się sukcesywnie, ale raczej powoli. Do tego stopnia, że pacjent przyglądając się sobie codziennie w lustrze, nie zauważa zmian. Potwierdzają to nawet psychologowie, twierdząc, że wpatrując się w lustro widzimy swój utrwalony obraz. Dlatego aby uzyskać po zabiegu pożądany efekt „wow” gorąco polecam porównać zdjęcia sprzed oraz po zabiegu (po upływie kilku tygodni lub miesięcy). Wtedy zauważymy największą różnicę i zapewniam, że będzie ona kolosalna.

Zastosowanie w stomatologii

Komórki macierzyste i regeneracyjne służą nie tylko do regeneracji i odmładzania. Z równym powodzeniem stosuje się je w periodontologii, w leczeniu chorób przyzębia, np. parodontozy. Paradontoza powstaje wskutek długotrwałego stanu zapalnego tkanek przyzębia. Jej widoczne objawy to obnażanie szyjek zębów przy jednoczesnym zapaleniu dziąseł. Pojawia się wrażliwość na zmiany temperatury, słodkie i kwaśne potrawy, a w ostrych stanach zapalnych – ból i krwawienie z dziąseł. W skrajnych przypadkach paradontoza prowadzi do rozchwiania i utraty zębów. Ostrzyknięcie dziąseł komórkami macierzystymi daje rezultaty zadzwiające stomatologów, z którymi współpracuję. Szczególnie pamiętam pacjenta, co do którego rokowania były kiepskie, bo nie stosował się do zaleceń lekarskich i dużo palił. U palących naczynia krwionośne są w dużo gorszym stanie, zaburzona jest też wymiana gazowa w płucach. Nałogowi palacze są grupą o wiele bardziej narażoną na paradontozę, gdyż – jak wskazują badania – gorzej dbają o higienę jamy ustnej, a także dlatego, że w dymie tytoniowym są substancje, które przyspieszają rozwój bakterii beztlenowych tworzących płytkę nazębną.

Przed zastosowaniem komórek regeneracyjnych i macierzystych do leczenia zmian powstałych w dziąsłach na skutek paradontozy jamę ustną trzeba przygotować do zabiegu w normalnym procesie leczenia tego schorzenia. Ostrzykując dziąsła separatem z komórek, uzyskujemy poprawę ukrwienia tkanek i, wskutek odbudowania tkanki podskórnej, silniejsze dziąsła, które mocniej obejmują odkryte szyjki zębowe. Najlepiej wykonać zabieg w tym samym czasie: wyseparować komórki regeneracyjne i macierzyste z krwi pacjenta, a następnie podać je dokładnie w równych odstępach, punkt przy punkcie, w dziąsła pacjenta. Samo separowanie komórek zajmuje od półtorej godziny do dwóch godzin. Natomiast ostrzyknięcie preparatem kolejną godzinę. Warto więc uzbroić się w cierpliwość. Rewelacyjne efekty naprawdę warte są poświęconego czasu.

Pacjent, o którym wcześniej wspomniałam, miał wykonany zabieg ostrzykiwania komórkami macierzystymi dwukrotnie, dzień po dniu. Zabieg wykonany był w znieczuleniu miejscowym. Rezultaty były zaskakujące i dla niego, i dla jego dr stomatolog. Dla mne nie, gdyż wcześniej wykonywałam podobne zabiegi, a także przetestowałam je na sobie, tyle że nie w przypadku parodontozy, ale stanu zapalnego, który powstał przy implancie.
Rezultaty jakie można osiągnąć otwierają doskonałą drogę do współpracy między stomatologiem, a lekarzem medycyny esetycznej, doświadczonym w terapiach komórkami regeneracyjnymi i macierzystymi. Myślę, że zainteresowanie komórkami macierzystymi będzie wśród stomatologów polskich jeszcze większe za sprawą Macieja Michalaka, który został niedawno przyjęty do World Academy of Growth Factors & Stem Cells in Dentistry, zrzeszającego lekarzy badających zastosowanie komórek regeneracyjnych i macierzystych w stomatologii.

Kilka informacji do apli:

Komórki regeneracyjne i macierzyste pochodzenia szpikowego pozyskiwane są bezpośrednio z krwi pacjenta. W takim separacie komórkowym od pacjenta znajduje się około 90 procent komórek regeneracyjnych odpowiedzialnych za procesy regeneracyjne i około 10 procent dorosłych mezynchemalnych komórek macierzystych. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, komórki te inicjują procesy regeneracyjne tkanek, do których zostaną podane. Co więcej, posiadają zdolność komunikowania się z innymi komórkami tkanek i dlatego są w stanie rozpoznać wszelkie nieprawidłowości w nich zachodzące. Dzięki swoim możliwościom modulacyjnym są w stanie wdrożyć procesy naprawcze i odbudowujące, które odmładzają tkanki i przywracają im ich prawidłowe funkcje. Komórki macierzyste występują w organizmie w niewielkich ilościach. Niemniej jednak ich możliwości są nie do przecenienienia. Jako jedyne spośród całej gamy komórek organizmu są w stanie zrekrutować inne komórki do wdrożenia procesów regeneracyjnych i naprawczych oraz w odpowiednich warunkach przekształcić się w inne komórki dojrzałe a dzięki nieograniczonej liczbie podziałów są w stanie wydłużyć proces regeneracji w czasie, co oznacza znacznie większą efektywność tego zabiegu w stosunku do innych.

Jakie okolice można poddać zabiegowi z komórkami regeneracyjnymi i macierzystymi?

Odmładzanie:

– Twarz, szyja i dekolt – są to obszary, których starzenie się jest najbardziej bolesne i nieakceptowalne. Nie tylko z powodu zdradzania wieku, ale przede wszystkim z powodu utraty urody i estetycznego wyglądu. Ważne jest, by odmładzanie było autentyczne, a zabiegi nie powodowały zmian wywołujących konsternację otoczenia.

– Ręce i inne okolice ciała – zmiany powstające na rękach w procesie starzenia się są często pomijane w zabiegach odmładzających. A przecież dłonie na równi z twarzą są przez nas eksponowane przez całą dobę. Często to one są naszą wizytówką podczas pierwszego kontaktu.

– Skórę głowy – zabieg ostrzyknięcia komórkami regeneracyjnymi i macierzystymi skóry głowy jest obecnie najbardziej skutecznym zabiegiem w nadmiernym wypadaniu włosów. Stymuluje odrost nowych, mocniejszych włosów. Niezwykle skuteczny u kobiet i dość skuteczny we wczesnych fazach  łysienia męskiego. W ostatnim przypadku skuteczność zabiegu zależy od stopnia zaawansowania łysienia i przyczyny sprawczej.

Regeneracja:
– aparat więzadłowo-stawowy – ostre i przewlekłe urazy ścięgien, więzadeł i powierzchni stawowych prowadzą z czasem do zesztywnienia i zwyrodnienia stawów, co staje się przyczyną ich bolesności i sztywności. Odpowiednio szybkie podanie w miejsca dotknięte urazem komórek regeneracyjnych i macierzystych inicjuje procesy regeneracyjne i prowadzi do powrotu sprawności aparatu stawowo-więzadłowego.

– blizny – jeden z najtrudniejszych problemów dla medycyny estetycznej. Trudne do zaakceptowania przez pacjentów są blizny potrądzikowe oraz pourazowe np. pooparzeniowe. Najczęściej pacjenci zgłaszają się już z dojrzałymi (tzw. „starymi”) bliznami. Prawie niemożliwe jest całkowite pozbycie się blizn. Można natomiast sprawić, że staną się bardziej estetyczne lub prawie niewidoczne. Komórki regeneracyjne i macierzyste są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem leczenia blizn. Blizny potrądzikowe w wyniku działania komórek regeneracyjnych i macierzystych przebudowują się, powierzchnia skóry się wygładza, przebarwienia znikają. Blizny pourazowe takie jak pooparzeniowe czy powypadkowe zmieniają swoją strukturę. Stają się bardziej elastyczne, płaskie i kolorem zbliżone do koloru skóry. Znikają również przykurcze i bolesność.

– dziąsła – dzięki dokładnemu ostrzyknięciu dziąseł separatem z komórek regeneracyjnych i macierzystych, stają się one dużo silniejsze. Uzyskujemy stałą poprawę ukrwienia tkanek.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak radzicie sobie z pielęgnacją ce…
Jak radzicie sobie z pielęgnacją cery suchej, narażonej bardziej na problemy zmiany temperatury na zewnątrz?
Czy kosmetyki z kwasami przypominaj…
Czy kosmetyki z kwasami przypominają w zaletach peelingi, czy możecie mi zdradzić,...
Związek na odległość
Czytając, co piszecie, i dokładając do tego swoje doświadczenie, muszę stwierdzić, że związki na...
Jak znaleźć faceta nadającego się d…
Prawda, ale z drugiej strony to musi być niesamowite uczucie zobaczyć kogoś i...