Kolagen – zastosowanie i właściwości

29 lipca 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Kolagen jest głównym białkiem budulcowym organizmu ludzkiego, jak i wszystkich organizmów zwierzęcych. Stanowi element strukturalny. Kiedy i u kogo warto go suplementować?

kolagen dla urody

Co to jest kolagen?

Kolagen jest powszechnie występującym białkowym polimerem naturalnym, będącym głównym składnikiem tkanki łącznej i większości tkanek zwierzęcych. W skład kolagenu wchodzą aminokwasy endogenne, czyli takie, które organizm potrafi sam syntetyzować. Produkcja kolagenu odbywa się w fibroblastach. Wyróżnia się 29 typów kolagenu. Ma on zwartą strukturę. Jego włókna nie są rozciągliwe, więcej o kolagenie: https://www.aptekaolmed.pl/blog/artykul/kolagen-dzialanie-wlasciwosci-wplyw-na-zdrowie,161.html .

Kolagen – właściwości

Podstawową rolą kolagenu jest funkcja strukturalna. Warunkuje on zachowanie integralności tkanek i narządów. Jest niezbędny do gojenia się ran, regeneracji tkanek, prawidłowej pracy stawów, a także utrzymania nawilżenia i jędrności skóry. Włókna kolagenowe są istotnym elementem śródbłonka naczyń krwionośnych. Jego odpowiednia jakość oraz ilość w ścianach naczyń żylnych jest niezbędna dla utrzymania ich optymalnego funkcjonowania. Prawidłowy skład kolagenu i elastyny warunkuje ich sprężystą i zwartą strukturę, zmniejszając ryzyko zastojom krwi w żyłach i powstaniu żylaków.

Dla kogo kolagen?

Przewlekły stres, zmiany hormonalne, przeciążenie, ekspozycja na promienie UV, palenie papierosów i starzenie się organizmu niekorzystnie wpływają na poziom kolagenu. Jego niedobory sprzyjają bólom stawów, odwodnieniu skóry i pogorszeniu jej jakości, a także wypadaniu włosów i łamliwości paznokci. Suplementacja kolagenu polecana jest dla osób:

  • aktywnych fizycznie
  • starszych
  • z nadciśnieniem tętniczym
  • z zakrzepicą lub jej ryzykiem
  • z zespołem nieszczelnego jelita
  • z refluksem żołądkowo-przełykowym
  • z chorobami jelit przebiegającymi ze stanem zapalnym np. Leśniowskiego-Crohna
  • z bólami stawowymi
  • narażonych na przewlekły stres
  • dbających o urodę

Suplementy z kolagenem

Właściwa, regularna i długofalowa suplementacja wspierająca produkcję kolagenu lub przyjmowanie jego hydrolizatów w formie proszku lub kapsułek, korzystnie oddziałuje na zdrowie. Już po 2-3 tygodniach suplementacji, widoczne są pierwsze efekty w nawilżeniu skóry. Po kilku miesiącach, efekt ten widoczny jest także między innymi w terapii i profilaktyce żylaków czy funkcjonowaniu stawów. W aptekach dostępnych jest wiele rodzajów preparatów. Najlepiej przyswajalny jest kolagen rybi, nazywany również kolagenem morskim. Można go stosować w formie proszku, jak również w kapsułkach. Warto, by preparat zawierał dodatkowo witaminę C, która poprawia wchłanianie kolagenu. Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, zaleca się stosowanie suplementacji przez co najmniej 3 miesiące w dawce do 10 gramów dziennie.

kolagen suplementy

Kolagen na skórę

Suplementacja kolagenu korzystnie oddziałuje na skórę „od środka”. Warto jednak, używać go również zewnętrznie, jako składnik kosmetyków. Kremy, serum, maski w płachcie oraz płatki pod oczy z kolagenem polecane są dla osób z cerą dojrzałą, suchą, odwodnioną, problematyczną. Ze względu na rozmiar cząsteczki kolagenu, nie wnika on w głąb skóry, lecz działa na jej powierzchni. Stymuluje procesy gojenia, wzmacnia naturalną barierę ochronną oraz tworzy powłokę, ograniczającą utratę wody ze skóry i chroniąc przed wpływem czynników zewnętrznych.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wideodoradztwo dietetyczne
Ale taki dietetyk też umie zmotywować, doradzić itp. Warto korzystać.
Jaki utrwalacz do pazknoci ???
Ja maluję po wyschnięciu paznokcie jeszcze bezbarwnym lakierem i to też utrwala lakier
wózek riko naturo ecco opinie
Im lepsza marka tym dłużej wózek posłuży no i potem można go sprzedać odzyskując...
Lepsze szklane czy plastikowe?
Do plastikowych pojemników zabieram czasem jedzenie w podróż czy na dłuższy spacer,...