Kiedy warto suplementować się wapniem?

12 października 2021, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Choć wapń najlepiej jest pozyskiwać z odpowiedniej diety, nie zawsze jest to w pełni możliwe. Z kolei niedobór tego pierwiastka sprawia, że zaczyna pojawiać się mrowienie i drżenie mięśni, wzrasta ryzyko złamań kości, pojawiają się ubytki w zębach i problemy w zakresie pracy układu krwionośnego, a także bezsenność i obniżony nastrój. Warto więc zadbać o to, aby uzupełnić poziom wapnia w organizmie. Alternatywą dla diety jest suplementacja. Kiedy warto się na nią zdecydować?

kiedy warto suplementować się wapniem?

Suplementacja wapniem – kiedy się na nią zdecydować?

Istnieje kilka sytuacji, kiedy suplementacja wapniem jest wskazana, a nawet konieczna. Z pewnością zdecydować na nią powinny się osoby z diagnozą osteoporozy. Suplementacja zalecana jest również pacjentom, którzy na skutek swoich chorób są narażeni na niedobór wapnia. Chodzi m.in. o takie schorzenia jak niewydolność nerek, zapalenie trzustki, niedoczynność przytarczyc, chorobę zapalną jelit, celiakię, achlorhydrię czy hiperfosfetaminę.

Nad suplementacją powinny się zastanowić również osoby znajdujące się w tzw. grupie ryzyka. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na wapń zmienia się w ciągu życia. Na pewnych jego etapach istnieje zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Mowa tu przede wszystkim o okresie intensywnego wzrostu u dzieci i młodzieży, ciąży i laktacji, a także okresie menopauzy. Suplementacja wapniem to dobry pomysł w przypadku osób, które są w trakcie rekonwalescencji i leczą złamania kości. Pomoże ona w szybszym powrocie do formy i zdrowia.
Suplementacja wapniem to świetny pomysł w przypadku osób w podeszłym wieku. Niestety, wraz z upływem lat zwiększa się roczny ubytek masy kostnej. Bardzo ważne jest więc, aby dostarczać organizmowi zwiększoną dawkę wapnia, który pozwala na uzupełnienie niedobór i poprawę kondycji układu kostnego.

Warto postawić pytanie, co w przypadku osób zdrowych? Czy i one mogą sięgnąć po suplementację? Jak najbardziej. Zdarza się, że mamy momenty w życiu, kiedy sięgamy po fastfoody i nie dbamy zbytnio o zbilansowaną dietę. Bywa też, że samo wdrażanie nowych nawyków żywieniowych jest po prostu dla danej osoby trudne – robi więc to stopniowo. W takich przypadkach suplementacja to dobry pomysł. Daje ona nam pewność, że dostarczamy naszemu organizmowi tyle wapnia, ile potrzebuje. W międzyczasie warto jednak wracać do zdrowego stylu życia i położyć akcent na bogate w wapń posiłki. Suplementacja to dobry pomysł w przypadku osób, które przestrzegają diety wegańskiej bądź nie tolerują laktozy i są narażone na niedobory wapnia. Po więcej informacji warto zaglądnąć tutaj: https://calperos.pl/blog/sg/czy-suplementacja-wapnia-jest-potrzebna/.

Jak suplementować wapń?

Na rynku znajduje się wiele preparatów z wapniem. Który z nich wybrać? Strzałem w dziesiątkę będzie Calperos, który ma status leku (mimo to jest on dostępny bez recepty). Zawiera on wapń w formie zjonizowanej, która jest najlepiej przyswajalna przez ludzki organizm. Co więcej, Calperos cieszy się dużym zaufaniem wśród lekarzy. Jest to najczęściej przepisywany preparat wapniowy w Polsce. Ma on formą twardych kapsułek, które przyjmuje się w trakcie posiłków. Preparat dostępny jest w różnych opakowaniach i ilościach, dzięki czemu łatwo dopasować go do swoich potrzeb. Do wyboru jest także Calperos Duo, wzbogacony o witaminę D3. Więcej informacji o preparacie można znaleźć na stronie: https://calperos.pl/. Umieszczona na niej także wiele cennych informacji na temat dbania o zdrowe kości, a także związanych z profilaktyką i leczeniem osteoporozy.

Wapń to pierwiastek dostępny w wielu produktach spożywczych, m.in. w nabiale, rybach, warzywach, roślinach strączkowych, ziarnach i orzechach. Mimo to, wiele osób boryka się z jego niedoborem. Powodem są często różne schorzenia organizmu, nieprawidłowe nawyki żywieniowe czy duże zapotrzebowanie na wapń. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest suplementacja. Dzięki niej nasz organizm otrzymuje odpowiednią ilość wapnia, co ma korzystny wpływ na jego pracę i nasze samopoczucie.

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy mozna sprzedać dom z kredytem?
Wtedy trzeba pytać bank o zgodę i ew. współwłaściciela domu, czasem to tu jest...
Jak szybko w relacjach przechodzici…
Zależy też od tego, jak bardzo mnie ktoś kręci.. Bo jeśli bardziej mnie kręci...
Sposoby na jesienną chandrę:)
Słodkości:) Jesienią najwięcej piekę ciast, zauważyłam...
yerba mate
Był czas, że tylko ją piłam, ale nie widziałam specjalnego wpływu na samopoczucie...