Kiedy warto suplementować się wapniem? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Kiedy warto suplementować się wapniem?

12 lutego 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Choć wapń najlepiej jest pozyskiwać z odpowiedniej diety, nie zawsze jest to w pełni możliwe. Z kolei niedobór tego pierwiastka sprawia, że zaczyna pojawiać się mrowienie i drżenie mięśni, wzrasta ryzyko złamań kości, pojawiają się ubytki w zębach i problemy w zakresie pracy układu krwionośnego, a także bezsenność i obniżony nastrój. Warto więc zadbać o to, aby uzupełnić poziom wapnia w organizmie. Alternatywą dla diety jest suplementacja. Kiedy warto się na nią zdecydować?

kiedy warto suplementować się wapniem?

Suplementacja wapniem – kiedy się na nią zdecydować?

Istnieje kilka sytuacji, kiedy suplementacja wapniem jest wskazana, a nawet konieczna. Z pewnością zdecydować na nią powinny się osoby z diagnozą osteoporozy. Suplementacja zalecana jest również pacjentom, którzy na skutek swoich chorób są narażeni na niedobór wapnia. Chodzi m.in. o takie schorzenia jak niewydolność nerek, zapalenie trzustki, niedoczynność przytarczyc, chorobę zapalną jelit, celiakię, achlorhydrię czy hiperfosfetaminę.

Nad suplementacją powinny się zastanowić również osoby znajdujące się w tzw. grupie ryzyka. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na wapń zmienia się w ciągu życia. Na pewnych jego etapach istnieje zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Mowa tu przede wszystkim o okresie intensywnego wzrostu u dzieci i młodzieży, ciąży i laktacji, a także okresie menopauzy. Suplementacja wapniem to dobry pomysł w przypadku osób, które są w trakcie rekonwalescencji i leczą złamania kości. Pomoże ona w szybszym powrocie do formy i zdrowia.
Suplementacja wapniem to świetny pomysł w przypadku osób w podeszłym wieku. Niestety, wraz z upływem lat zwiększa się roczny ubytek masy kostnej. Bardzo ważne jest więc, aby dostarczać organizmowi zwiększoną dawkę wapnia, który pozwala na uzupełnienie niedobór i poprawę kondycji układu kostnego.

Warto postawić pytanie, co w przypadku osób zdrowych? Czy i one mogą sięgnąć po suplementację? Jak najbardziej. Zdarza się, że mamy momenty w życiu, kiedy sięgamy po fastfoody i nie dbamy zbytnio o zbilansowaną dietę. Bywa też, że samo wdrażanie nowych nawyków żywieniowych jest po prostu dla danej osoby trudne – robi więc to stopniowo. W takich przypadkach suplementacja to dobry pomysł. Daje ona nam pewność, że dostarczamy naszemu organizmowi tyle wapnia, ile potrzebuje. W międzyczasie warto jednak wracać do zdrowego stylu życia i położyć akcent na bogate w wapń posiłki. Suplementacja to dobry pomysł w przypadku osób, które przestrzegają diety wegańskiej bądź nie tolerują laktozy i są narażone na niedobory wapnia. Po więcej informacji warto zaglądnąć tutaj: https://calperos.pl/blog/sg/czy-suplementacja-wapnia-jest-potrzebna/.

Jak suplementować wapń?

Na rynku znajduje się wiele preparatów z wapniem. Który z nich wybrać? Strzałem w dziesiątkę będzie Calperos, który ma status leku (mimo to jest on dostępny bez recepty). Zawiera on wapń w formie zjonizowanej, która jest najlepiej przyswajalna przez ludzki organizm. Co więcej, Calperos cieszy się dużym zaufaniem wśród lekarzy. Jest to najczęściej przepisywany preparat wapniowy w Polsce. Ma on formą twardych kapsułek, które przyjmuje się w trakcie posiłków. Preparat dostępny jest w różnych opakowaniach i ilościach, dzięki czemu łatwo dopasować go do swoich potrzeb. Do wyboru jest także Calperos Duo, wzbogacony o witaminę D3. Więcej informacji o preparacie można znaleźć na stronie: https://calperos.pl/. Umieszczona na niej także wiele cennych informacji na temat dbania o zdrowe kości, a także związanych z profilaktyką i leczeniem osteoporozy.

Wapń to pierwiastek dostępny w wielu produktach spożywczych, m.in. w nabiale, rybach, warzywach, roślinach strączkowych, ziarnach i orzechach. Mimo to, wiele osób boryka się z jego niedoborem. Powodem są często różne schorzenia organizmu, nieprawidłowe nawyki żywieniowe czy duże zapotrzebowanie na wapń. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest suplementacja. Dzięki niej nasz organizm otrzymuje odpowiednią ilość wapnia, co ma korzystny wpływ na jego pracę i nasze samopoczucie.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Białe meble - polecacie czy nie?
Niezaprzeczalnym atutem białych mebli kuchennych jest fakt, że doskonale sprawdzają się w małych przestrzeniach, rozjaśniając...
Co myślicie o kobiecym stylu zarząd…
Kobiety w roli menedżerek zarządzają podmiotami w inny sposób niż płeć przeciwna, gdyż częściej...
Nadpotliwość
Podstawowym sposobem na nadpotliwość jest odpowiednia higiena ciała. Częstotliwość kąpieli należy dostosować do swojej...
Bielizna
Bielizna jest potrzebna każdej kobiecie by dać jej uczucie komfortu w każdej sytuacji, podkreślić...