Kalendarz żywienia aktualny na każdy dzień roku – mamo, tato, poznaj nowe narzędzie | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Kalendarz żywienia aktualny na każdy dzień roku – mamo, tato, poznaj nowe narzędzie

14 grudnia 2018, dodał: EKSPERTKA
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

 

Rodzice mają dostęp do wielu źródeł informacji na temat żywienia dziecka w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni życia. Nie oznacza to jednak, że komponowanie diety malucha jest łatwe. Zalecenia stosunkowo często się zmieniają, a nierzadko znalezione informacje wzajemnie się wykluczają. Właśnie dlatego eksperci stworzyli dla rodziców zupełnie nowy dokument, który w jednym miejscu gromadzi wszystkie najważniejsze wskazówki dotyczące diety najmłodszych od urodzenia aż do 3. roku życia – to kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni!

Czym jest kalendarz?

Dokument został pozytywnie zaopiniowany przez ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka, Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” oraz Stowarzyszenia „Zdrowe Pokolenia”. Powstał na podstawie najbardziej aktualnych wytycznych i zaleceń stworzonych przez specjalistów w dziedzinie żywienia. Na jednej stronie znajdują się informacje, które biorą pod uwagę aktualny schemat żywienia niemowląt, a także zasady żywienia dzieci po 1. roku życia. Kalendarz jest wsparciem dla rodziców, którzy chcą komponować prawidłowy jadłospis dzieci w okresie od urodzenia do 3. roku życia.

Jak korzystać z kalendarza?

Kalendarz dostępny jest na stronie edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” www.1000dni.pl. Jest w wersji interaktywnej, co oznacza, że rodzic – klikając na jego poszczególne elementy – może zgłębić interesujące go wątki. Każdy może też wydrukować kalendarz i powiesić go np. na lodówce po to, by w każdej chwili mieć do niego dostęp. Na górze kalendarza jest oś czasu, a poniżej odpowiadające różnym przedziałom wiekowym wskazówki podzielone na sekcje „co” i „jak” z dodatkiem ogólnych zasad, jak np. tych dotyczących suplementacji witaminy D czy podawania wody. Wydrukowany dokument można też zabrać za sobą na kontrolną wizytę do pediatry – to ściąga, która ułatwi rozmowę na temat diety malucha. Wśród wskazówek można znaleźć też informacje o tym, jak ważna jest jakość pokarmów, które podawane są we wczesnym dzieciństwie – kalendarz podkreśla, że odpowiednim wyborem dla najmłodszych jest bezpieczna żywność ze wskazaniem wieku na opakowaniu.

Dlaczego wprowadzono kalendarz?

Badania pokazują, że rodzice wciąż mają problemy prawidłowym żywieniem najmłodszych. Dieta niemowląt jest za wcześnie rozszerzana, w menu maluchów zbyt wcześnie pojawiają się posiłki z tzw. rodzinnego stołu, a co trzecie polskie dziecko między 5. miesiącem a 3. rokiem życia ma nieprawidłową masę ciała1. Kalendarz ma za zadanie uporządkować dotychczasową wiedzę na temat żywienia dziecka w pierwszym etapie rozwoju. W okresie 1000 pierwszych dni życia, liczonym już od poczęcia, intensywnie rozwija się bowiem układ nerwowy i mózg, dojrzewa układ pokarmowy, układ odpornościowy, programuje się metabolizm i kształtują się prawidłowe nawyki żywieniowe. Dieta dziecka wpływa więc przede wszystkim na jego prawidłowy rozwój, ale także ma znaczenie dla jego zdrowia w przyszłości – w dorosłym życiu.

1 Raport z badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok”, Instytut Matki i Dziecka, 2017. Badanie zostało zainicjowane przez Fundację NUTRICIA.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz