Jesteś kobietą? Zadbaj o siebie. Poznaj „kobiece” suplementy | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jesteś kobietą? Zadbaj o siebie. Poznaj „kobiece” suplementy

5 grudnia 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Kobiecy organizm potrzebuje specjalnego traktowania, by utrzymać w ryzach gospodarkę hormonalną, zadbać o włosy i paznokcie oraz lepsze samopoczucie. Dieta bogata w różnorodne składniki odżywcze oraz odpowiednia suplementacja mają bezsprzeczny wpływ na jego właściwe funkcjonowanie. Co zatem warto włączyć do codziennego jadłospisu, by zyskać zdrowie?

 

Chcesz się dobrze czuć, odzyskać siły witalne i zadbać o homeostazę organizmu? O tych składnikach nie możesz zapomnieć. Właściwa dieta jest istotna, lecz często wymaga wspomagania w postaci suplementów. Zobacz, po jakie z nich sięgnąć, by codziennie wspierać prawidłową pracę narządów i układów. Które to tzw. kobiece suplementy?

Folian, czyli aktywna postać kwasu foliowego

Kwas foliowy kojarzony jest przede wszystkim z suplementacją zalecaną w okresie prenatalnym i w czasie ciąży. Składnik ten rzeczywiście ma ogromny wpływ zarówno na organizm ciężarnej kobiety, jak i jej dziecka: niweluje ryzyko poronienia, chroni płód przed powstaniem wad cewy nerwowej i sprzyja jego prawidłowemu rozwojowi. Jednak kwas foliowy w aktywnej i najbezpieczniejszej formie, czyli folian, powinien być suplementowany nie tylko przez przyszłe mamy. Niewiele osób o tym wie, ale niedobór tej substancji prowadzi do niedokrwistości, sprzyja pojawieniu się osteoporozy, a także zmian miażdżycowych czy depresji.

Żelazo – składnik krwi

Pierwiastek ten wchodzi w skład krwi i odpowiada za transportowanie tlenu do tkanek. Logiczne jest więc, że do utraty żelaza dochodzi w trakcie miesiączki. Taki stan sprawia, że mogą pojawić się bóle i zawroty głowy oraz uczucie osłabienia. Aby temu zapobiec, do jadłospisu należy włączyć odpowiednie preparaty. Suplementację żelaza zaleca się szczególnie dziewczętom w okresie dojrzewania, a także kobietom w ciąży oraz tym przechodzącym menopauzę.

Witaminy z grupy B – ważne przy PMS

Witaminy z grupy B mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Kobiety powinny zwrócić szczególną uwagę na witaminę B6, która działając na neuroprzekaźniki, zmniejsza skutki PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego). Niacyna, czyli witamina B3, ma podobne działanie, a przy tym przypisuje się jej właściwości antystresowe. Biotyna, czyli witamina B7, działa kondycjonująco na skórę i włosy, a także wspiera pracę tarczycy. Ponadto powinna być przyjmowana przez kobiety w ciąży, by zapobiegać wadom płodu.

Koenzym Q10, witaminy A i E – dla urody

Po 25. roku życia nikną w skórze włókna kolagenowe, których budulcem jest koenzym Q10. Aby zadbać o jędrność i elastyczność skóry, warto przyjmować suplementy zawierające ten składnik. Działanie anti-aging ma także witamina A, zwykle występująca w kosmetykach w postaci retinolu, oraz witamina E, wykazująca właściwości odżywcze.

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...