Jak wpływa na nas księżyc?. Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet! Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak na człowieka wpływa księżyc: wierzenia i naukowe hipotezy

25 stycznia 2016, dodał: Emilia
Artykuł zewnętrzny

ksiewzyc

Czy zwracacie uwagę na księżyc? Czy ma on wpływ na wasze samopoczucie w zależności, w której jest fazie? Moja teściowa zawsze podczas pełni stawia szklankę z wodą na oknie żeby lepiej spać …

Wiara w oddziaływanie Księżyca na organizm ludzki sięga starożytności. Powszechnie wierzono, że działanie Księżyca odpowiada za takie zjawiska, jak lunatyzm, wilkołactwo, melancholia.

Naukowcy wciąż spierają się o to, czy księżyc ma wpływ na ludzkie zachowania. I chociaż statystycznie w czasie pełni rodzi się więcej dzieci, częściej popełniane są przestępstwa i samobójstwa, nie można jednoznacznie określić, czy to wyłącznie zasługa księżyca.

Wielu ludzi wierzy jednak, że poszczególne fazy Srebrnego Globu mogą zmieniać sposób, w jaki się zachowujemy.

Bezsenność w pełni

„Ja w czasie pełni nigdy nie śpię dobrze. Nie mogę zasnąć, a potem mam fatalne sny. Zdarza się, że biorę tabletki na sen, tak bardzo się męczę. Często mam też koszmary, budzę się przerażona w środku nocy” opowiada Ala, 29-letnia pielęgniarka.

Uważa, że w czasie pełni w szpitalu, w którym pracuje, jest o wiele większy ruch. Na pogotowie przywożą więcej ofiar wypadków, a ludzie na jej oddziale są podenerwowani i gorzej się czują.

„Może to tylko moje wrażenie, bo w czasie pełni sama gorzej się czuję? Ale jednak nie tylko ja zauważyłam, że w te dni więcej się dzieje!” mówi dziewczyna.

Pobudzająca moc pełni

Okrągły Księżyc sygnalizuje PEŁNIĘ.  Zmagazynowana energia ujawnia się, a hormony szaleją! Dlatego pełni towarzyszy wzrost liczby porodów, ale również przestępstw, szczególnie na tle seksualnym. Większość ludzi odczuwa silne pobudzenie, miewa kłopoty ze snem. Łatwiej wtedy o zachowania impulsywne, a nawet agresywne. W czasie pełni lepiej, zatem unikać dyskotek późnych powrotów do domu. Ludzie chorzy psychicznie czują się podczas pełni znacznie gorzej, a lunatycy wybierają się na nocne spacery. Rany mocno krwawią – unikajmy, zatem chirurga. Również przycinane rośliny mogą zwiędnąć po takim zabiegu. Natomiast zioła zbierane w czasie pełni mają największą moc – magazynowały przecież swoje skarby, jak inne organizmy.

Różne teorie

Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie istnieje wiele odpowiedzi, także naukowych, a każda jest tylko teorią nie mającą stuprocentowego potwierdzenia.
Naukowcy zaprzeczają sobie nawzajem i wszystkie nowe koncepcje znajdują zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników.
Bardzo popularną hipotezą jest ta twierdząca, iż księżyc ma wpływ na wodę w organizmie człowieka. Tak samo, jak na morza i oceany, wpływa na każdy ludzki organizm, który jest przecież zbudowany głównie z wody.

Wierzenia i naukowe hipotezy

Inna teoria twierdzi z kolei, że księżyc wpływa na zmianę pogody, a więc także na człowieka.
Podczas pełni o kilka procent wzrasta podobno nasilenie deszczy, co może przecież być powodem gorszego nastroju. Jeszcze inna hipoteza mówi o wpływie światła księżycowego na szyszynkę, która odpowiada za nasz wewnętrzny biologiczny zegar.
Wraz ze zmianą faz księżyca zmienia się również ludzki zegar, co ma ogromne znaczenie dla nastroju i emocji.
Jest jednak i teza mówiąca o tym, że wpływ księżyca na człowieka jest niejako zapisany w genach. Nasi przodkowie układali życie według faz srebrnego globu, był on dla nich obiektem kultu. Fascynował ludzi od wieków, był obecny w mitologiach i wierzeniach.
Dlaczego więc miałby przestać mieć wpływ na nas, współczesnych, skoro zawsze był tak istotny w życiu naszych przodków?

Jak wielki wpływ ma księżyc na każdego z nas? Jedni nie zauważają nowiu i pełni, dla innych są to dni, w czasie których czują się zupełnie inaczej i uważają, że srebrny glob zmienia ich nastrój, ale i możliwości.

Najbardziej istotne i widoczne dla nas zjawiska związane z oddziaływaniem Księżyca występują podczas jego poszczególnych faz:

NOWIU – gdy niebo jest mroczne,
PEŁNI – gdy ukazuje się okrągła tarcza Księżyca,
KWADR – gdy widzimy tylko pół twarzy nocnego wędrowca.
Czas między jednym, a drugim nowiem nazywa się miesiącem synodycznym i wynosi przeciętnie 29 dni, 12 godzin, 44 minuty i 3 sekundy.

Między nowiem a pełnią

W czasie NOWIU organizm wykazuje największą zdolność do oczyszczania się. Całodzienny post poprawia kondycję organizmu, powstrzymuje również rozwój chorób.
• To najlepszy moment, by pozbyć się złych nawyków, np. zerwać z nałogiem.
• Tego dnia możemy także przycinać chore rośliny, aby odrosły piękniejsze i zdrowsze. Przez następne 14 dni (okres ten dzieli się dodatkowo na 7 – dniowe kwadry), gdy Księżyc rośnie:
Najskuteczniej działają środki odżywcze i wzmacniające. Warto, więc dostarczyć włosom i skórze odpowiednich substancji, zażywać witaminy, rozpoczynać różne kuracje

• Dieta powinna być bogata w ożywcze składniki, ale niskokaloryczne, gdyż w tej fazie Księżyca szybciej przybiera się na wadze.
Im bliżej pełni, tym czas coraz mniej sprzyja operacjom, a nawet drobnym zabiegom chirurgicznym (np. przekłuwaniu uszu, wyrywaniu zęba). Zmniejsza się krzepliwość krwi, obniża wrażliwość na ból, rośnie natomiast podatność organizmu na infekcję;
Im bliżej pełni, tym szybciej w czasie wysiłku pojawia się uczucie zmęczenia. Cięższe prace lepiej planować na pełni.

Między pełnią a nowiem


Po pełni księżyca tarcza księżyca zaczyna się stopniowo zmniejszać. Przez kolejne 14 dni, aż do nowiu (ten okres również dzieli się na 7 – dniowe kwadry), nasz organizm działa coraz sprawniej:
• Wolniej tyjemy, mniej nas męczy praca fizyczna i umysłowa;
• W tym czasie możemy się poddać wszelkim operacjom chirurgicznym oraz zabiegom kosmetycznym oraz fryzjerskim. Śmiało można również usuwać owłosienie, oczyszczać skórę u kosmetyczki, stosować peelingi, wycinać skórki i wzrastające paznokcie.

Ubywający Księżyc sprzyja także pracom domowym:

• Przetwory dłużej zachowują dobry smak i świeżość;
• Tkaniny lepiej się piorą, łatwiej schodzą plamy; nie trzeba stosować silnych odplamiaczy, które niszczą tkaninę;
• Wypastowane buty dłużej pozostają czyste;
• Skuteczniejsze, a także oszczędniejsze jest czyszczenie podłóg, mycie okien, pranie dywanów, bo brud schodzi łatwiej, bez stosowania silnie działających środków.

Czy to teorie, które można potwierdzić naukowo? A może po prostu sugerujemy się tak bardzo domniemanymi możliwościami księżyca, że nasza podświadomość każe nam zmieniać się w czasie poszczególnych jego faz?
Na te pytania każdy z nas może sobie odpowiedzieć sam, jednak nie ulega wątpliwości, że ten nocny gość jest czymś niezwykle fascynującym, pięknym i niezwykłym.

Czy wiecie , w której fazie jest teraz księżyc??

Materiały: www.Strefatajemnic.onet.pl, www.horoskop.wp.pl

zobacz również:

 

  1. Kobiece rekordzistki świata
  2. 10 najdziwniejszych potraw świata
  3. Najdroższe przekąski świata
  4. Lista 10 najbardziej szkodliwych potraw

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

5 komentarzy do Jak na człowieka wpływa księżyc: wierzenia i naukowe hipotezy

  1. avatar hello pisze:

    Nawet nie wiedziałam , że fazie nowiu Księżyca szybciej przybiera się na wadze.Wtedy należy jeść żywność mnie kaloryczną.

  2. avatar soundex pisze:

    Nawet się nie spodziewałam, że ubywający Księżyc sprzyja także pracom domowym.
    W czasie wakacyjnym przy wkładaniu weków muszę na to zwrócić uwagę .

  3. avatar krystynka pisze:

    Bardzo ciekawy artykuł:) Bardzo dużo nowych rzeczy się dowiedziałam…Polecam do literatury;)

  4. avatar alexia90 pisze:

    To prawda ja też mam problem ze spaniem w czasie pełni ,to coś w tym musi być .

  5. avatar Natalia pisze:

    Dziwne, tu piszecie że na ludzi wpływa pełnia ….. a na mnie tylko nów :C

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak stawiać granice innym ludziom?
Niektórzy obawiają się, że sztywne ustalenie granic pozbawia szansy na bliską relację, ale...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Czego nie mówić będąc w związku? 1. Nie masz nic do gadania. Chodzi o wszystkie zdania ograniczające...
Jedzenie, które zmniejsza ryzyko ch…
Nowe badania opublikowane w czasopiśmie "BMC Medicine" przekonują, że jedząc orzechy zamiast jajek możemy...
Podwyżka renty socjalnej
Sejm zajmuje się projektem podwyżki renty socjalnej. Świadczenie ma wzrosnąć aż trzykrotnie! Dzięki...