Jak zwalczyć niedobór makroskładników? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak zwalczyć niedobór makroskładników?

22 lutego 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

 

Mimo że ludzki organizm zazwyczaj gromadzi odpowiednią liczbę makroelementów, zdarza się, że z powodu różnego rodzaju czynników dochodzi do niedoboru niektórych z nich. Dlatego też warto zainteresować się, w jaki sposób można sobie z tym radzić.

18_Jak zwalczyć niedobór makroskładników

Przyglądając się wszystkim makroskładnikom, trudno zaprzeczyć, że magnez należy do najważniejszych pierwiastków mających wpływ na prawidłowy rozwój oraz funkcjonowanie całego organizmu. Dodatkowo odpowiada za proces fotosyntezy oraz rozpad związków wysokoenergetycznych. Charakteryzuje się także zdolnością do regeneracji żywych komórek oraz reguluje zachowanie równowagi wapniowej. Wreszcie, pierwiastek ten przyczynia się do krzepnięcia krwi, wspomaga rozwój kości oraz oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy, dlatego kiedy w tych obszarach pojawiają się nieprawidłowości, pozytywny wpływ może mieć właśnie magnez. Niedobór natomiast może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Przyczyny deficytu

Chociaż nieczęsto jest się tego świadomym, braki w prawidłowej zawartości magnezu w organizmie (między 20 a 28 g) spowodowane są różnego rodzaju czynnikami. Dużą rolę w tej kwestii odgrywają stosowane w rolnictwie nawozy sztuczne, które charakteryzuje zdolność do zmniejszania ilości wspomnianego pierwiastka w glebie. Błędem okazuje się także sięganie po wodę, która nie jest bogata w wystarczające stężenie cennego makroelementu. W końcu, nie bez znaczenia okazuje się także to, co znajduje się w codziennym jadłospisie. Zazwyczaj przetworzone posiłki, które poddano obróbce termicznej, tracą zawarte w nich wartości odżywcze, w tym magnez. Jednocześnie warto postarać się o to, by wyeliminować z menu żywność zawierającą kwasy tłuszczowe i fosforany, mające wpływ na ograniczanie wchłaniania pożądanego makroelementu. W końcu podobnymi cechami mogą odznaczać się także niektóre ze środków farmakologicznych, takie jak leki uspokajające, antykoncepcja hormonalna lub antybiotyki. Ponadto istnieją też lekarstwa, które powodują zwiększone wydalanie magnezu i są to, na przykład, środki przeczyszczające lub moczopędne.

Źródła magnezu

Dążąc do zwiększenia zawartości tego makroskładnika w organizmie, dobrze sięgnąć przede wszystkim po wodę mineralną zawierającą odpowiednią jego dawkę. Musi ona jednak zawierać co najmniej 50 mg magnezu w litrze, dlatego też podczas zakupów dobrym pomysłem będzie czytanie informacji zawartych na etykietach tego typu produktów. Pomocnym rozwiązaniem okaże się także pójście do apteki i zaopatrzenie w różnego rodzaju suplementy zawierające zarówno magnez, jak i witaminę B6 ułatwiającą jego przyswajanie.

Poza wybieraniem wody z wysoką zawartością wspomnianego pierwiastka i sięganiem po odpowiednie preparaty farmakologiczne dobrze postarać się również o poprawę nawyków żywieniowych, wprowadzając do codziennego menu produkty posiadające odpowiednią dawkę magnezu. Będą to nie tylko pestki dyni, kakao czy migdały, lecz także nieoczyszczone z okrywy nasiennej zboża, kasza gryczana lub rośliny strączkowe. Makroelement ten znajdzie się wreszcie w orzechach, płatkach owsianych lub bananach, dlatego jedząc je systematycznie, w prosty sposób można zatroszczyć się o pozbycie niedoboru magnezu.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz