Jak złagodzić zespół napięcia przedmiesiączkowego? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak złagodzić zespół napięcia przedmiesiączkowego?

13 grudnia 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to szereg objawów, które pojawiają się u kobiet w drugiej części cyklu menstruacyjnego. Dolegliwość po raz pierwszy pojawia się najczęściej u pań między 20. a 30. rokiem życia. Większość kobiet boryka się z nią aż do menopauzy, czyli ostatniej miesiączki. Typowe dla PMS są zaburzenia psychiczne, takie jak nerwowość, drażliwość i wahania nastroju. Do tego kobiety cierpią na wzdęcia i bolesność brzucha, obrzęk piersi oraz bóle głowy. Jak złagodzić zespół napięcia przedmiesiączkowego?

Przyczyny zespołu napięcia przedmiesiączkowego nie zostały do końca ustalone. Większość lekarzy podejrzewa jednak, że ta uciążliwa przypadłość wynika z wahań hormonalnych związanych z cyklem płciowym. Coraz częściej specjaliści uznają PMS za poważny problem zdrowotny. Niestety, nie istnieje ustalona procedura jego leczenia. Warto jednak zapoznać się z metodami łagodzącymi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

pms

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – czym jest?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS (z języka angielskiego: premenstrual syndrome), obejmuje wiele symptomów psychicznych i somatycznych. Pojawiają się one najczęściej na 7-10 dni przed miesiączką i ustępują po wystąpieniu krwawienia. Wyróżnia się aż 150 rozmaitych objawów PMS. Panie cierpią na różne ich kombinacje. Co więcej, jedna kobieta może doświadczać co miesiąc innych symptomów. Ich nasilenie także jest zmienne. Z tego powodu przez długi czas lekarze powątpiewali w istnienie zespołu nadpięcia przedmiesiączkowego. Dopiero od niedawna PMS uznaje się za realny problem medyczny, który wymaga leczenia. Jego symptomy są uciążliwe nie tylko dla samej pacjentki, ale także dla jej otoczenia.

Przyczyny zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Najbardziej prawdopodobną przyczyną występowania zespołu napięcia przedmiesiączkowego są wahania hormonalne. W pierwszej fazie cyklu następuje wzrost produkcji estrogenów, a w drugiej – progesteronu. Możliwe, że zaburzenia proporcji między tymi hormonami przyczyniają się do wystąpienia przykrych objawów. Niedawne doniesienia za symptomy PMS obwiniają prolaktynę. Jest to hormon związany z produkcją mleka i u kobiet niebędących w ciąży jej poziom nie powinien ulegać zmianie. Czasem jednak stężenie prolaktyny podwyższa się, powodując zablokowanie owulacji i niedobór progesteronu. Inna teoria tłumaczy PMS zaburzeniami wydzielania neuroprzekaźników odpowiedzialnych za nasz nastrój: serotoniny i dopaminy. Żadna z tych tez nie została jednak jednoznacznie udowodniona.

PMS – jakie są jego objawy?

Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego bardzo często dotyczą psychiki. Kobieta przed menstruacją może cierpieć z powodu zmiennych nastrojów. W ciągu jednej godziny odczuwa głęboki smutek, który następnie zmienia się w gniew i rozżalenie. Pojawia się u niej również zmęczenie, drażliwość i silny niepokój. Zazwyczaj PMS wiąże się ze spadkiem libido i zaniżoną samooceną. Dodatkowo panie cierpią z powodu objawów fizycznych. Nierzadko występują u nich bóle brzucha i głowy, obrzmienie piersi oraz obrzęki ciała. Mogą też uskarżać się na nadmierny apetyt i zwiększone pragnienie. Na twarzy często pojawiają się zmiany trądzikowe oraz łojotok. U niektórych kobiet PMS wiążę się również z bólami stawów, kołataniem serca lub rozstrojem żołądka.

Czy PMS można leczyć?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego stanowi poważny problem kliniczny. Niestety, nie ma ustalonych leków na jego dolegliwości. Paniom poleca się często preparaty witaminowo-mineralne. Objawy PMS łagodzą zwłaszcza suplementy z magnezem i witaminą B6. Duże obrzęki mogą wymagać podania leków moczopędnych. Psychiczne symptomy zespołu niweluje przyjmowanie środków antydepresyjnych. Wykorzystywane są szczególnie te z grupy SSRI, czyli selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny. Dobre wyniki uzyskuje się również poprzez stosowanie niektórych leków antykoncepcyjnych. Pigułki z gestagenem łagodzą większość objawów PMS, choć mogą zaostrzać stany depresyjne. Nasilone symptomy fizyczne, takie jak bóle głowy i brzucha, wymagają przyjmowania leków rozkurczowych i przeciwbólowych. Dokuczliwe dolegliwości powinny skłonić nas do wizyty u lekarza, który wybierze najbardziej odpowiednią dla nas terapię.

Jak złagodzić zespół napięcia przedmiesiączkowego?

Na pojawienie się zespołu napięcia przedmiesiączkowego nie mamy wpływu. Jednak styl życia oraz dbałość o wypoczynek mogą złagodzić jego objawy. Gdy wiemy, że zbliża się PMS, zadbajmy o odpowiednią ilość snu. Zmęczenie nasila tylko nasze rozdrażnienie i wahania nastroju. Przykre objawy zespołu są łagodniejsze u pań, które na co dzień uprawiają sport. Warto więc ruszać się więcej w dni poprzedzające menstruację. Możemy pójść na długi spacer, popływać na basenie czy uczestniczyć w zajęciach zumby. Ważne, żeby aktywność fizyczna sprawiała nam radość i poprawiała nastrój. Nasza dieta w czasie zespołu napięcia przedmiesiączkowego powinna być lekkostrawna oraz bogata w warzywa i owoce. Możemy sięgnąć również po napar z uspokajających ziół, takich jak melisa czy kozłek lekarski. Unikajmy za to alkoholu i słonych potraw, które zatrzymują wodę w organizmie. Dbałość o odpowiednie nawodnienie, wypoczynek i relaks pomogą nam przejść przez te trudne dni.

Więcej informacji, porad i artykułów na temat kobiecych dolegliwości znajdziecie na portalu Menopauza.pl!

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...