Jak zadbać o skórę w okresie menopauzy? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak zadbać o skórę w okresie menopauzy?

21 maja 2018, dodał: media
Artykuł zewnętrzny

Menopauza i poprzedzające ją klimakterium to często bardzo trudny czas w życiu kobiety. Z medycznego punktu widzenia jest to naturalny etap, w którym przysadka mózgowa zwalnia tempo produkcji hormonów, jajniki nie uwalniają jajeczek, a kobieta nie może już zajść w ciążę. W praktyce jednak wiele pań utożsamia przekwitanie wyłącznie z szeregiem nieprzyjemnych i utrudniających codzienne życie objawów, w tym także starzeniem skóry, na które nie można już nic poradzić. Czy rzeczywiście tak jest?

Na czym polega menopauza?

W czasie menopauzy w organizmie kobiet rozgrywa się prawdziwa rewolucja. Niestety wiąże się ona wieloma trudnościami fizycznymi. Wzrost wagi, uderzenia gorąca, depresja, bezsenne noce, kłopoty z koncentracją, zlewanie się potem, dreszcze, kołatanie serca – to tylko część objawów, które mogą dotknąć kobiety w tym czasie. Dodatkowo utrata płodności, związana ze stopniowym wygaszaniem produkcji komórek jajowych i żeńskich hormonów, powoduje często poczucie utraty kobiecości i problemy z samooceną. Najlepszym sposobem na to, żeby przeżyć ten czas możliwie bezboleśnie jest pogodzenie się z tym, że klimakterium nie jest chorobą, a naturalnym stanem. Jednak zgoda na przekwitanie nie oznacza zgody na nieprzyjemne dolegliwości. Od samego początku menopauzy warto zadbać o zmianę przyzwyczajeń. Codzienna aktywność fizyczna i zbilansowana dieta to najprostsze, a zarazem najskuteczniejsze metody na zachowanie dobrego samopoczucia i wyglądu. Pomogą także domowe sposoby i zioła – na uderzenia gorąca napar z szałwii, a na uspokojenie melisa. Jeśli objawy są wyjątkowo uciążliwe, warto wybrać się do lekarza, który ustali odpowiednią terapię hormonalną.

Dlaczego skóra się zmienia?

Problemem w okresie przekwitania są również zmiany w wyglądzie, między innymi skóry. To wtedy zaczyna się ona szybciej starzeć, staje się sucha, traci sprężystość i jędrność. Przyczyną zewnętrznych symptomów starzenia są zmiany zachodzące w głębi skóry, takie jak zmniejszenie ilości włókien kolagenu oraz elastyny wytwarzanych przez fibroblasty. Zmniejsza się również ilość kwasu hialuronowego, który wiąże cząsteczki wody i jest odpowiedzialny za dobre nawilżenie. Zaburzenia hormonalne w okresie menopauzy prowadzą do zmian w strukturze skóry. Staje się ona sucha i bardzo delikatna, a to sprawia, że procesy związane ze starzeniem nabierają tempa. Spowolni je odpowiednia, staranna pielęgnacja domowa i pomoc specjalisty.

Na ratunek skórze

Przede wszystkim należy bardzo dokładnie, ale jednocześnie bardzo delikatnie wykonywać najważniejszy krok w pielęgnacji, czyli oczyszczanie skóry. Do zmywania makijażu używaj delikatnych preparatów (mleczka, pianki). Całkowicie zrezygnuj z wody i mydła, a także kosmetyków z alkoholem, barwnikami czy substancjami zapachowymi. Kremy, maseczki i peelingi których używasz powinny być dostosowane do potrzeb cery dojrzałej. Wybierz te, które ją nawilżą i odżywią. Nie zapominaj też o ochronie przeciwsłonecznej – skóra w okresie klimakterium jest cienka i podatna na poparzenia słoneczne i przebarwienia.

Zabieg w gabinecie

Codzienną pielęgnację warto uzupełnić zabiegiem gabinetowym. – Pacjentkom w okresie menopauzy często towarzyszy niska samoocena związana z pogorszeniem się stanu skóry. Na szczęście medycyna estetyczna może w znacznym stopniu poprawić jej wygląd. Polecam zabieg z użyciem Sunekos. To innowacyjny preparat, który jest połączeniem kwasu hialuronowego i opatentowanej sekwencji aminokwasów – mówi dr Małgorzata Owczarek z Kliniki Dermatologii i Medycyny Estetycznej w Toruniu. Przebadany klinicznie preparat daje doskonałe efekty nawet w przypadku daleko posuniętego procesu starzenia się skóry. – U pacjentek z bardzo głębokimi zmarszczkami i utratą objętości (np. policzków), na początku podaję Sunekos 1200, a następnie w odstępie 1-2 dni od zabiegu rozpoczynam standardową procedurę Sunekos 200, która obejmuje 3-4 zabiegi w odstępach co 7-10 dni. Oczywiście częstotliwość ilości zabiegów dostosowuję do indywidualnych potrzeb pacjentki – mówi dr Owczarek. Pierwsze efekty w postaci naturalnego efektu wolumetrycznego widoczne są natychmiast po zabiegu, a następne (rozświetlenie, nawilżenie i wygładzenie zmarszczek) pojawiają się już po 10 dniach. Po przeprowadzeniu pełnej, odpowiednio dobranej serii iniekcji rezultaty utrzymują się przez co najmniej pół roku.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...