Jak wybrać skuteczną odżywkę na rzeźbę?

31 grudnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Odżywki na rzeźbę to produkty, które mają za zadanie przyspieszyć kształtowanie sylwetki. Dzięki nim efekty pracy na siłowni są łatwiejsze do osiągnięcia. Jak stosować odżywki na rzeźbę i które z nich będą najskuteczniejsze?

rzeźba ciała

Osiągnięcie celów sylwetkowych nie jest łatwym zadaniem. Często zdarza się, że rozbudowanie mięśni i uzyskanie oczekiwanej rzeźby zajmuje mnóstwo czasu i wysiłku. Są jednak sposoby na to, by przyspieszyć cały proces. Co najważniejsze – są to metody zdrowe i bezpieczne. Odżywki na rzeźbę pomogą ci uzyskać rezultaty, na które czekasz.

Jak działają odżywki na rzeźbę?

Odżywki na rzeźbę działają na kilku poziomach. Każdy z produktów odpowiada na nieco inne potrzeby organizmu.

Zacznijmy od tego, na czym polega rzeźbienie ciała. Proces ten powinien być poprzedzony zbudowaniem masy mięśniowej. Oznacza to, że w pierwszym etapie bardzo istotne jest przybieranie na wadze i zwiększanie objętości oraz wagi interesującej cię tkanki.

Wówczas najlepiej skorzystać z gainerów, które przyspieszą rozbudowę mięśni, a także odżywek białkowych. Proteiny stanowią podstawowy budulec włókien mięśniowych, dlatego produkty tego typu są niezwykle istotne.

Po uzyskaniu odpowiedniej masy należy przejść do etapu redukcji, który pozwoli na odsłonięcie wypracowanych kształtów. W pierwszym okresie mięśnie są bowiem częściowo przykryte warstwą tłuszczu.

Odżywki na rzeźbę działają w kilku obszarach:

 •   wzmacnianie i rozbudowa mięśni,
 •   redukcja tkanki tłuszczowej,
 •   zapobieganie katabolizmowi,
 •   zwiększanie wydolności.

Skuteczne rzeźbienie sylwetki wymaga zadbania o każdy z tych aspektów. Umożliwi to ukształtowanie mięśni oraz zapobiegnie ich spalaniu podczas redukcji.

Jakie odżywki stosować na rzeźbę?

Zasadnicze znaczenie w osiągnięciu celów sylwetkowych mają białka. Odżywki na rzeźbę powinny więc zawierać odpowiedni zestaw protein oraz aminokwasów. Równie istotne jest zapewnienie właściwej wydolności podczas treningów – tu również sprawdzą się białka, ale też inne związki.

Odżywki białkowe na rzeźbę

Odpowiednia podaż protein jest kluczowa dla zapewnienia prawidłowej pracy mięśni oraz zachowania właściwych proporcji ciała.

Powinieneś zadbać więc, by białka stanowiły około 25% źródeł energii dla organizmu. Taka ilość nie zawsze jest łatwa do uzyskania wyłącznie za pomocą diety, dlatego warto skorzystać z odżywek proteinowych.

W zależności od sposobu odżywiania możesz skorzystać z tych serwatkowych lub pozyskiwanych na przykład z grochu.

Produkty tego typu występują w różnych opcjach różniących się stopniem przyswajalności, smakiem i ceną.

Hydrolizat białka serwatkowego

Hydrolizat, czyli WPH charakteryzuje się najwyższą zawartością białka (blisko 100%). Wchłania się błyskawicznie, bo już w ciągu nawet 15 minut. Jego wadą jest specyficzny smak oraz dość wysoka cena.

Izolat białka

Drugi w kolejności przyswajalności plasuje się izolat białka (WPI). Zawiera około 90% protein oraz niewielką domieszkę węglowodanów i tłuszczów.

Koncentrat białka

Najtańszą opcją jest koncentrat białka (WPC), w którym znajdziesz 70-85% protein. Produkt tego typu wchłania się znacznie wolniej niż hydrolizat czy izolat, posiada także większą ilość dodatków (wody, węglowodanów, tłuszczów). Często wśród jego zalet, poza ceną, wymienia się także lepszy smak.

Wegańskie odżywki na rzeźbę

Wśród roślinnych odżywek na rzeźbę wymienić warto:

 •       białko sojowe,
 •       białko z grochu,
 •       białko ryżowe,
 •       białko konopne,
 •       białko dyniowe,
 •       białko ze słonecznika,
 •       białko z komosy ryżowej.

Aminokwasy na rzeźbę

Poza odżywkami białkowymi warto suplementować także poszczególne aminokwasy. W rzeźbieniu sylwetki szczególnie istotne okazują się te rozgałęzione (BCAA), a także cytrulina czy glutamina.

BCAA

Aminokwasy rozgałęzione – z angielskiego Branched Chain Amino Acids – to związki egzogenne, czyli takie, których ciało nie potrafi samo wyprodukować. Należy je dostarczać z jedzeniem lub w postaci odżywek. Do grupy tych aminokwasów należą: leucyna, izoleucyna i walina.

Dlaczego BCAA są istotne w odżywkach na rzeźbę? Są nieodzownym budulcem masy mięśniowej. Niedostateczna podaż tych związków może zatem powodować katabolizm, czyli rozkład tkanki, zwłaszcza w trakcie redukcji.

Co więcej, BCAA sprzyjają wydolności podczas ćwiczeń oraz zwiększają stopień wykorzystania tłuszczu jako źródła energii. Dzięki nim także ciało znacznie szybciej się regeneruje i o wiele wolniej męczy.

Cytrulina

Cytrulina to aminokwas, który nie jest składnikiem białek mięśniowych, jednak odgrywa bardzo ważną rolę w rzeźbieniu sylwetki. Jedną z jej funkcji jest pobudzanie produkcji hormonu wzrostu, dzięki któremu mięśnie rosną znacznie szybciej, a także pracują o wiele wydajniej.

Glutamina

Glutamina również pobudza syntezę hormonu wzrostu oraz wykazuje działanie ochronne. Pomaga powstrzymać katabolizm mięśniowy i sprzyja usuwaniu produktów metabolicznych, które tworzone są w trakcie ćwiczeń. Z tego względu glutamina to ważny składnik odżywek na rzeźbę.

L-karnityna

L-karnityna to związek organiczny syntetyzowany z aminokwasów: metioniny i lizyny. Uczestniczy w przemianach tłuszczowych i energetycznych. Jej suplementacja pozwala ćwiczyć znacznie efektywniej, a także szybciej regenerować mięśnie.[1]

Kreatyna a rzeźba

Chcąc wyrzeźbić sylwetkę, powinieneś pamiętać także o suplementacji kreatyny. Jest to związek, który wspiera regenerację mięśni, zwiększa ich siłę, a także przyspiesza rozrost. Dzięki niej możesz podnosić znacznie większe obciążenia [2], jak również ograniczysz dolegliwości bólowe po treningu.

Spalacze tłuszczu na rzeźbę

Aby wydobyć zbudowane „na masie” mięśnie, konieczna jest redukcja, a więc pozbycie się tkanki tłuszczowej. Na tym etapie pomocne okazują się spalacze. Produkty te działają zwykle na zasadzie termogeników. Ich rolą jest intensyfikowanie procesów związanych z podnoszeniem temperatury ciała, podczas których dochodzi do spalania brunatnej tkanki tłuszczowej.

Preparaty tego typu zwykle także działają pobudzająco, zawierając na przykład kofeinę czy guaranę.

Jak wybrać dobrą odżywkę na rzeźbę?

Wybór dobrej odżywki wymaga dokładnego przeanalizowania oferty rynkowej. Można się w niej pogubić, dlatego pamiętaj o najważniejszych aspektach.

Sprawdzaj składy

Zawsze dokładnie zapoznaj się z etykietą produktu – sprawdź, jakie składniki zawiera, a także jaka jest ilość substancji aktywnych. Stawiaj na suplementy diety o naturalnych formułach opartych na związkach o udowodnionej skuteczności.

Czytaj opinie klientów

W sieci znajdziesz mnóstwo opinii osób, które zdążyły już przetestować interesujące cię odżywki na rzeźbę. Zapoznaj się z ich zdaniem, by odkryć wszelkie „za” i „przeciw”.

Korzystaj ze sprawdzonych zestawień i rankingów

Zdecydowanie warto zasięgnąć także porady ekspertów. W podjęciu decyzji pomogą ci profesjonalne artykuły i takie poradniki, jak ranking odżywek na rzeźbę, w którym znajdziesz zestawienie najlepszych produktów wraz z kompletem niezbędnych informacji na ich temat.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz