Jak rzucić palenie do wakacji | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak rzucić palenie do wakacji

18 maja 2017, dodał: EKSPERTKA
Artykuł zewnętrzny

Wakacje są dla wielu punktem zwrotnym czy też docelowym punktem w czasie, do którego mają być zrealizowane postanowienia. Niektórzy chcą schudnąć do wakacji, inni chcą poprawić kondycję do wakacji, jeszcze inni chcą wyrzeźbić swoje ciało. Są i tacy, co do wakacji chcą rzucić palenie. Jest to zadanie wykonalne, wystarczy odpowiednio do tego podejść i wszystko uda się osiągnąć.

Motywacja do rzucenia

Najważniejsza jest motywacja do rzucenia palenia. Nałóg jest dość silny, może go więc pokonać równie silna chęć zerwania z nim. Należy znaleźć ważne dla samego siebie argumenty, które przemawiają za tym, by wytrzymać w powziętym postanowieniu. Oczywiście, obiektywnych argumentów jest wiele. Nie chodzi jednak o to, by przemawiać do siebie za pomocą argumentów obiektywnych, ale o to, by przypominać sobie o osobiście ważnych powodach. Dla jednego argumentem będą oszczędności, dla drugiego zdrowie, a jeszcze trzeci będzie chciał tego dokonać ze względu na swoich bliskich.

Wsparcie najbliższych

To niezwykle ważny element podczas rzucania palenia. Warto więc powiedzieć swoim najbliższym
o swoich planach czy powziętych działaniach. Poprosić o wsparcie i wyrozumiałość. Odseparowanie się od nałogu może powodować różnorodne reakcje emocjonalne. Może to być podenerwowanie, drażliwość, brak koncentracji. Jeżeli bliscy będą wiedzieli, czym jest to spowodowane, z pewnością będą bardziej wyrozumiali. Ich spokój pomoże odzyskać spokój również osobie, która właśnie rzuca palenie. Warto mieć to na uwadze. Ponadto, podczas rzucania palenia przychodzą czasem chwile zwątpienia. Osoby bliskie pomogą je przetrwać i dodadzą sił, co ma niebagatelne znaczenie.

Zastępniki

Palenie papierosów to nałóg, który uzależnia niejako podwójnie. Z jednej strony jest nikotyna, która uzależnia ciało w sposób chemiczny, a z drugiej jest jeszcze uzależnienie psychiczne. Jego mechanizm jest znacznie bardziej złożony i bardziej skomplikowany. Co za tym idzie, znacznie trudniej jest się
z nim uporać. To uzależnienie psychiczne podczas rzucania palenia objawia się na przykład tym, że palacz szuka ciągle czegoś do jedzenia, żeby zastąpić odruch palenia. Musi też zająć czymś ręce, które również były wykorzystywane w czasie konkretnych aktów wypalania papierosów.

Różnego rodzaju zastępniki pomagają się z tym uporać. Cukierki, gumy, miętówki, marchewki – podgryzać można w zasadzie wszystko. Trzeba jedynie pamiętać, że po rzuceniu palenia zmienia się nieco metabolizm (palacze mają szybszą przemianę materii) i nie można się przejadać, bo zamiast palenia można zyskać nadwagę. Jeżeli chodzi o zajęcie rąk, to można bawić się małą piłeczką, zająć rękodziełem, rozprostowywać spinacze. Wiele jest możliwości. Wystarczy poszukać tej, która będzie najskuteczniejsza.

Wsparcie z apteki

To jest bardzo ważny element rzucania palenia. Wyżej było opisane, jak radzić sobie z uzależnieniem psychicznym. Jednak ciało też domaga się nikotyny i z tym również trzeba się uporać. Doskonale sprawdzają się w tym przypadku różnorodne preparaty wspomagające rzucanie palenia dostępne w aptekach. Stosować można na przykład plastry, które przez skórę uwalniają nikotynę do krwi, ale w zmniejszonej dawce, a każda kolejna seria plastrów powinna uwalniać jeszcze jej mniej. Niektórzy decydują się na gumy z nikotyną. W ten sposób zaspokajają również potrzebę trzymania czegoś w buzi. Można też skorzystać ze specjalnej kuracji za pomocą tabletek.  Dzięki nim palacz stopniowo dostarcza do organizmu coraz mniej nikotyny, aż nie musi dostarczać jej wcale. Co ważne, ta forma zrywania z nałogiem pozwala uniknąć opisanych wcześniej objawów odstawienia, jak nerwowość czy rozkojarzenie. Jest więc znacznie łagodniejsza.

Podsumowując, rzucenie palenia do wakacji od teraz jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy znaleźć dla siebie dobry powód, by to zrobić, poprosić bliskich o wsparcie i opracować skuteczną strategię. Warto również się wzmocnić suplementami i farmaceutykami, które przeznaczone są do walki z nikotynizmem. Dzięki nim starania będą znacznie bardziej skuteczne.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Złomowanie auta
Dziś jest takie zapotrzebowanie na tanie auta że warto je sprzedać całe, np. dla początkującego...
tworzymy opowiadanie - zabawa
.....ale ona natychmiast zaczęła szukać sobie kolejnego męża. ..
Parkiet - trudny wybór
A nie lepsze drewno bez lakieru...?
Oryginalne produkty z Anglii
Poza tym za daleki transport też się płaci wyższą cenę produktów....