Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka?

18 czerwca 2018, dodał: EKSPERTKA
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Już za chwilę usłyszymy ostatni szkolny dzwonek i rozpoczną się upragnione wakacje, a wraz z nimi wyjazdy. W planach mamy dalekie podróże, zabawy w morzu, wspinaczki i całą masę cudownych miejsc, które możemy odwiedzić z całą rodziną. Niestety bardzo często zdarza się, że nasze pociechy, gdy tylko docieramy na miejsce, dostają rozstroju żołądka lub „padają” z powodu upału. Dlatego też marka Plusssz Junior podpowiada, jak przygotować się do wakacyjnych wojaży z dziećmi.

Każdy z rodziców wie, że kilkugodzinne przebywanie na słońcu może doprowadzić do silnego bólu głowy, a nawet do udaru. Dlatego należy zapewnić dzieciom nakrycie głowy, najlepiej w jasnym kolorze, który będzie odbijał promienie słoneczne. Aby uchronić naszą pociechę przed oparzeniami, trzeba posmarować wystające części ciała kremem z filtrem – zaleca się co najmniej 50 SPF. Do podróżnej apteczki warto spakować preparat na ukąszenia komarów, żel dezynfekujący, wodoodporne plasterki.

Pamiętajmy, że latem nasze pociech są szczególnie narażone na odwodnienie. Zaaferowane zabawą zwyczajnie zapominają o piciu wody. Dlatego to rodzić powinien kontrolować, ile płynów otrzymuje maluch. Lekarze rekomendują 100 ml na każdy z pierwszych dziesięciu kilogramów ciała, a 50 ml na każdy z kolejnych dziesięciu i 20 ml na każdy kilogram powyżej 20 kg. Czyli dziecko ważące około 20 kg, powinno wypić dziennie około 1,5 litra wody.

Dodatkowe ryzyko odwodnienia zwiększają rozstroje żołądka. Zmiana środowiska, flory bakteryjnej czy nawet wody, mogą wywołać u dzieci biegunkę lub wymioty. Wysokie temperatury i częste spożywanie lodów również przyczynia się do rozchwiania funkcji żywieniowych.

– Nie można lekceważyć odwodnienia u dziecka, bo jest to naprawdę groźny stan, który może spowodować pogorszenie zdrowia, a nawet utratę przytomności. Warto więc pamiętać o tym, żeby w każdy możliwy sposób dostarczać naszym pociechom niezbędnych mikroelementów. Dobrze mieć pod ręką bidon z wodą, do którego można wrzucić smakową tabletkę, która wyrówna poziom elektrolitów w organizmie, tak jak na przykład Plusssz Junior Elektrolity – podkreśla Joanna Piekarska, Brand Manager Polski Lek S.A.

Jak rozpoznać odwodnienie?

Odwodnienie to stan, w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej poziomu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania. Dochodzi do niego, gdy utrata wody wyniesie co najmniej 2 proc. ciężaru ciała. Początkowa faza odwodnienia przebiega bez wyraźnych objawów i łatwo ją przegapić. Gdy ubytek wody wynosi 2 proc. masy ciała, dziecko zaczyna odczuwać silne pragnienie. Przy ubytku wody w granicach 2–4 proc. lekarze najczęściej wymieniają objawy takie jak: zmianę zachowania dziecka – senność, zmniejszoną aktywność, apatię; wzmożone pragnienie, płacz „bez łez”, zapadnięte gałki oczne, suche śluzówki i suchą skórę. Wraz z utratą wody z organizmu tracimy elektrolity, czyli wodne roztwory jonów soli, takie jak sód, potas, magnez czy wapń, które regulują pracę całego ciała i są niezbędne do prawidłowego przebiegu większości funkcji życiowych. Dlatego lekarze zalecają podawanie elektrolitów zapobiegawczo osobom narażonym na odwodnienie.

Plusssz Junior Elektrolity + Multiwitamina to tabletki musujące o smaku pomarańczowym, zawierające zestaw elektrolitów odpowiedzialnych za prawidłowe wchłanianie wody do organizmu. Zawarte w nich sód, potas, magnez pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, układu nerwowego, utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Produkt polecany jest dla dzieci od 3. roku życia, zwłaszcza w okresie upałów i wzmożonego wysiłku fizycznego.

Cena: ok. 11 zł.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz