Jak radzić sobie z linieniem psa | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak radzić sobie z linieniem psa

26 marca 2014, dodał: nogawkuchni
Artykuł zewnętrzny

Wraz z końcem zimy, a z początkiem wiosny, gdy robi się cieplej nasze psy gubią sporo sierści, zrzucają nadmiar sierści, bo nie jest im potrzebne już takie mocne, grube owłosienie. Jest to tak naturalne i typowe jak w przypadku ludzi, gdy wraz z nadejściem wiosny wymieniamy grubą, ciepłą odzież na bardziej przewiewne, lżejsze ubrania.

Jednak jest to z pewnością nieco uciążliwe dla właścicieli czworonogów, wszędzie leżące i wałęsające się kupki sierści, które niezbyt estetycznie się prezentują i wprowadzają nieład do naszych domów powodują niezadowolenie, czy niekiedy irytację. Trzeba jednak jakoś ten czas po prostu przetrwać, wykazać zrozumienie dla tej oczywistej tendencji jaką jest linienie psa na wiosnę. Właściciel w tym czasie powinien po prostu uzbroić się w cierpliwość i wygospodarować w ciągu dnia chwilę na odkurzenie, posprzątanie, by utrzymać swój dom w przyjemnej czystości.

P1050557_(800_x_600)Są jednak pewne sposoby, które pozwolą zmniejszyć, unormować wypadanie sierści, czy też sprawniej radzić sobie z linieniem zwierzaka.
1. Na ilość wypadającej sierści nie bez wpływu jest dieta naszego pupila, powiązane jest to z żywieniem zwierzaka. W okresie linienia dobrze jest dodawać do posiłków psa olej roślinny lub oliwę z oliwek. Warto też wprowadzić do menu zwierzaka ryż, makaron, płatki owsiane i kukurydziane, siemię lniane, czy gotowaną wątróbkę i marchewkę, jeżeli układ trawienny naszego zwierzaka je toleruje, a nasz pupil chętnie je zjada, gdyż korzystnie wpłyną na psie owłosienie, wzmocnią sierść czworonoga.

2. Można poprosić weterynarza o suplementy, witaminy zawierające cynk, biotynę,witaminę A i E, kwasy tłuszczowe, które wzmocnią psią sierść, korzystnie wpłyną na skórę. Można także zakupić dodatkowo wzbogaconą w witaminy żywność, karmę, czy smakołyki w sklepie zoologicznym, gdyż także wpłyną one na wzmocnienie sierści oraz regenerację naskórka.

3.Istotna jest regularna pielęgnacja zwierzaka, jego sierści. Należy codziennie psią szczotką wyczesać psa, pozbędziemy się wtedy nadmiaru włosów, a także zadbamy o futro naszego pupila. Może być to także okazja do sprawienia zwierzęciu przyjemności, czesanie może być przyjemnym dotykiem, drapaniem dla psa, jeśli zrobimy to z odpowiednią delikatnością. Na rynku pojawiły się specjalne szczotki tzw: furminatory, które usuwają martwy włos.

4. Od czasu do czasu wskazane jest zastosowanie wobec zwierzęcia kąpieli. Kąpiel z użyciem specjalnego szamponu dla psa pozwoli pozbyć się nadmiaru sierści, martwego naskórka, a także odświeży psią sierść. Można także zakupić w sklepie zoologicznym preparaty kosmetyczne dla psów, które działają wzmacniająco i regenerująco na sierść naszego pupila.

5. Należy zwrócić uwagę, czy pies nie ma żadnych psich pasożytów lub chorób skórnych. Pies może złapać różnorakie pasożyty-najczęściej pchły podczas spacerów od innych psich towarzyszy. Wszelakie dokuczliwe insekty mogą mieć ogromny wpływ na nadmierną ilość wypadającej sierści. Zwierzak reagując na pasożyty drapie się intensywnie wyrywając sobie przy tym stos sierści, podrażniając naskórek, czy wręcz raniąc się, robiąc sobie krzywdę. Trzeba nie tylko szybko reagować w przypadku, gdy pies ma już pasożyty, ale warto także zabezpieczyć psa, stosując obroże, czy preparaty przeciw pchłom i innym pasożytom zapobiegając tym sposobem przed pojawieniem się insektów, chroniąc zwierzaka przed uciążliwą i nieprzyjemną dolegliwością.

P1040206_(800_x_600)Linienia psa nie wyeliminujemy zupełnie, jednak stosując pewne sposoby, regularne czynności jesteśmy w stanie ograniczyć wypadanie psiej sierści do niezbędnego minimum ograniczając sobie przy tym ilości pracy przy sprzątaniu, a naszego pupila chroniąc przed nadmiernym wypadaniem futra i chorobami skóry. Należy w okresie linienia obserwować swojego pupila, kontrolować, czy wypadanie sierści nie jest zbyt przesadne, czy linienie nie przeciąga się zbytnio i nie trwa poza okresem wiosennym, letnim, czy nie pojawia się w czasie, kiedy zwierzak powinien gromadzić sierść. Warto zwracać uwagę na to, czy zwierzak nie drapie się zbytnio, czy wręcz nie wyrywa sobie sierści, czy nie pojawiły się u niego problemy skórne, podrażnienia, zaczerwienienia naskórka. Wszelkie niepokojące sygnały należy wychwytywać i w razie zaistniałych problemów należy udać się do weterynarza na konsultację i po fachową pomoc.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Jak radzić sobie z linieniem psa

  1. avatar vevility pisze:

    Skąd ja to znam, był okres ze siersc była wszędzie. Ale sporą poprawe widze odkąd podajemy psy do karmy sproszkowane algi.. Nie są drogie a mają mnóstwo minerałow, poprawiaja tez odpornośc i wzmacniaja stawy :) a ze mamy labradora to juz w ogole warto stawy wzmacniac

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...