Jak narodziny dziecka zmieniają związek? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak narodziny dziecka zmieniają związek?

14 maja 2012, dodał: Monika Kornaś
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Dziecko zmienia wszystko i tego nie da się w żaden sposób ukryć. Ten mały, bezbronny człowieczek pojawia się na świecie i przewraca całe życie partnerów do góry nogami. Urodzenie się dziecka sprawia im wiele radość, ale jest tez powodem do przewartościowania całego swojego życia. Poza tym zmieniają się również relacje między partnerami. Nie są oni już tylko zoną i mężem. Są również matką i ojcem.


Wiele par przyjmuje, że dziecko jeszcze umocni ich związek, sprawi, że relacja między nimi będzie pełniejsza i bardziej wartościowa. Istotnie, tak może się stać, ale poza tym nowe obowiązki, wchodzenie w zupełnie nieznane nam do tej pory role może stać się czynnikiem zmieniającym obecna relację miedzy kobietą a mężczyzną.

Jak dziecko wpływa na jakość związku między rodzicami?

Przez dziewięć miesięcy ciąży zarówno przyszła mama jak i tata zdążyli się już przyzwyczaić do myśli, że zostaną rodzicami. Wiedzieli, jak wiele aspektów w ich życiu ulegnie zmianie, że przewartościuje się cały ich świat. Muszą się przygotować również na to, że relacja a ukochanym czy ukochaną także uleganie zmianie.

Tylko dziecko!

Gdy dziecko pojawi się w naszym domu wszystko zostaje podporządkowane właśnie jemu. Robimy wszystko, by było szczęśliwe, wieczorem padając ze zmęczenia i jednocześnie podrywając się na każdy odgłos dochodzący z kołyski. Początki zawsze są trudne, musimy poznać dziecko, wejść w jego rutynę, dostosować się do jego pór jedzenia i spania. Po jakimś czasie nabywamy takich umiejętności, nasze życie zmienia się, ale akceptujemy je i odnajdujemy się w tym nowym planie dnia.

Czasem jednak ta sytuacja zaczyna się niebezpiecznie przedłużać. Wszystko jest na głowie jednego rodzica, zwłaszcza matki. Ojciec nie może pozwolić, aby matka nie tylko zawłaszczała dziecko, ale również odsuwała go od niego. Wycofanie się ojca z życia dziecka wyrządza maluchowi wielką krzywdę. Jest to bardzo niekorzystne dla rozwoju dziecka. Do prawidłowego funkcjonowania maluch potrzebuje i matki i ojca. Można to przedstawić metaforycznie: dziecko ma dwa skrzydła i dzięki nim lata. Jedno skrzydło to mama, a drugie: tata. Oba są równie ważne, ale każde inaczej: na swój sposób. Relacje z matką i ojcem są unikalne, jedyne w swoim rodzaju. Dziś przyjrzymy się relacjom z ojcem, jego roli w wychowaniu dziecka i zadaniom, przed jakimi staje każdy młody tata. Każdy tata musi być świadomy tego, jak ważną jest osobą w życiu swojego dziecka, jak istotny jest jego obraz w systemie wartości małego człowieka. Miłość ojcowska jest dziecku potrzebna w takim samym stopniu jak miłość matczyna. Są to dwa różne rodzaje miłości. Według siebie są one jednak komplementarne, uzupełniają się wzajemnie.

Wycofywanie się ojca

Wielu ojców wycofuje się z bezpośrednich kontaktów na skutek zachowania żon, które izolują ich od dziecka. Dla każdej kobiety pojawianie się w domu dziecka to olbrzymie przeżycie. Wiele pań nie wie, jak się w tej sytuacji odnaleźć i nieświadomie odsuwają ojców od swoich pociech, chcąc robić wszystko samodzielnie. Uważają, że mąż nie wie, jak obchodzić się z dzieckiem, że zrobi mu krzywdę, że nie zna tej kruszynki tak, jak ona. Później ojcom trudno nawiązać więź z dzieckiem i ma to dalekosiężne skutki, ponieważ może odbić się na przyszłych relacjach dziecka z innymi ludźmi.

Brak czasu dla partnera

Matka koncertuje się na dziecku, opiekuje się nim, a gdy maluch śpi, jest ona zbyt zmęczona, by poświecić ten czas dla ukochanego. Czy to koniec małżeństwa, kryzys, któremu nie da się zaradzić? wielu mężczyzn jest załamanych takim stanem w swoim małżeństwie, nie potrafi porozumieć się z żoną, jako przyczynę tych zdarzeń postrzega dziecko.

Jak temu zaradzić? Partner musi przede wszystkim zrozumieć, że matka nie robi tego umyślnie. Wiadomo, że wczesne relacje ojca z dzieckiem kształtują się jednak odmiennie w stosunku do relacji pociechy z matką. Początkowo dziecko nie odróżnia siebie od matki, wydaje się mu, że stanowią całość. Jest on jednak niezwykle istotny dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia. Taki związek nie jest jednak wcale łatwy dla matki. Aby dobrze poradzić sobie z tym zadaniem, potrzebuje ona pomocy męża, mężczyzny, ojca dziecka. Powinien on ją chronić i wspierać, pomagać jej. Taka silna symbioza sprawia czasem, że ojciec instynktownie się odsuwa, ale nie powinien tak postępować. Jego dystans zaszkodzi i matce i dziecku. Bezpośredni i fizyczny kontakt z żoną oraz swoją pociechą jest niezwykle ważny. Więź z dzieckiem ojciec buduje zazwyczaj nieco później, ale ten kontakt z pierwszych dni, tygodni i miesięcy życia ma na nią duży wpływ.

Czy jeszcze jestem piękna?

Czasami jednak takie zachowanie kobiety jest wymówką, aby nie spędzać czasu z mężem. Po ciąży czuje się ona zmęczona, mało seksowna i pociągająca. Mąż powinien jej uświadomić, że nadal jest piękna i że fakt, iż został matką wcale nie sprawił, że przestała być kobietą.

Tak naprawdę to, jak będzie wyglądał związek po narodzeniu dziecka w dużej mierze zależy od samych małżonków, ważne jest, aby w trakcie nabywania nowych ról nie zapomnieli o sobie nawzajem. Dziecko naprawdę może sprawić, że relacje między nimi staną się bardziej pełne, a mąż i żona będą sobie jeszcze bliżsi niż kiedykolwiek.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Białe meble - polecacie czy nie?
Niezaprzeczalnym atutem białych mebli kuchennych jest fakt, że doskonale sprawdzają się w małych przestrzeniach, rozjaśniając...
Co myślicie o kobiecym stylu zarząd…
Kobiety w roli menedżerek zarządzają podmiotami w inny sposób niż płeć przeciwna, gdyż częściej...
Nadpotliwość
Podstawowym sposobem na nadpotliwość jest odpowiednia higiena ciała. Częstotliwość kąpieli należy dostosować do swojej...
Bielizna
Bielizna jest potrzebna każdej kobiecie by dać jej uczucie komfortu w każdej sytuacji, podkreślić...