Jagody czy borówki?

16 sierpnia 2018, dodał: Dagmara

Zarówno jagody jak i borówki amerykańskie działają uspokajająco i przeciwbólowo. Ponad to wspomagają prace oczu i obniżają poziom złego cholesterolu. Jednak jagody są lepszym źródłem antyoksydantów niż borówki, co opóźnia proces starzenia się. Z kolei to borówka jest skuteczniejsza w walce z chorobami nowotworowymi. Co jest zdrowsze? Co lepiej wybierać?

jagody i borowki

Jagody

Suszone jagody oraz jej liście posiadają dużą ilość garbników. Uszczelniają one błony śluzowe żołądka, spowalniają ruchy robaczkowe jelit oraz neutralizują szkodliwe produkty przemiany.

Napar z suszonych jagód świetnie sprawdzi się przy biegunce, a surowe owoce przy zaparciach.

Czarna jagoda ma silniejsze właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe niż borówka amerykańska. Garbniki dodatkowo neutralizują toksyny i blokują ich wchłanianie się  przez błony śluzowe jelita.

Czarna jagoda skuteczniej  od borówki działa jako przeciwutleniacz. Jagoda zaraz po czarnej aronii ma największy potencjał antyoksydacyjny.

Co prawda borówki amerykańskie również zalicza się do jedne  z bogatszych w antyoksydanty owoce, jednak jagody są skuteczniejsze. Wszystko za sprawą ilości przeciwutleniaczy z rodziny antocyjanów,których borówki nie posiadają.

jagody

Jagody dla cukrzyków

Osoby cierpiące na cukrzycę powinny jeść świeże jagody oraz wyciąg z ich liści. Zawierają one glikozyd działający jak insulina, czyli obniża poziom glukozy we krwi.

jagodyJagody na chorobę siatkówki oka

Ekstrakty z jagód są stosowane na zaburzenia mikrokrążenia w gałce ocznej, a także na choroby siatkówki oka. Dodatkowo wzmacniają odporność naczyń włosowatych i usprawniają ukrwienie obrębu tęczówki. Spożywaj jagody przy zaburzeniach widzenia o zmierzchu, czy jeżeli pracujesz przy komputerze i przy złym oświetleniu.

jagody

Borówka na choroby nowotworowe

Borówka amerykańska zawiera spore  ilości fitoestrogenów. Jest to hormon roślinny blokujący działanie enzymów, które przyczyniają się do powstawania nowotworów typu  piersi, tarczycy czy wątroby. Dodatkowo walkę z nowotworami wspierają:

  • kwas foliowy  chroni organizm przed rakiem macicy, a w czasie ciąży wspiera rozwój dziecka
  • kwas egalowy, który hamuje rozwój nowotworów  płuc, przełyku oraz krtani.

borówka

Na marskość wątroby

Owoce borówki amerykańskiej hamują wirusa zapalenia wątroby typu C. Dzięki temu zapobiegają rozwojowi marskości wątroby i chronią hepatocyty.

borowka

Na choroby oczu

Borówka wspomaga leczenie chorób oczu typu zaćma, czy zwyrodnienie plamki żółtej. Prawdopodobnie piloci w czasie II wojny światowej spożywali borówkę, aby poprawić swoje widzenie w nocy.

borowki

zobacz również:

  1. Owoce acai – właściwości

  2. Najdziwniejsze owoce na świecie

  3. Maliny – co zawierają

  4. Jagody goji dla zdrowia


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Sprawdź na bielizna9.com!
Cena:
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ
Pasty curry o oryginalnym, pikantnym smaku i niezapomnianym aromacie
Cena:
12,99 zł
Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
Naturalna witamina C
Cena:
139 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Tania apteka
W aptekach internetowych zazwyczaj jest taniej :D a na tej stronie można znaleźć informacje...
suplementy diety
Czy są suplementy na podstawie imbiru ?
Na Zanzibar?
Szukam kogoś, kto kto ma był: logostour.pl/kraje/zanzibar Skład wycieczki wydaje się być wymarzony. Zawsze chcieliśmy zobaczyć...
Ekskluzywne ciuchy - gdzie?
dokładnie i to jeszcze czasem w fajnej cenie :P