Ile trwa menopauza i jakie wyróżniamy jej etapy | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Ile trwa menopauza i jakie wyróżniamy jej etapy

12 maja 2021, dodał: pinkmause
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Okres menopauzy to czas wielu zmian biologicznych, psychologicznych oraz społecznych. Kobiety w wieku średnim doświadczają różnych problemów i trudności w adaptacji do zmian okresu menopauzy, które mają bezpośredni wpływ na zdrowie, wzorce prozdrowotne oraz adaptację emocjonalną i psychologiczną. Wszystkie zmiany fizyczne, psychiczne i emocjonalne oraz choroby współistniejące powodują znaczne pogorszenie funkcjonowania całego organizmu, a także znacznie obniżają jakość życia kobiet.

suplement na menopauzę

Pojęcie i czas trwania menopauzy

Menopauza jest naturalnym procesem w życiu każdej kobiety związanym z powolnym, permanentnym zanikiem owulacji i produkcji hormonów wytwarzanych przez jajniki oraz ustąpieniem miesiączkowania. Stanowi wskaźnik procesu starzenia reprodukcyjnego wyrażający się bezpowrotną utratą płodności. Menopauza zaczyna się wraz z ostatnią miesiączką, jednak, aby być pewnym, że kobieta przekwitła musi minąć od tego czasu 12 miesięcy. Według ekspertów WHO menopauza występuje zwykle u kobiet między 44. a 56. rokiem życia i obejmuje od 2 do 8 lat poprzedzających ostatnią miesiączkę i rok po jej ustąpieniu. Licząc wszystkie etapy menopauzy statystycznie przyjmuje się, że trwa ona około 10 lat. U niektórych może jednak się przedłużyć do 12 czy nawet 14 lat.

Okres menopauzalny jest dzielony na trzy fazy, obejmując premenopauzę, perimenopauzę oraz postmenopauzę. Niestety nie można obliczyć daty, w której menopauza minie. Jest to bardzo indywidualna kwestia każdej kobiety, która zależy od wielu czynników, jak geny czy styl życia. Na przykład kobiety zapracowane, palące papierosy i prowadzące niezdrowy tryb życia muszą liczyć się z szybszym przekwitaniem.

Okresy menopauzy

Okres okołomenopauzalny to czas wielu zmian biologicznych, psychologicznych oraz społecznych w życiu kobiety, który wiąże się ze zmianami hormonalnymi oraz licznymi konsekwencjami zdrowotnymi skorelowanymi z występowaniem wielu dolegliwości, schorzeń, neurowegetatywnych objawów klinicznych (wczesnych i późnych) oraz zmian zanikowych w tkankach estrogenozależnych, a także zmian metabolicznych, które obniżają dobrostan fizyczny i psychiczny kobiety. Rozpoczyna się po osiągnięciu około 40. roku życia i właśnie od tego czasu wyróżnia się dwa okresy poprzedzające menopauzę: premenopauzę oraz perimenopauzę.

Premenopauza zaczyna się od 8 do 10 lat przed menopauzą. Wtedy kobieta zaczyna odczuwać pierwsze objawy menopauzy. Najwcześniej pojawiają się zmiany cyklu menstruacyjnego przyjmujące najczęściej postać zaburzeń rytmu miesiączkowania (skrócenie cyklu) oraz cykli jednofazowych (krwawienia acykliczne na tle rozrostów endometrium). Dodatkowo sygnałem informującym, że organizm przygotowuje się do menopauzy są nasilone objawy napięcia przedmiesiączkowego, takie jak silne bóle piersi, bóle w podbrzuszu czy stawów.  Wtedy powinniśmy wykonać testy hormonalne, które zbadają stężenie gonadotropin przysadkowych (FSH czy LH), których podwyższony wynik będzie świadczył o premenopauzie.

ile trwa menopauza

Perimenopauza jest okresem, w którym kobieta zaczyna odczuwać nieprzyjemne skutki zmian hormonalnych. Do najważniejszych objawów o podłożu somatycznym (tzw. objawy wypadowe, określane też mianem zespołu klimakterycznego) należą objawy naczynioruchowe mające charakter zaburzeń termoregulacyjnych – uderzenia gorąca i zlewne poty zwłaszcza nocne. Bardzo częste menopauzalne zaburzenia somatyczne to także zaburzenia snu, bezsenność i uczucie niewyspania, zawroty i bóle głowy, kołatanie serca, sztywność stawowo-mięśniowa, ogólne osłabienie, uczucie zmęczenia i braku energii, trudności w koncentracji i zapamiętywaniu. Bardzo często zdarzają się również zaburzenia seksualne i obniżenie libido. Jest to tak naprawdę początek menopauzy.

Pomenopauzalne zmiany w tkance łącznej to zmiany grubości, suchość i atrofia skóry na skutek egzogennego starzenia się, obniżenie aktywności gruczołów potowych i łojowych oraz wypadanie włosów. Zmiany stężenia hormonów płciowych w wieku menopauzalnym wpływają na przemiany tłuszczowe zachodzące w organizmie kobiety i mogą prowadzić do niepożądanego przyrostu masy ciała. W skutek zmian stężenia hormonów płciowych dochodzi do szeregu zmian także w sferze psychicznej i emocjonalnej kobiet. Wszystkie dolegliwości oraz ograniczenia sprawności fizycznej, a także zmiany wyglądu niekorzystnie odbijają się na jakości życia kobiet, powodują zmniejszenie poczucia własnej wartości i strach przed starością, rzutują także na własny obraz kobiecości

 

Menopauza i czerwona koniczyna

Szansą na zachowanie optymalnego stanu zdrowia jest odpowiedni styl życia i odpowiednie zachowania zdrowotne. Z czasem organizm przyzwyczaja się do nowej sytuacji i niepożądane objawy menopauzy mijają, ale zanim to się stanie możemy sobie pomóc, by czuć się bardziej komfortowo. Bardzo dobrym sposobem jest stosowanie preparatów ze związkami pochodzenia roślinnego – fitoestrogenami. Wśród fitoestrogenów najsilniejszymi właściwościami estrogenopodobnymi charakteryzują się izoflawonoidy z czerwonej koniczyny. Właściwości lecznicze czerwonej koniczyny to udowodnione działania łagodzące objawy menopauzy, jak: uderzenia gorąca, nadmierną potliwość, zaburzenia snu, nadmierną nerwowość, zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca, suchość pochwy, ból przy odbywaniu stosunku płciowego, spadek libido,dodatkowo przeciwdziałają osteoporozie, działają korzystnie na gospodarkę lipidową, mogą być stosowane w zakrzepicy naczyń żylnych i schorzeniach układu krążenia. To ,,tajemnica łagodnej menopauzy’’.

Jednym z chętnie kupowanych suplementów diety  przez kobiety w okresie menopauzalnym  jest FEMIFLAMAX. Zawiera on 40 mg standaryzowanych i mikronizowanych izoflawonoidów z czerwonej koniczyny, które przyczyniają się do łagodzenia objawów menopauzy  takich jak: uderzenia gorąca, nadmierna potliwość i nerwowość, zaburzenia snu, depresyjny nastrój, spadek libido. Dzięki procesowi mikronizacji, zmniejszone cząsteczki izoflawonoidów z czerwonej koniczyny  szybciej i lepiej się rozpuszczają oraz wchłaniają.

Pozostałe składniki zawarte w preparacie to czarny pieprz, który pomaga w kontroli masy ciała, zwiększa skuteczność innych składników ziołowych. Witamina B6 przyczynia się do regulacji czynności hormonalnej, kwas foliowy zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia, magnez pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Stosuje się 1 tabletkę dziennie.

Na podstawie testów skuteczności przeprowadzonych wśród konsumentek suplementu: 72% potwierdziło ogólną poprawę nastroju, 93% ograniczenie nocnych potów oraz złagodzenie uderzeń gorąca. Aż 93% kobiet  poleciłoby FEMIFLAMAX swojej przyjaciółce.

Menopauza nie musi być usłana nieprzyjemnościami związanymi ze zmianami hormonalnymi. Możemy sobie oszczędzić cierpienia i pomóc w walce z objawami, by cieszyć się pełnią życia. Dlatego warto obserwować swój organizm, i gdy tylko zauważymy jakieś zmiany – kontrolować je u lekarza i zacząć działać w imię lepszego samopoczucia każdego dnia.

Więcej o właściwościach czerwonej koniczyny przeczytacie na: lagodnamenopauza.pl

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Zaskakujące powody unieważniania ma…
Jakiś celebryta ponoć podał powód, że jest gejem:) Ciekawe czy sąd kościelny uwierzył,...
Czy AI wykrada dane?
Umie podszyć się nawet pod realną osobę, więc niedługo wszyscy będziemy mieć klony...
Najzdrowsze mięso
Moim zdaniem mięso każdego rodzaju zakwasza organizm, a więc nie jest zdrowe...
Małżeństwa z najdłuższym stażem…
Rekordziści mają ponad 70-letni staż, to dłużej niż żyje wiele osób.... To już...