Historia chleba | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Historia chleba

23 maja 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Religijny, artystyczny, jak i odnoszący się do tradycji wymiar symbolu chleba utrzymuje się od wieków w różnych kulturach (także w Polsce), aż do dziś. Człowiek ma do niego wielki szacunek. Chleb jest jednym z najstarszych elementów pożywienia ludzi. Jego historia sięga neolitu (ok. 5500-2300 lat p.n.e.). Wypiek znany w starożytności nie przypominał jednak obecnego chleba. W różnych rejonach świata, chleb znany był pod nieco innymi nazwami i miał inne właściwości, np.: Meksyk – tortilla, Indie – chapati, Chiny – poa ping, Szkocja – oatcake, Ameryka Północna – johnnycake, Izrael – maca etc. Wieki postępu cywilizacyjnego pozwoliły na wytworzenie technologii, która daje smaczny, miękki i zdrowy składnik codziennego pożywienia człowieka. Pokazuje to, że chleb jest bardzo ważny dla ludzi, zarówno w sferze sacrum oraz jako pożywienie, które syci i daje energii.

W Polsce, chleb jest podstawą żywienia. Stanowi on trzecią pod względem wielkości spożycia grupę produktów żywnościowych wchodzących w skład całodziennej racji pokarmowej statystycznego Polaka. Należy on do dóbr podstawowych, zatem popyt na ten wyrób cały czas istnieje. Chleb jest produktem niesezonowym, wykazującym stały codzienny popyt. Bariery wejścia na rynek są niewielkie, choć istnieje dużo oferentów. Rozpoczęcie opłacalnej produkcji jest możliwe dzięki rozwiniętej strategii marketingowej, która da dobrą, konkurencyjną pozycję na rynku. Przeprowadzone badania odnośnie wpływu różnych czynników na popyt chleba są jednoznaczne. W strukturze wydatków gospodarstw domowych zawsze występuje procentowy udział dochodu przeznaczonego na to dobro, co wskazuje, że bez względu na osiąganą wielkość dochodu będzie on kupowany. Natomiast spadek dochodu spowoduje relatywny wzrost wydatków na chleb. Chleb jest klasycznym przykładem towaru, którego ludzie zawsze potrzebują.


Chleb spożywany jest codziennie, a mimo to nigdy nie jest odczuwalny przesyt i stanowi on powszechny jadłospis każdego człowieka. To co intuicyjne, potwierdzają dane GUS: pieczywo nabywa ponad 96% gospodarstw domowych. Chleb stoi bardzo wysoko w systemie odżywiania. Około połowa węglowodanów potrzebnych człowiekowi w zbilansowanej diecie pochodzi z pieczywa. Znajdujące się w chlebie aminokwasy i białka mają znaczącą role dla organizmu. Pieczywo jest źródłem witamin i błonnika. Chleb zawiera solidną dawkę witamin z grupy B, które odpowiadają za właściwą pracę m.in. układu nerwowego oraz żelazo, magnez, fosfor.
Według danych Ministerstwa Finansów chleb jest na drugim miejscu pod względem wartości eksportu wśród naszych artykułów spożywczych. Istniej ciągłe zapotrzebowanie na tradycyjny chleb wśród naszych sąsiadów.

opracowanie: A. Zys

Zobacz również:

  1. Jakie mleko jest zdrowsze: kozie czy krowie?
  2. Dobra mąka na chleb
  3. Jak zrobić chleb na zakwasie?
  4. Plejada serów ekologicznych



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz