Hipotonia tętnicza – czym jest i jak z nią walczyć? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Hipotonia tętnicza – czym jest i jak z nią walczyć?

23 czerwca 2015, dodał: Adrianna Kaczuba
Artykuł zewnętrzny

Hipotonia lub hipotensja, to zbyt niskie ciśnienie tętnicze krwi, które utrzymuje się stale u danej osoby. Problem ten dotyka około 15 % populacji, a choć wiążące się z nim konsekwencje nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia, to potrafią być niezwykle uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu.

Z dolegliwościami niedociśnienia tętniczego zmaga się około 15% społeczeństwa, choć najczęściej występuje w wieku dojrzewania i związane jest z niską masą ciała, szczególnie u dziewcząt.

O hipotonii tętniczej mówić możemy przy ciśnieniu poniżej 100 mmHg ciśnienia skurczowego lub 60 mmHg ciśnienia rozkurczowego.

o-SLEEPINESS-facebook

Objawy i następstwa niedociśnienia tętniczego

U osób z hipotonią najbardziej charakterystyczny jest permanentny brak energii i senność. Osoby takie nazwalibyśmy potocznie „śpiochami”, ponieważ by poradzić sobie z ciągłą sennością i uczuciem zmęczenia, śpią one więcej niż przeciętna osoba, a także korzystają z częstych drzemek w ciągu dnia. Ich cykl dobowy może być przez to zachwiany, a to dodatkowo potęguje nieprzyjemne objawy i następstwa niedociśnienia.

Dodatkowo, należy podkreślić, że zbyt duże ilości snu, również mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia i skutkować objawami w postaci- bólów głowy, które niekiedy przybierają postać migren, problemów z silnymi zaparciami czy nawracających wymiotów.

Do najczęstszych objawów niedociśnienia zaliczyć możemy:

  • Uczucie senności
  • Brak energii i uczucie wyczerpania
  • Problemy z koncentracją
  • Zimne dłonie i stopy (często połączone z nadmierną potliwością)
  • Nadmierna bladość
  • Nudności
  • Zawroty głowy
  • Bóle głowy (migreny)
  • Kołatanie serca
  • Duszności

 Ciągła senność i zmęczenie, a także nawracające problemy somatyczne stanowią znaczne utrudnienie dla normalnego funkcjonowania w codziennym życiu. Warto podkreśli, że obecnie narzucane nam jest ogromne tempo życia, z którym nieraz trudno sobie poradzić nawet bez poczucia ciągłego wyczerpania, dlatego osoby z niedociśnieniem stosują wiele suplementów i „wspomagaczy”- jak kawa (wypłukująca z organizmu niezbędny magnez) czy silnie uzależniające papierosy czy alkohol.

0114bloodpressure

 Jak radzić sobie z hipotonią?

Istotną kwestią jest odpowiednie nawodnienie organizmu i wypijanie nawet do 3 litrów wody dziennie. Warto także zwrócić uwagę na częstość spożywanych posiłków– lepiej jeść mniej a częściej. Spadek cukru we krwi spowodowany głodem, może bowiem prowadzić do spadku ciśnienia, a to pogłębi tylko objawy hipotonii. Podstawą są także regularne ćwiczenia fizyczne, które poprawiają ogólną sprawność i ułatwiają przepływ krwi w organizmie. Niekorzystne jest pozostawania przez dłuższy czas w jednej pozycji, co źle wpływa na przepływ krwi.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz