URODA I ZDROWIE

Gra komputerowa – dobry prezent?

29 kwietnia 2015, dodał: Redakcja

Wybór prezentu dla dziecka może spowodować bół głowy rodzica. Na rynku dostępne są różnego rodzaju interaktywne zabawki, w tym wiele pożądanych przez najmłodszych gier komputerowych. Czy to dobry pomysł na upominek?

http://topnews.in/files/computer-games_0.jpg

Korzystanie z komputera dostarcza wiele satysfakcji i niewątpliwie może poszerzać wiedzę i zainteresowania dziecka. – Pojawia się coraz więcej programów, które łączą funkcje edukacyjną z rozrywkową. Przez komputer dziecko może uczyć się liter, cyfr, kolorów, czytania, liczenia i języka obcego – mówi Anna Chmielewska pedagog, autorka wielu eksperckich artykułów w portalu rodzicielskim Achtedzieciaki.pl.

Często jednak komputer służy zabawie. Dlatego powstają coraz to bardziej wymyślne gry i aplikacje o charakterze rozrywkowym. Dobrze wiedzieć czy gra, którą chcemy kupić, jest odpowiednia dla naszego dziecka pod względem przedziału wiekowego oraz treści w niej zawartych.

Pamiętajmy, że istnieją organizacje, które zajmują się edukacją sieciową oraz dbają o to, by gry były we właściwy sposób oznakowane. Stworzone zostały specjalne systemy informujące o ich zawartości merytorycznej. Jednym z nich jest ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier – Pan-European Game Information, w skrócie PEGI. Rozwiązanie PEGI polega na tym, że na opakowaniu gry zamieszczony jest kolorowy kwadrat symbolizujący pozytywne bądź negatywne treści, a także cyfra określająca kategorie wiekową. Oprócz tych oznaczeń występują jeszcze specjalne symbole. Każdy z nich informuje o tematyce, jaka pojawia się w danej grze komputerowej. Na opakowaniu mogą pojawić się następujące piktogramy ostrzegawcze: wulgaryzmy, dyskryminacja, narkotyki, strach, hazard, seks, przemoc.

Same oznaczenia na grach komputerowych nie wystarczą, aby bezpiecznie korzystać z rozrywki sieciowej dedykowanej naszym dzieciom. Coraz częściej w mediach pojawią się kampanie społeczne na rzecz edukacji internetowej. Polskie Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego (SPIDOR) prowadzi szereg spotkań i kampani na rzecz bezpiecznego korzystania z Internetu. Połączenie odpowiedzialnej edukacji z akcjami informującymi o treściach występujących w grach może zmienić świadomość rodziców i uchronić dzieci przed negtywnymi konsekwencjami niewłaściwego korzystania z gier i serwisów internetowych.

 

Podpis

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Prostowanie u fryzjera
W Gnatyshyn na Kasprzaka robią profesjonalnie i ceny maja przystępne. Super obsługa, gorąco...
Salon fryzjerski w Warszawie
Zdecydowanie doradzałabym Ci salon Gnatyshyn znajdujący się przy Kasprzaka 7. Pełen profesjonalizm na najwyższym...
Czy facet powinnien używać kosmetyk…
mój syn ostatnio coś tam przebąkiwał, że chciałby jakiś krem ale jakoś głupio...
promocje kosmetyków
moim ostatnim odkryciem jest strona aptelina.pl - znajduje się tam szeroki asortyment...