Fototerapia, czyli skuteczny sposób na stres i depresję w czasach pandemii

8 lutego 2021, dodał: klinikavesuna

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Żyjemy obecnie w dość trudnych dla nas wszystkich czasach, a wiele osób funkcjonuje w ciągłym stresie i jest zabieganych. Co więcej, gdy zaskoczyła nas pandemia koronawirusa, nie każdy radzi sobie ze stanami depresyjnymi i lękiem, który wywołała. Zamknięci w domach, z wieloma ograniczeniami i obostrzeniami czujemy strach przed przyszłością. Niezbędna w tym wypadku jest opieka psychologiczna, a także program antystresowy, o których opowiada lekarz medycyny estetycznej, Agnieszka Drożniak-Konstanty.

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 trwa już wiele miesięcy, nic więc dziwnego, że restrykcje związane z zachowaniem bezpieczeństwa i zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa są konieczne, jednak dla wielu z nas męczące.

Wiele rodzin ciężko przechodzi okres kwarantanny, a domowa izolacja w niejednym przypadku powołuje kłótnie i stresuje wszystkich domowników. Home office, nauczanie wyłącznie zdalne, izolacja społeczna, brak okazji do spotkań oraz ograniczony ruch na świeżym powietrzu powodują wiele okazji do stresu. Z tego powodu dla niektórych okres ten wiąże się ze stanami depresyjnymi, w czym dodatkowo niestety pomaga jesienno-zimowa, ponura aura. Jak więc poradzić sobie z niepokojem i lękami w czasie pandemii?

Po pierwsze – pomoc psychologiczna

W tym trudnym czasie przede wszystkim nie należy bać się prosić o pomoc. Ludzie na całym świecie nie radzą sobie z zaistniałą sytuacją, dlatego niepokój odczuwany w tym okresie jest całkiem normalny. Jeśli jednak przeradza się on w stany lękowe, panikę lub depresję, niezwłocznie należy skierować się do specjalisty, który udzieli odpowiedniej pomocy.

W tym celu można doraźnie skonsultować się z psychologami poprzez specjalną całodobową infolinię lub umówić się do najbliższej placówki terapeutycznej na konsultację. Poradnie psychologiczne i psychiatryczne udzielą odpowiedniej porady lub pomocy każdemu, kto do nich się zgłosi. Obecnie czas oczekiwania do niektórych z nich nieco się wydłużył, dlatego w pilnych przypadkach, takich jak przemoc domowa czy problemy z używkami najlepiej w pierwszej kolejności skorzystać z infolinii.

Po drugie – program antystresowy i relaksacyjny

Przydatnym sposobem, który w znaczącym stopniu wspomaga zrelaksowanie się i uspokojenie stanów nerwowych jest fototerapia. Ten rodzaj terapii wykorzystuje lampy LED o różnej długości fal w sześciu kolorach. Tego rodzaju leczenie światłem jest bardzo istotne właśnie w walce z depresją i nadmiernym stresem, zarówno tym krótko- i długotrwałym.

Światło emitowane przez specjalistyczną lampę medyczną pobudza i optymalizuje procesy biochemiczne w tkankach oraz przyśpiesza procesy ich regeneracji na poziomie molekularnym. To sprawia, że skutecznie zahamowane zostają procesy starzenia się, a także redukowane są skutki stresu oksydacyjnego. Ten rodzaj terapii koi nerwy i wprowadza organizm w tak potrzebny każdemu człowiekowi stan relaksu.

Metoda ta jest całkowicie bezpieczna i nieinwazyjna, dlatego każdy bez większych przeciwwskazań może z niej skorzystać po konsultacji w gabinecie lekarza medycyny estetycznej.

Po trzecie – zadbaj o siebie!

Nie zapominajmy o tym, że choć nie możemy spotykać się ze znajomymi przy kawie czy iść z nimi do kina, trzeba sobie w tym okresie radzić i znaleźć swego rodzaju zamiennik. Korzystajmy więc z dobrodziejstw technologii, które mamy pod ręką. Rozmowa telefoniczna z przyjacielem, wideokonferencja z koleżankami, treningi fitness przed komputerem czy joga mogą nam bardzo pomóc, aby wyrzucić z siebie emocje, pośmiać się i zrelaksować.

To niezwykle ważne, aby zachować równowagę psychiczną i fizyczną na miarę obecnych możliwości. Dlatego warto pielęgnować relacje z bliskimi w takiej formie, jaka jest tylko możliwa. Ponadto nie należy zapomnieć o zdrowym odżywianiu i zblilansowanej diecie, dbaniu o odporność oraz aktywności fizycznej.

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

bez czego nie możecie się obejść?…
Bez internetu pewnie długo bym nie pożył. Ale z chęcią bym go wypróbowała...
zabawa - pomagamy spełnić pragnieni…
Pomyśl, jaką nagrodę sobie dasz, jak to zrobisz... Chciałabym mieć dłuższe włosy...
Firmowa impreza
Wg mnie też najlepsza jest grypa żołądkowa, można jej dostać w ostatniej chwili...
Manicure polimerowy
Ciekawa opcja, muszę wypróbować bo niedługo idę na wesele.