URODA I ZDROWIE

Fototerapia, czyli skuteczny sposób na stres i depresję w czasach pandemii

8 lutego 2021, dodał: klinikavesuna

Żyjemy obecnie w dość trudnych dla nas wszystkich czasach, a wiele osób funkcjonuje w ciągłym stresie i jest zabieganych. Co więcej, gdy zaskoczyła nas pandemia koronawirusa, nie każdy radzi sobie ze stanami depresyjnymi i lękiem, który wywołała. Zamknięci w domach, z wieloma ograniczeniami i obostrzeniami czujemy strach przed przyszłością. Niezbędna w tym wypadku jest opieka psychologiczna, a także program antystresowy, o których opowiada lekarz medycyny estetycznej, Agnieszka Drożniak-Konstanty.

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 trwa już wiele miesięcy, nic więc dziwnego, że restrykcje związane z zachowaniem bezpieczeństwa i zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa są konieczne, jednak dla wielu z nas męczące.

Wiele rodzin ciężko przechodzi okres kwarantanny, a domowa izolacja w niejednym przypadku powołuje kłótnie i stresuje wszystkich domowników. Home office, nauczanie wyłącznie zdalne, izolacja społeczna, brak okazji do spotkań oraz ograniczony ruch na świeżym powietrzu powodują wiele okazji do stresu. Z tego powodu dla niektórych okres ten wiąże się ze stanami depresyjnymi, w czym dodatkowo niestety pomaga jesienno-zimowa, ponura aura. Jak więc poradzić sobie z niepokojem i lękami w czasie pandemii?

Po pierwsze – pomoc psychologiczna

W tym trudnym czasie przede wszystkim nie należy bać się prosić o pomoc. Ludzie na całym świecie nie radzą sobie z zaistniałą sytuacją, dlatego niepokój odczuwany w tym okresie jest całkiem normalny. Jeśli jednak przeradza się on w stany lękowe, panikę lub depresję, niezwłocznie należy skierować się do specjalisty, który udzieli odpowiedniej pomocy.

W tym celu można doraźnie skonsultować się z psychologami poprzez specjalną całodobową infolinię lub umówić się do najbliższej placówki terapeutycznej na konsultację. Poradnie psychologiczne i psychiatryczne udzielą odpowiedniej porady lub pomocy każdemu, kto do nich się zgłosi. Obecnie czas oczekiwania do niektórych z nich nieco się wydłużył, dlatego w pilnych przypadkach, takich jak przemoc domowa czy problemy z używkami najlepiej w pierwszej kolejności skorzystać z infolinii.

Po drugie – program antystresowy i relaksacyjny

Przydatnym sposobem, który w znaczącym stopniu wspomaga zrelaksowanie się i uspokojenie stanów nerwowych jest fototerapia. Ten rodzaj terapii wykorzystuje lampy LED o różnej długości fal w sześciu kolorach. Tego rodzaju leczenie światłem jest bardzo istotne właśnie w walce z depresją i nadmiernym stresem, zarówno tym krótko- i długotrwałym.

Światło emitowane przez specjalistyczną lampę medyczną pobudza i optymalizuje procesy biochemiczne w tkankach oraz przyśpiesza procesy ich regeneracji na poziomie molekularnym. To sprawia, że skutecznie zahamowane zostają procesy starzenia się, a także redukowane są skutki stresu oksydacyjnego. Ten rodzaj terapii koi nerwy i wprowadza organizm w tak potrzebny każdemu człowiekowi stan relaksu.

Metoda ta jest całkowicie bezpieczna i nieinwazyjna, dlatego każdy bez większych przeciwwskazań może z niej skorzystać po konsultacji w gabinecie lekarza medycyny estetycznej.

Po trzecie – zadbaj o siebie!

Nie zapominajmy o tym, że choć nie możemy spotykać się ze znajomymi przy kawie czy iść z nimi do kina, trzeba sobie w tym okresie radzić i znaleźć swego rodzaju zamiennik. Korzystajmy więc z dobrodziejstw technologii, które mamy pod ręką. Rozmowa telefoniczna z przyjacielem, wideokonferencja z koleżankami, treningi fitness przed komputerem czy joga mogą nam bardzo pomóc, aby wyrzucić z siebie emocje, pośmiać się i zrelaksować.

To niezwykle ważne, aby zachować równowagę psychiczną i fizyczną na miarę obecnych możliwości. Dlatego warto pielęgnować relacje z bliskimi w takiej formie, jaka jest tylko możliwa. Ponadto nie należy zapomnieć o zdrowym odżywianiu i zblilansowanej diecie, dbaniu o odporność oraz aktywności fizycznej.

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy depilatory laserowe do uż. domo…
Miałam kiedys taki depilator z Philipsa ;) Ahh te czasy, to byl chyba satinelle...
Ile już udało Wam się schudnąć?…
Wasze wpisy napełniły mnie optymizem, że dam radę zrzucić nieco kilogramów.Szukam fajnego programu...
Dieta podczas karmienia piersią
Niestety przytyłam znacząco po ciąży, jeszcze karmię mojego bobaska i szukam jakieś dobrej...
Onko-bieg
Dla mnie lepsze są inicjatywy, z których kobiety chore na raka wynoszą jakąś...