1

Temat: Ćwiczenia na kondycje

Witam serdecznie, jestem nowa na forum bo szukałam miejsca gdzie mogę zapytać o takie rzeczy. Mój ojciec jest dość otyły, mało się rusza a przez to zaczynaja sie u niego problemy z sercem. Lekarz zalecił poprawe kondycji bo aktualnie tata męczy się przechodząc z parkingu z samochodu do ośrodka zdrowia. Ma więcej chodzić albo zacząć uprawiać jakiś sport, przy okazji i schudnie i popracuje nad tą kondycją. Mam zatem pytanie czy znacie może jakieś ćwiczenia które byłyby tutaj właściwe? Mamy skierowanie do fizjoterapeuty ale jak dzwoniłam po okolicznych gabinetach to kilka miesięcy najmniej trzeba czekać

2

Odp: Ćwiczenia na kondycje

Niech idzie na siłownię i zapyta kogoś kompetentnego o odpowiednie ćwiczenia, poza tym trzeba zmienić dietę na mało kaloryczną...

3

Odp: Ćwiczenia na kondycje

Jak nie masz na skierowaniu napisane “pilne” to nawet i dłużej można czekac. Ja bym tu radziła przede wszystkim spacery, nie jakieś intensywne treningi od razu bo na początku to on nie da rady ale spacerować codziennie, najpierw pomału i kawałek a potem coraz więcej

4

Odp: Ćwiczenia na kondycje

Witaj, przede wszystkim Twój tata musi uważać, żeby się nie przeforsować. Ruch jest bardzo wskazany, ale ćwiczenia muszą być dostosowane do jego stanu zdrowia. Kulturystyka odpada, ale trening aerobowy jak najbardziej wchodzi w grę. Mogą to być spacery albo chodzenie po schodach.

5

Odp: Ćwiczenia na kondycje

Niech idzie do klubu fitness i zapisze się na zajęcia. Tam już coś mu dobiorą. Na pewno nie może się za bardzo forsować na początek. Dobrze by było, żeby zobaczył, na co może liczyć. Zapisz go jeszcze do dietetyka i mocno wspieraj.

6

Odp: Ćwiczenia na kondycje

Ech... tata się w życiu nie zgodzi pojsc na silownie hmm juz do lekarza ciezko go zaciagnąc. Ale taką bieżnie moglibyśmy mu kupić smile Jak go postawimy przed faktem dokonanym to może zacznie ćwiczyć, mam nadzieje że mu nie zaszkodzi. A jaką tą bieżnie kupić dla takiej osoby?

7

Odp: Ćwiczenia na kondycje

Najpierw zmiana diety, to podstawa! Nie wiem jak do tej pory odżywiał się Twój tata, ale każdego dnia musi spożywać odpowiednie ilości warzyw, do tego inne pełnowartościowe produkty i picie wody. Kolejnym krokiem może być zakup bieżni do domu - skoro tata nie chce pójść na siłownię. Tempo na bieżni można regulować, więc na początku dobre będą nawet spacery wolnym tempem. Z czasem może uda się nawet przejść na leciutki trucht.

8

Odp: Ćwiczenia na kondycje

Dla początkujących zalecane są modele elektryczne, których nie trzeba rozpędzać siłą własnych mięśni.

9

Odp: Ćwiczenia na kondycje

Dobrze dziękuje za pomoc, wszystkie wskazówki się przydadzą bo nic a nic się na tym nie znam. W razie czego jeszcze dopytam jakby mi sie coś nasuneło

10

Odp: Ćwiczenia na kondycje

[quote=Maarti]Ech... tata się w życiu nie zgodzi pojsc na silownie hmm juz do lekarza ciezko go zaciagnąc. Ale taką bieżnie moglibyśmy mu kupić smile Jak go postawimy przed faktem dokonanym to może zacznie ćwiczyć, mam nadzieje że mu nie zaszkodzi. A jaką tą bieżnie kupić dla takiej osoby?[/quote]
A może zmotywować go w jakiś inny sposób - kupić mu przyrząd do ćwiczenia, albo coś w tym stylu wink

11

Odp: Ćwiczenia na kondycje

Albo karnet na siłownie w prezencie, może mu bedzie szkoda, zeby leżał i się marnował i jednak pójdzie? :-)

12

Odp: Ćwiczenia na kondycje

A może nowy strój sportowy?

13

Odp: Ćwiczenia na kondycje

Ja bym jednak była za siłownią, moze dobrze, zeby na trening i rodzaj obciążenia patzrył ktoś kto jest profesjonalistą i zna się na tym, zeby większej krzywdy jeszcze sobie nie zrobić.

14

Odp: Ćwiczenia na kondycje

Ja również uważam, że ćwiczenia na fachowym sprzęcie mogą bardzo wiele zdziałać. Nie trzeba nawet zapisywać się na siłownie bo można taki trening zrobić sobie w domu jeśli się wie gdzie szukać właściwego sprzętu. Mój mąż ćwiczy na urządzeniach,  ma nieźle wyrobioną sylwetkę oraz mocne mięśnie. To oczywiście jedna z wielu zalet. Najlepiej samemu się przekonać.

15

Odp: Ćwiczenia na kondycje

Siłownia albo możesz mu zarezerwować po prostu jedno spotkanie z trenerem personalnym. On pokaże mu że ćwiczenia nie są aż takie trudne i jak będzie regularnie chodził na siłownie i trochę się pilnował z dietą to może zdziałać cuda.

16

Odp: Ćwiczenia na kondycje

Ja ćwiczę w domu sporo. Nie trzeba nawet jakiegoś specjalnego sprzętu do tego.

17

Odp: Ćwiczenia na kondycje

Ewentualnie, bo zakup takiej bieżni jest dość drogi, nawet używanej, można mu kupić przyrząd pomiarowy do mierzenia tętna, ilości kroków itd., coś typu zegarek na rękę i niech sobie przeznaczy godzinę dziennie na spacer po okolicy - las, park, co jest pod ręką. Można mu zaproponować wspólne wypady dla poprawy kondycji, to może się poczuje bardziej zmotywowany.

18

Odp: Ćwiczenia na kondycje

tez kiedys cwiczylam w domu ale po miesiacu nie bylo dalej zadnych efektow, za malo sprzetu, mozna sie porozciagac ale zeby zrobic jakis sensowny trening to nie ma szans. Chodze do Saturn Fitness staram sie minimum 3 razy w tygodniu w wakacje czasem udawalo mi sie codziennie duzo lepszy trening

19

Odp: Ćwiczenia na kondycje

Według mnie to jest sprawa dla jakiegoś specjalisty...

20

Odp: Ćwiczenia na kondycje

Zgadzam się - najlepiej zgłosić się do specjalisty. Ja np. lepiej się czuję, jak zażywam odżywki i suplementy. Kupuję je tutaj: sklep z odżywkami

21

Odp: Ćwiczenia na kondycje

Najważniejsze jest zdrowe i racjonalne żywienie, wyeliminowanie słodyczy i fast foodów. Żeby wyrobić sobie kondycję dobre są aeroby, np. bieganie, na początku jest trudno, ale jak się to przezwycięży kondycja jest super. Na sylwetkę natomiast najlepsze będą ćwiczenia siłowe smile

22

Odp: Ćwiczenia na kondycje

Na początek nie potrzeba wielkiej aktywności fizycznej wystarczą np spacery! zresztą na start nie ma się co zbytnio forsować! Tylko jak zachęcić taką osobę do aktywności?! może piesek w prezencie i spacery z pieskiem! o ile lubi i ma rękę do zwierząt to chyba dobry pomysł/

23

Odp: Ćwiczenia na kondycje

Jeżeli chodzi o ćwiczenia to zdecydowanie odradzam szukanie w internecie i pytanie na forach. Najlepiej zakres ćwiczeń może określić lekarz lub trener, znający stan zdrowia Twojego taty. Wiele osób może powiedzieć "ale mi nic się nie stało". Tylko, że ten jeden raz może się stać. Zdrowie to najważniejsze co mamy, dlatego na początku radziłabym posłuchać specjalistów smile Później, w miarę jak tata będzie poznawał swoje możliwości, może sam sobie układać plan.
Całe szczęście, że tata jest w stanie spacerować i tego na razie może się trzymać. Żeby było mu milej, możecie mu towarzyszyć w tych wędrówkach (świeżego powietrza nigdy za wiele!) smile

Trzymam kciuki!

24

Odp: Ćwiczenia na kondycje

Bardzo dobre są zajęcia z TBC. To połączenie kardio z treningiem wzmacniającym.

25

Odp: Ćwiczenia na kondycje

Ja żadnych kroków nie podejmowałabym na własną rękę. Przy otyłości każde postępowanie, czy to dieta, czy aktywność fizyczna powinna być uzgodniona z lekarzem czy specjalistą. Dla organizmu aktywność będzie szokiem, więc musi być dostosowana do danej osoby. Przy otyłości ważne jest też, żeby Twój tato nosił buty do fitnessu. Wbrew pozorom, są też męskie wink Wyczytałam kiedyś w artykule -  że takie buty mają specjalne poduszki powietrzne, które dodatkowo amortyzują i chronią stawy skokowe. A wiadomo, że o kontuzję jest nie trudno.