1

Temat: Porady prawne - rozwody

Witam Moje Drogie i Moi Drodzy!

Niedawno na stronie opublikowany został mój pierwszy tekst o prawie. Seria ma nazwę "na kawie z prawnikiem". Drugi artykuł chciałabym poświęcić kwestii rozwodów. Z doświadczenia wiem, że jest wiele niejasności w tym zakresie. A jednocześnie to temat rzeka. Czy jest coś o czym chcielibyście się dowiedzieć/poczytać?

Pozdrawiam!

2

Odp: Porady prawne - rozwody

Zawsze mnie interesowało jak sądy rozstrzygają kwestię opieki nad dzieckiem? Czy z automatu jest przyznawana kobiecie? Był taki film TATO, gdzie bohaterka była nawet chora psychicznie a sąd i tak utrudniał ojcu zajęcie się dzieckiem. Ile prawdy jest w tym filmie?

3

Odp: Porady prawne - rozwody

jaką wartość mają dowody typu nagranie telefonem kom. czy materiały od detektywa na rozprawach rozwodowych? czy wpływają na wyrok sądu np w sprawach odnośnie podziału majątku czy opieki nad dziećmi?

4

Odp: Porady prawne - rozwody

Ja bym chętnie poczytała takie prawdziwe historie , przykłady na różne przepisy prawnicze

5

Odp: Porady prawne - rozwody

[quote=Ksymena]Zawsze mnie interesowało jak sądy rozstrzygają kwestię opieki nad dzieckiem? Czy z automatu jest przyznawana kobiecie? Był taki film TATO, gdzie bohaterka była nawet chora psychicznie a sąd i tak utrudniał ojcu zajęcie się dzieckiem. Ile prawdy jest w tym filmie?[/quote]

Ok.
Zastanowił mnie Twój przypadek z osobą chorą psychicznie. Czy to było w Polsce?

6

Odp: Porady prawne - rozwody

[quote=kosmyk]jaką wartość mają dowody typu nagranie telefonem kom. czy materiały od detektywa na rozprawach rozwodowych? czy wpływają na wyrok sądu np w sprawach odnośnie podziału majątku czy opieki nad dziećmi?[/quote]

Dobrze, napiszę o tym smile

Sabbrina- bardzo ciekawy pomysł, ale dość wymagający. Nie wiem czy dam radę zebrać wszystkie info na ten artykuł, ale jeśli nie, na pewno w następnym!

7

Odp: Porady prawne - rozwody

Moja siostra rozwodziła się  2 lata temu, ale za porozumieniem stron bo nie chciała prania brudów w sądzie chociaż rozwód był w 99% z jego winy... Chociaż ją przekonywałam żeby walczyła o swoje, chyba już nie miała siły na całą tą batalie tylko chciała żeby dzieci były przy niej bo on już miał inną kobietę

8

Odp: Porady prawne - rozwody

[quote=Kalinka01]Moja siostra rozwodziła się  2 lata temu, ale za porozumieniem stron bo nie chciała prania brudów w sądzie chociaż rozwód był w 99% z jego winy... Chociaż ją przekonywałam żeby walczyła o swoje, chyba już nie miała siły na całą tą batalie tylko chciała żeby dzieci były przy niej bo on już miał inną kobietę[/quote]

Tak, za porozumieniem stron to jedyne wyjście, żeby zrobić to szybko. Oszczędza to sporo nerwów i stresów.
Orzekanie o winie nie zawsze jest niezbędne. Nie wypływa to zupełnie na podział majątku, ale jedynie na ewentualne alimenty na żonę. Nie zaś na dzieci- ich można dochodzić niezależnie od kwestii winy.

9

Odp: Porady prawne - rozwody

Artykuły- jeden ogólny poświęcony tematyce rozwodów oraz drugi- odpowiedzi na pytania już jutro ukażą się na portalu.
Rozwód na przykładach jest w planach.

Pozdrawiam i zapraszam do dalszego zadawania pytań !

10

Odp: Porady prawne - rozwody

Jak to jest z separacją? Jest obowiązkowa przed rozwodem czy nie?

11

Odp: Porady prawne - rozwody

Poglądowy artykuł o rozwodach dostępny pod adresem: [url]http://urodaizdrowie.pl/jak-dostac-rozwod[/url]

12

Odp: Porady prawne - rozwody

[quote=NaWidelcu][quote=Ksymena]Zawsze mnie interesowało jak sądy rozstrzygają kwestię opieki nad dzieckiem? Czy z automatu jest przyznawana kobiecie? Był taki film TATO, gdzie bohaterka była nawet chora psychicznie a sąd i tak utrudniał ojcu zajęcie się dzieckiem. Ile prawdy jest w tym filmie?[/quote]

Ok.
Zastanowił mnie Twój przypadek z osobą chorą psychicznie. Czy to było w Polsce?[/quote]


To był film M. Ślesickiego z B. Lindą, gdzie on się rozwodził z żoną, która potem trafiła do szpitala psychiatrycznego a dziecko wychowywała babcia i miało kontakt z tą obłąkaną matką, a sąd i tak nie chciał mu przyznać dziecka.

13

Odp: Porady prawne - rozwody

Ciężko mi się do tego odnieść bo nie wiem czy oparte na faktach.
Jakby przez mgłę pamietam ten film. Czy to nie był PRL?
Z tym przyznawaniem władzy rodzicielskiej wiele się zmienia. Kiedyś kiedy wnosiła kobieta, a sędziom była kobieta było łatwiej. Teraz są specjalne fundacje do tego, mamy spory progres w tym zakresie.

[quote=Ksymena][quote=NaWidelcu][quote=Ksymena]Zawsze mnie interesowało jak sądy rozstrzygają kwestię opieki nad dzieckiem? Czy z automatu jest przyznawana kobiecie? Był taki film TATO, gdzie bohaterka była nawet chora psychicznie a sąd i tak utrudniał ojcu zajęcie się dzieckiem. Ile prawdy jest w tym filmie?[/quote]

Ok.
Zastanowił mnie Twój przypadek z osobą chorą psychicznie. Czy to było w Polsce?[/quote]


To był film M. Ślesickiego z B. Lindą, gdzie on się rozwodził z żoną, która potem trafiła do szpitala psychiatrycznego a dziecko wychowywała babcia i miało kontakt z tą obłąkaną matką, a sąd i tak nie chciał mu przyznać dziecka.[/quote]

14

Odp: Porady prawne - rozwody

Ostatnio pojawił się też zupełnie inny problem a propo władzy rodzicielskiej. Są sprawy nie o to, który z rodziców będzie mógł opiekować się dzieckiem, ale będzie MUSIAŁ bo żadne z nich nie chce.

15

Odp: Porady prawne - rozwody

Nieźle, tego jeszcze nie słyszałam... Były już eurosieroty, a teraz będą jeszcze sieroty rozwodowe... Szok.

16

Odp: Porady prawne - rozwody

[quote=evitka]Nieźle, tego jeszcze nie słyszałam... Były już eurosieroty, a teraz będą jeszcze sieroty rozwodowe... Szok.[/quote]
Wydaje mi się, że takiej obawy nie ma. Sąd podczas rozwodu nie ma możliwości pozbawienia władzy rodzicielskiej obu rodziców. To sprawa na zupełnie inne postępowanie.

17

Odp: Porady prawne - rozwody

A jeśli np. oboje piją na umór i dzieci są zaniedbane to chyba może:) W końcu ostatnio tyle razy już były afery z dziećmi zabieranymi od rodziców za bvle uchybienia, np. za bałagan w domu czy brak łazienki że nie sądzę żeby są d nad takimi sprawami przeszedł obojętnie...

18

Odp: Porady prawne - rozwody

[quote=Ksymena]A jeśli np. oboje piją na umór i dzieci są zaniedbane to chyba może:) W końcu ostatnio tyle razy już były afery z dziećmi zabieranymi od rodziców za bvle uchybienia, np. za bałagan w domu czy brak łazienki że nie sądzę żeby są d nad takimi sprawami przeszedł obojętnie...[/quote]

Sąd nie przejdzie na tym, mam nadzieję, obojętnie.
Ale to już zadanie opieki społecznej, kuratora (jeśli rodzina ma) i będzie to sprawa zupełnie innego postępowania.
Postępowanie o pozbawienia władzy rodzicielskiej zostanie wszczęte niezależnie od tego czy rodzice się rozwodzą. Jeśli tak jest, prawdopodobnie, sprawa o rozwód zostanie zawieszona do uzyskania orzeczenia o pozbawieniu władzy rodzicielskiej.
Sama sprawa rozwodowa nie daje takiej możliwości. Więc sytuacja kiedy oboje rodziców mówią, że dziecka nie chcą nic im nie da. Kodeks oferuje w sprawach rozwodowych albo pozbawienie władzy rodzicielskiej jednego rodzica albo żadnego.

19

Odp: Porady prawne - rozwody

[quote=NaWidelcu]Ostatnio pojawił się też zupełnie inny problem a propo władzy rodzicielskiej. Są sprawy nie o to, który z rodziców będzie mógł opiekować się dzieckiem, ale będzie MUSIAŁ bo żadne z nich nie chce.[/quote]

Może to wynika bardziej z tego ze coraz rzadziej "gra" się dzieckiem drugiej stronie na nerwach...? Bo trudno uwierzyć, że rodzic który bronił mężowi czy żonie kontaktu z dzieckiem tak baaardzo je kochał...

20

Odp: Porady prawne - rozwody

Nooo wiecie, najlepszym sposobem na to żeby się nie rozwodzić to jest: nie brać ślubu big_smile
Dlatego myślę że życie na "kartę rowerową" jak mawiała moja babcia, jest dziś nie tylko modne ale i praktyczne...

21

Odp: Porady prawne - rozwody

[quote=Caroline]Nooo wiecie, najlepszym sposobem na to żeby się nie rozwodzić to jest: nie brać ślubu big_smile
Dlatego myślę że życie na "kartę rowerową" jak mawiała moja babcia, jest dziś nie tylko modne ale i praktyczne...[/quote]

Wszystko zależy smile
Bez ślubu są problemy z dziedziczeniem, odwiedzinami w szpitalu, nie można w sposób uprzywilejowany odprowadzać podatków, adoptować dzieci, nie mówiąc już o darowiźnie bez podatku. W pewnych sytuacjach ślub też jest bardzo praktyczny smile

22

Odp: Porady prawne - rozwody

Wszystko można, wystarczy napisać oświadczenie z upoważnieniem. Znam  starszą samotną osobę, za którą sąsiadka nawet odbiera wszelką pocztę, bo ma upoważnienie, nie mówiąc o kontaktach z lekarzami w szpitalach. A jeśli ta pani np. jej zapisze mieszkanie za tę opiekę to nie sądzę że siostrzenica która mieszka od lat w Niemczech i w ogóle nie pomaga ciotce, dzwoni od święta  będzie mogła podważyć taki testament, jeśli ciotka w nim wspomni że była obojętna na jej los podczas starości...

23

Odp: Porady prawne - rozwody

[quote=NaWidelcu][quote=Ksymena]A jeśli np. oboje piją na umór i dzieci są zaniedbane to chyba może:) W końcu ostatnio tyle razy już były afery z dziećmi zabieranymi od rodziców za bvle uchybienia, np. za bałagan w domu czy brak łazienki że nie sądzę żeby są d nad takimi sprawami przeszedł obojętnie...[/quote]

Sąd nie przejdzie na tym, mam nadzieję, obojętnie.
Ale to już zadanie opieki społecznej, kuratora (jeśli rodzina ma) i będzie to sprawa zupełnie innego postępowania.
Postępowanie o pozbawienia władzy rodzicielskiej zostanie wszczęte niezależnie od tego czy rodzice się rozwodzą. Jeśli tak jest, prawdopodobnie, sprawa o rozwód zostanie zawieszona do uzyskania orzeczenia o pozbawieniu władzy rodzicielskiej.
Sama sprawa rozwodowa nie daje takiej możliwości. Więc sytuacja kiedy oboje rodziców mówią, że dziecka nie chcą nic im nie da. Kodeks oferuje w sprawach rozwodowych albo pozbawienie władzy rodzicielskiej jednego rodzica albo żadnego.[/quote]

A co jeśli dziecko nie chce mieszkać z żadnym z rodziców tylko np. z babcią czy ciocią z którą czuje się  bardziej związane? Czy sąd może rozważyć taką opcję?

24

Odp: Porady prawne - rozwody

Chyba nie, jednak rodzice mają pierwsze prawo i obowiązek zajmowania się dzieckiem, chyba że są niewydolni wychowawczo...

25

Odp: Porady prawne - rozwody

Czasem jak patrzę na takie niedojrzałe emocjonalnie matki to się zastanawiam czy nie powinno się wprowadzić jakiegoś egzaminu do pozwolenia na posiadanie dzieci bo takie zachowania jak krzyki czy szarpanie dziecka to jakiś skandal...