1

Temat: USG ginekologiczne

Hej, czy spotkałyście się kiedyś u ginekologa z możliwością wykonania usg ginekologicznego? Bo ostatnio przeczytałam, że jako badanie profilaktyczne powinno być wykonane przynajmniej raz do roku. Robiłyście je kiedyś?

2

Odp: USG ginekologiczne

tak, trzeba robić takie badania zwłaszcza jak ma się podejrzenie zachorowania albo ktoś wcześniej chorował w rodzinie na podobne rzecyz. ja się badam profilaktycznie w Ultragenie i przynajmniej jestem pewna że wszystko ok

3

Oczywiście, ze się spotkałam. Nie robie czesto bo nie ma takiej potrzeby, ale raz na dwa lata przy wizycie prosze o to swojego lekarza.

4

Kiedy chciałam uzyskać skierowanie na takowe (okres miałam co drugi miesiąc, pojawiły się problemy z hormonami, a jestem po usunięciu jednego z jajników w wyniku torbieli), lekarz odmówił uzasadniając: "Nie dam pani skierowania na badania jedynie po to, aby poprawić pani samopoczucie. Jeśli będzie się coś działo, wtedy pani przyjdzie i wydamy skierowanie."
Tak wygląda profilaktyka w tym kraju. Praktycznie nie istnieje. Jeśli zdychasz, to wtedy przebadamy.

Gdyby powiedział, że w ramach umowy z NFZ nie wykonują w takich sytuacjach badania ultrasonografem i jeśli chcę skontrolować stan mojego jajnika, mogę to zrobić jedynie prywatnie, to jeszcze bym zrozumiała, że NFZ nie ma kasy na profilaktykę, nawet jeśli obawy o stan zdrowia są uzasadnione. Natomiast jeśli lekarz usiłuje wmówić mi hipochondrię w sytuacji, w której mam podstawy obawiać się, bo moje cykle zaczęły trwać 2x dłużej niż powinny, wyniki badań wykazują nierównowagę hormonalną, a mi został jeden jedyny jajnik i miałam już wcześniej torbiel, która bezobjawowo urosła do średnicy 10,5 cm pochłaniając jajnik, to ja nie rozumiem tego w zupełności. Oczekiwałabym raczej, że jako lekarz zachęcać mnie będzie do profilaktyki i kontroli w takiej sytuacji, a nie odradzać ją.

A potem, jak już zacznie się coś złego dziać, to też nie można działać na czas, bo mamy sytuacje takie jak ta:
[img]//img3.demotywatoryfb.pl//uploads/201112/1323713880_by_demonter_600.jpg[/img]

5

Na szczęście mój ginekolog daje skierowanie bez problemu i to nawet na kontrolne USG, bez widocznych objawów

6

No powinno się rzeczywiście wykonywać takie badanie przynajmniej raz do roku. Aż dziwne że dopiero teraz się z tym spotkałaś.. Za to jak zajdziesz w ciążę to też dobrze jest robić badania prenatalne. Nie jest to konieczne, ale lepiej wiedzieć czy maleństwo się dobrze rozwija. Można poprosić o USG w 3D lub 4D, co też jest plusem.

7

No to moja żona dopiero co była u pani ginekolog i ona sama zapytała się kiedy była robiona cytologia i stwierdziła że warto powtórzyć bo jakimś tam czasie. Wszystko zrobione na miejscu. Widać ze to chyba zalezy od lekarza, dlatego warto spróbować pójść do innego.