URODA I ZDROWIE

Filmy o zmianie płci

10 lutego 2017, dodał: tm

 

Życie człowieka jest naznaczone cierpieniem. Choroby i inne problemy dotykają wszystkich. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak straszną tragedią jest żyć w ciele, z którym nie można się utożsamić. Zmiana płci niesie ze sobą ogromne ryzyko i jest wyzwaniem nie tylko dla osoby, która się na nią decyduje, ale i całej rodziny. Motyw ten często pojawia się w literaturze i filmie, ze względu na swoją złożoność i aktualność.

Oto 3 przejmujące filmy, które poruszają problematykę zmiany płci, a jednocześnie są produkcjami z najwyższej półki:

  1. ,,Dziewczyna z portretu” (2015) dramat

Film brytyjskiego reżysera Toma Hoopera opowiada historię, która jest zainspirowana życiem duńskiego malarza Einara Wegenera (Eddie Redmayne) i jego żony Gerdy (Zjawiskowa Alicia Vikander). Artysta był jedną z pierwszych osób w historii, które przeszły udokumentowaną zmianę płci. Film opowiada o miłości wystawionej na próbę, poświęceniu i odwadze.

Pewnego dnia Gerda prosi męża, by zapozował jej do obrazu w damskiej sukni. To, co miało być niewinną zabawą, budzi w malarzu wątpliwości co do swojej płci. Także na przyjęcie, Einar wybiera się w damskim ubraniu i peruce. Wkrótce coraz bardziej uświadamia sobie, że czuję się kobietą – Lili. Małżeństwo Einara i Gerdy czeka poważna próba.

Alicia Vikander w 2016 roku, za doskonałą drugoplanową rolę w dramacie Hoopera zdobyła Oscara, a Eddie Redmayne został wyróżniony nominacją, choć wiele osób twierdzi, że należała mu się główna nagroda.

Tematyka, piękna muzyka i świetna gra aktorska są powodami, dla których zdecydowanie warto obejrzeć wzruszającą ,,Dziewczynę z portretu’’.

 

  1. ,,About Ray” (2015) komediodramat

Nastolatka Ray, mimo że z biologicznego punktu widzenia jest dziewczyną, od siódmego roku życia czuje się chłopcem. Razem z matką mieszkają u babci i jej partnerki.  Kiedy Ray decyduje się na zmianę płci,  potrzebna jest zgoda obojga rodziców. Wtedy pojawia się problem, ponieważ nastolatka nie ma kontaktu z ojcem, który porzucił ją i jej matkę. Całą rodzinę czeka wielkie wyzwanie…

Film często bawi, ale i wzrusza do łez. Bystre dialogi rzucają nowe światło na problem ,,duszy uwięzionej w obcym ciele’’.  W głównych rolach wystąpiły Elle Fanning, Naomi Watts oraz Susan Sarandon. Reżyserem jest Gaby Dellal.

  1. ,,Transamerica” (2005) komediodramat

Bree jest konserwatywną transseksualistką, która przechodzi zmianę płci. Udawanie dobrze jej wychodzi, ponieważ nikt nie rozpoznaje w niej mężczyzny jakim się urodziła – Stanleya. Gdy do ostatecznej operacji zostaje tydzień, musi pospieszyć na ratunek synowi, którego ’’spłodziła’’ 17 lat temu. Nie przyznając się kim tak naprawdę jest, odbiera go z więzienia. Los sprawia, że razem wyruszają w podróż po Ameryce, która zmieni ich życie.

To świetna komedia, która porusza wiele trudnych tematów. Momentami zmusza także do refleksji. Reżyserem jest Duncan Tucker.

Felicity Huffman za rolę Bree została uhonorowana Złotym Globem. Była także nominowana do Oscara. Aktorka jest znana przede wszystkim z kultowego serialu ,,Gotowe na wszystko’’.

Każdy z tych filmów daje do myślenia. Pomagają one zrozumieć dramat, z którym borykają się osoby zmieniające płeć oraz ich rodziny. Wszystkie zostały także pozytywnie ocenione przez krytyków. Obrazy, które poruszają ową problematykę powinni obejrzeć zwłaszcza krytykujący decyzje o zmianie płci i traktujący je jako ,,fanaberię’’.

 

zobacz również:

  1. Belle Epoque czyli Kraków 1905
  2. „Sztuka Kochania” w kinach Helios!
  3. La La Land musical – opinia
  4. Polecane filmy

 

 

 

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Gdy pies boi się wystrzałów
Czasem pies był ofiarą postrzału, i dlatego się boi, sąsiad miał psa, który...
Złoty pierścionek.
Ja lubię białe złoto, bez kamieni, wystarczy jakiś efektowny wzór samego metalu
żłobek a korzystanie z nocniczka
Ale co innego w domu, a co innego wśród obcych osób, znam przypadki...
Lubrykanty a zajście w ciążę
Jak są problemy to każde wytłumaczenie jest dobre ale niekoniecznie trafne. Lepiej chyba...