Endometrioza – jak ją rozpoznać? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Endometrioza – jak ją rozpoznać?

5 kwietnia 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Endometrioza to choroba, która dotyka wyłącznie kobiety i wciąż pozostaje dość zagadkowym schorzeniem. Dolegliwości, które jej towarzyszą, nierzadko bywają tak uciążliwe, iż utrudniają normalne funkcjonowanie. Choć badaniami nad endometriozą zajmowało się wielu wybitnych uczonych, m.in. Cullen, Pick, Halban, Iwanhofen, jej przyczyny wciąż pozostają nieznane.

14

U kobiet dotkniętych endometriozą obserwuje się zmiany w budowie wewnętrznych organów płciowych. U zdrowych pań wnętrze macicy jest wyścielone błoną śluzową określaną mianem endometrium. To właśnie owa błona co miesiąc ulega złuszczaniu i wydalaniu podczas menstruacji. Niestety, u niektórych kobiet z nieznanych przyczyn endometrium występuje także poza macicą. Na domiar złego zewnętrznie występującemu endometrium towarzyszą komórki gruczołowe, które wykazują taką samą aktywność jak komórki występujące wewnątrz macicy. W praktyce oznacza to, iż są one wrażliwe na hormony wydzielane przez organizm kobiety w trakcie cyklu menstruacyjnego, co z kolei prowadzi do nieustannych infekcji i stanów zapalnych.

Przyczyny i objawy endometriozy
Komórki endometrium, które występują poza jamą macicy, mogą migrować do innych części ciała – pęcherza moczowego, jajowodów, otrzewnej i tam co miesiąc, w wyniku działania hormonów, prowadzić do krwawień wewnątrz organizmu kobiety. Temu patologicznemu procesowi towarzyszą silne bóle brzucha, mdłości, drgawki, jak również problemy z zajściem w ciążę. Ból nierzadko jest tak intensywny, że zwykłe leki przeciwbólowe nie przynoszą ulgi. Może pojawić się przed lub po menstruacji. Ponadto kobiety dotknięte endometriozą bardzo często odczuwają dolegliwości bólowe podczas stosunku, co wpływa negatywnie na ich satysfakcję z życia seksualnego. W sytuacji, gdy komórki endometrium zagnieżdżą się w moczowodzie lub pęcherzu moczowym, oddawanie moczu staje się źródłem bólu. W związku, iż endometrioza może obejmować różne narządy i różnić się stopniem nasilenia, jej rozpoznanie nastręcza sporo trudności.

Przyczyny endometriozy wciąż pozostają zagadką dla naukowców. Przypuszcza się, iż choroba ta ma podłoże genetyczne. Tę hipotezę zdają się potwierdzać informacje uzyskane w wyniku wywiadu rodzinnego.

Jak przebiega leczenie endometriozy?
Leczenie endometriozy stanowi nie lada wyzwanie. Postępowanie w przypadku zdiagnozowania tej choroby zależy od wieku pacjentki, umiejscowienia ognisk oraz stopnia nasilenia objawów choroby. W przypadku młodych pacjentek, u których nie doszło jeszcze do pojawienia się zrostów, przeprowadza się leczenie farmakologiczne. Polega ono na podawaniu silnych środków przeciwbólowych i leków hormonalnych. Leczenie farmakologiczne jest istotne zwłaszcza z punktu widzenia kobiet, które pragną mieć dziecko. Niestety, nawracające stany zapalne nierzadko powodują zrosty, które z kolei utrudniają zajście w ciążę. Natomiast w sytuacji, gdy do rozpoznania endometriozy dochodzi zbyt późno – u pacjentki pojawiają się już torbiele i zrosty, które wymagają interwencji chirurgicznej. Na ogół przybiera ona postać laparoskopii, czyli nacięć brzucha. W związku z tym, iż usunięcie powikłań choroby i przyjmowanie leków hormonalnych nie chroni nas przed nawrotami endometriozy, kobieta musi znajdować się pod stałą opieką lekarza. Niestety, endometrioza jest chorobą przewlekłą, która nieleczona może prowadzić do problemów z płodnością.

Więcej informacji nt. endometriozy znajdziesz na stronie internetowej Menopauza.pl



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...