Dieta wspomagająca poczęcie dziecka | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Dieta wspomagająca poczęcie dziecka

2 czerwca 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Dieta (poczęcia) cud

dietaa

Może i sama dieta cudu nie czyni, ale z pewnością jest jednym z najważniejszych czynników (oprócz właściwego stylu życia i odpowiedniego nastawienia), które mogą wpływać na poczęcie. Nie wymaga ona specjalnych kosztów, nakładów czasu czy trudno dostępnych produktów. Najważniejsza jest świadomość które z codziennych produktów spożywczych wpływają na organizm (zarówno kobiety jak i mężczyzny) oraz w jaki sposób. W tym artykule dowiedzą się Państwo także jakie preparaty są dodatkową pomocą przy staraniach i jaki jest wpływ spożywanych produktów na płeć pociech.

Co kobieta jeść powinna?
Z witamin najważniejsze dla organizmu kobiety są B i E (nazywana „witaminą płodności”). Każda z nich ma istotny wpływ, kolejno: wspomaganie wydzielania hormonów płciowych, ułatwienie utrzymania ciąży, regulacja poziomu cholesterolu we krwi oraz zmniejszenie wydzielania hormonu mogącego prowadzić do zaburzeń ciąży i poronień. Witaminę B można znaleźć przede wszystkim w gruboziarnistej kaszy, zielonych warzywach, kiełkach i orzechach, zaś E – w pestkach słonecznika, olejach roślinnych i zielonych roślinach liściastych (np. szpinak). Dodatkowo ważnymi składnikami są cynk (reguluje przebieg cyklu miesiączkowego – mięsa, jaja, warzywa strączkowe) oraz tłusty nabiał (wspomaga wydzielanie hormonów ułatwiających poczęcie). W tym ostatnim przypadku nie będą działały produkty niskotłuszczowe lub odtłuszczone (np. „light”), a nawet mogą działać negatywnie (zwiększając produkcję testosteronu). Dieta ponadto nie powinna być drastyczna, jednak istotne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu tkanki tłuszczowej. Nie może być on zbyt wysoki (>24% masy ciała), co prowadzi do rozregulowania cyklu, ale też nie zbyt niski (<18%) – możliwe doprowadzenie do niepłodności.

Dla poprawy nasienia najlepsze są…

ryby

… kwasy omega-3, zawarte w tłustych rybach morskich, oleju czy orzechach. Również wspomniane witaminy (B, E), ale także A i C oraz karoten (zawarte w wielu owocach czy marchwi) są niezwykle istotne dla jakości nasienia, przeciwdziałają zwyrodnieniom plemników, poprawiają pracę narządów płciowych i odpowiadają za prawidłowy poziom testosteronu. Mimo, że temat ten jest rzadziej poruszany, to dieta mężczyzny jest co najmniej tak samo (o ile nie bardziej) istotna dla pozytywnych rezultatów starań. No i oczywiście Panowie też muszą do pewnego stopnia dbać o linię – w ich przypadku nadmiar tkanki tłuszczowej może powodować wydzielanie się żeńskich hormonów do krwi.

Stanowczo unikać!
Nie oznacza to całkiem wykluczyć, chyba że przez dłuższy czas występowałyby problemy z zajęciem w ciążę. Do niekoniecznie bezpiecznych produktów należą: alkohol (rozregulowanie cyklu miesiączkowego, pogorszenie jakości plemników), kofeina (wpływa na ukrwienie macicy) oraz cukry proste (powodujące gwałtowne skoki insuliny, a zatem rozregulowanie gospodarki hormonalnej).

Sprawdzone preparaty
Najtrudniejsze w utrzymaniu odpowiedniej diety jest nieregularne jedzenie, brak czasu (nawet niewielkiej ilości) na przygotowywanie posiłków oraz trudność ze zbilansowaniem produktów dla Niej i dla Niego. W takich przypadkach pomocne (choć nie jest to rozwiązanie zastępujące racjonalne żywienie) może okazać się stosowanie preparatów zawierających odpowiednią dawką najważniejszych składników. Mogą to być łagodne preparaty ziołowe (zawierające niektóre
z istotnych składników) lub pełne suplementy diety (takie jak http://sklepstarania.pl/suplementy-diety-dla-niej-i-dla-niego/40-fertilman-fertilcare-zestaw-dla-dwojga.html). Najważniejsze jednak to dokładnie przeczytać skład, sprawdzić atesty oraz datę ważności, by zamiast pomagać – nie zaszkodzić!

Teorie i przesądy: dieta a płeć
Choć nie zawsze łatwo się do tego przyznać, często pary mają pewne preferencje co do płci dzieci.
I mimo że nie istnieje 100% metoda, by mieć chłopca lub dziewczynkę, popularnie uważa się, że dieta jest jednym z czynników wpływających na płeć. Ogólnikowe stwierdzenie „dieta słona – chłopiec, dieta słodka – dziewczynka” można rozwinąć o konkretne produkty dla obu grup. W pierwszym wypadku będą to przede wszystkim produkty bogate w sód i potas (pomidory, ziemniaki, owoce cytrusowe, mięta czy pietruszka), zaś dla dziewczynki – produkty o bogatej zawartości wapniu i magnezu (produkty mleczne, brokuły, orzechy, ryby, suszone owoce czy czekolada).

www.sklepstarania.pl

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz