Dieta wspomagająca poczęcie dziecka

2 czerwca 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Dieta (poczęcia) cud

dietaa

Może i sama dieta cudu nie czyni, ale z pewnością jest jednym z najważniejszych czynników (oprócz właściwego stylu życia i odpowiedniego nastawienia), które mogą wpływać na poczęcie. Nie wymaga ona specjalnych kosztów, nakładów czasu czy trudno dostępnych produktów. Najważniejsza jest świadomość które z codziennych produktów spożywczych wpływają na organizm (zarówno kobiety jak i mężczyzny) oraz w jaki sposób. W tym artykule dowiedzą się Państwo także jakie preparaty są dodatkową pomocą przy staraniach i jaki jest wpływ spożywanych produktów na płeć pociech.

Co kobieta jeść powinna?
Z witamin najważniejsze dla organizmu kobiety są B i E (nazywana „witaminą płodności”). Każda z nich ma istotny wpływ, kolejno: wspomaganie wydzielania hormonów płciowych, ułatwienie utrzymania ciąży, regulacja poziomu cholesterolu we krwi oraz zmniejszenie wydzielania hormonu mogącego prowadzić do zaburzeń ciąży i poronień. Witaminę B można znaleźć przede wszystkim w gruboziarnistej kaszy, zielonych warzywach, kiełkach i orzechach, zaś E – w pestkach słonecznika, olejach roślinnych i zielonych roślinach liściastych (np. szpinak). Dodatkowo ważnymi składnikami są cynk (reguluje przebieg cyklu miesiączkowego – mięsa, jaja, warzywa strączkowe) oraz tłusty nabiał (wspomaga wydzielanie hormonów ułatwiających poczęcie). W tym ostatnim przypadku nie będą działały produkty niskotłuszczowe lub odtłuszczone (np. „light”), a nawet mogą działać negatywnie (zwiększając produkcję testosteronu). Dieta ponadto nie powinna być drastyczna, jednak istotne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu tkanki tłuszczowej. Nie może być on zbyt wysoki (>24% masy ciała), co prowadzi do rozregulowania cyklu, ale też nie zbyt niski (<18%) – możliwe doprowadzenie do niepłodności.

Dla poprawy nasienia najlepsze są…

ryby

… kwasy omega-3, zawarte w tłustych rybach morskich, oleju czy orzechach. Również wspomniane witaminy (B, E), ale także A i C oraz karoten (zawarte w wielu owocach czy marchwi) są niezwykle istotne dla jakości nasienia, przeciwdziałają zwyrodnieniom plemników, poprawiają pracę narządów płciowych i odpowiadają za prawidłowy poziom testosteronu. Mimo, że temat ten jest rzadziej poruszany, to dieta mężczyzny jest co najmniej tak samo (o ile nie bardziej) istotna dla pozytywnych rezultatów starań. No i oczywiście Panowie też muszą do pewnego stopnia dbać o linię – w ich przypadku nadmiar tkanki tłuszczowej może powodować wydzielanie się żeńskich hormonów do krwi.

Stanowczo unikać!
Nie oznacza to całkiem wykluczyć, chyba że przez dłuższy czas występowałyby problemy z zajęciem w ciążę. Do niekoniecznie bezpiecznych produktów należą: alkohol (rozregulowanie cyklu miesiączkowego, pogorszenie jakości plemników), kofeina (wpływa na ukrwienie macicy) oraz cukry proste (powodujące gwałtowne skoki insuliny, a zatem rozregulowanie gospodarki hormonalnej).

Sprawdzone preparaty
Najtrudniejsze w utrzymaniu odpowiedniej diety jest nieregularne jedzenie, brak czasu (nawet niewielkiej ilości) na przygotowywanie posiłków oraz trudność ze zbilansowaniem produktów dla Niej i dla Niego. W takich przypadkach pomocne (choć nie jest to rozwiązanie zastępujące racjonalne żywienie) może okazać się stosowanie preparatów zawierających odpowiednią dawką najważniejszych składników. Mogą to być łagodne preparaty ziołowe (zawierające niektóre
z istotnych składników) lub pełne suplementy diety (takie jak http://sklepstarania.pl/suplementy-diety-dla-niej-i-dla-niego/40-fertilman-fertilcare-zestaw-dla-dwojga.html). Najważniejsze jednak to dokładnie przeczytać skład, sprawdzić atesty oraz datę ważności, by zamiast pomagać – nie zaszkodzić!

Teorie i przesądy: dieta a płeć
Choć nie zawsze łatwo się do tego przyznać, często pary mają pewne preferencje co do płci dzieci.
I mimo że nie istnieje 100% metoda, by mieć chłopca lub dziewczynkę, popularnie uważa się, że dieta jest jednym z czynników wpływających na płeć. Ogólnikowe stwierdzenie „dieta słona – chłopiec, dieta słodka – dziewczynka” można rozwinąć o konkretne produkty dla obu grup. W pierwszym wypadku będą to przede wszystkim produkty bogate w sód i potas (pomidory, ziemniaki, owoce cytrusowe, mięta czy pietruszka), zaś dla dziewczynki – produkty o bogatej zawartości wapniu i magnezu (produkty mleczne, brokuły, orzechy, ryby, suszone owoce czy czekolada).

www.sklepstarania.pl

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Kiedy wg Was skończy się wojna na U…
Ja obstawiam lipiec tego roku
Koszty pozycjonowania strony
Fajną opcją jest reklama na Fb, pozwala dotrzeć do wielu odbiorców, którzy są zainteresowani...
Klub puszystych
Podstawą jest odstawić węglowodany, bo to jest kluczowa przyczyna tycia, niszczy gospodarkę hormonalną...
Modne kolory na wiosnę
Pewnie żółty będzie w modzie...