DHA – bystra główka! | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

DHA – bystra główka!

9 kwietnia 2010, dodał: Emilia
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

ciaza

Niewiele z nas słyszało o kwasie DHA. Tę dziwnie brzmiącą nazwę powinny zapamiętać przede wszystkim kobiety w ciąży oraz te, które są już mamami.

DHA jest kwasem z rodziny niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega – 3. Powinny go zażywać przede wszystkim kobiety w ciąży, matki karmiące, a także niemowlęta i dzieci. DHA w okresie płodowym wpływa na ostateczny kształt układu nerwowego dziecka. Tym samym ma on ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju mózgu oraz wzroku maleństwa.

Już od połowy ciąży DHA wbudowuje się w siatkówkę oka dziecka. Poza tym obniża on ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego oraz innych zaburzeń u dzieci, np. procesów miażdżycowych naczyń krwionośnych. Pamiętajmy, że w rozwoju umysłowdziecko2ym człowieka kluczowe znaczenie mają pierwsze trzy lata życia. Te dzieci, które mają wyższy poziom DHA w tym okresie, lepiej widzą, a ich umysły szybciej się rozwijają. Dieta uboga w ten kwas może spowodować późniejsze problemy w szkole. Może to też być przyczyną niewielkiej kreatywności dziecka lub nawet ADHD.

Ale ten kwas jest także niezwykle cenny dla zdrowia samej matki. Może on zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań okołoporodowych, które dotykają nawet 9% ciężarnych. Ponadto obniża ryzyko wystąpienia u kobiet w ciąży depresji.

Jedynym źródłem DHA dla dziecka jest jego matka. Jednocześnie w okresie ciąży i po porodzie wzrasta – nawet czterokrotnie – zapotrzebowanie organizmu na DHA. Początkowo matka przekazuje kwas dziecku poprzez łożysko, a następnie – w okresie karmienia piersią – wraz z mlekiem.

Ponieważ nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć DHA, musimy mu go dostarczyć. Możemy to zrobić na dwa sposoby: albo włączyć do diety tłuste ryby morskie, albo też sięgnąć po suplementy kwasu DHA.ryba

Warto wiedzieć, że ryby również nie produkują kwasów omega – 3, lecz czerpią go ze spożywanych alg. Dlatego źródłem omega – 3, a co za tym idzie DHA, są właśnie tłuste ryby morskie, tj. łosoś, tuńczyk, makrela, dorsz, śledź. Należy także upewnić się, że ryby te pochodzą z czystych ekologicznych rejonów. W przeciwnym wypadku ryzykujemy, że ich mięso będzie skażone metalami ciężkimi.

Emilia

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz