Dbajmy o wzrok w każdym wieku – kilka praktycznych porad | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Dbajmy o wzrok w każdym wieku – kilka praktycznych porad

17 lutego 2017, dodał: EKSPERTKA
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Wzrok jest ważny na każdym etapie życia. Prawidłowe dbanie o ten zmysł jest o tyle kluczowe, że bezpośrednio wpływa na komfort życia i funkcjonowania w społeczeństwie. Aby móc dbać skutecznie o swój wzrok należy wiedzieć, jakie czynniki wpływają na pogorszenie wzroku, a także, co przyczynia się do poprawy i profilaktyki wzroku.

Dzieci i młodzież – jak powinni troszczyć się o oczy?

Młody wiek to szczególny czas, w którym profilaktyka wzroku powinna być widoczna najczęściej podczas codziennego funkcjonowania. Nastolatki i dzieci poniżej 10 roku życia powinny jak najmniej czasu spędzać przed ekranem komputera, czy telewizora. Dzięki temu oczy odpoczywają i nawet po bardzo ciężkim dniu w szkole najmłodsi nie odczuwają skutków zmęczonych oczu. Ważne jest również, aby najmłodsi domownicy przebywali w bardzo dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Zbyt mała ilość światła podczas odrabiania lekcji, czy nauki zmusza dzieci do wytężania wzroku, co wraz z biegiem czasu doprowadzi do znacznego pogorszenia się jakości widzenia.

W momencie, gdy u nastolatków rozpoczyna się okres burzy hormonów, warto regularnie uczęszczać na wizyty u okulisty. Dzięki temu możliwe będzie regularne korzystanie z badań, a także ewentualne wykrycie wady, która może ujawnić się dopiero z biegiem czasu. W przypadku chorób wzroku takich jak krótko-, czy dalekowzroczność ważna jest szybka reakcja i właściwe działania.

Osoby wchodzące w wiek produkcyjny (20-30 lat)

Wiele osób, zaraz po ukończeniu szkoły średniej, lub udaniu się na studia decyduje się, aby rozpocząć karierę zawodową. Pobudki działania tego typu są w pełni indywidualne. Nie ulega jednak wątpliwości, że co raz częściej ludzie w tym wieku decydują się na podjęcie pracy korporacyjnej, w której większość obowiązków wykonują przy użyciu komputera. Powoduje to idealne warunki do wysychania oczu, a nawet częstego zmęczenia wzroku, co może doprowadzić nawet do trwałych uszkodzeń.

W przypadku pracy przy komputerze, szczególnie ważna jest profilaktyka. Dobrze jest, aby robić sobie regularne przerwy, stosować odpowiednią dietę i kropelki do oczu – http://www.bepanthen.pl/pl/nasze-produkty/bepanthen-eye/. Pamiętaj jednak, żeby dobrać odpowiedni preparat, który bardzo dobrze nawilży Twoje oczy i nie dopuści do sytuacji, w której narząd wzroku będzie całkowicie wysuszony. Jeżeli zaniedbasz w tym wieku swój wzrok, będzie to rzutować na przyszłość i wymagać regularnych wizyt u lekarza okulisty.

Dojrzałość – czy można zaprzestać profilaktyki oczu?

Pomiędzy 40, a 50 rokiem życia ujawniają się nabyte w przeszłości wady wzroku. Jest to czas, kiedy szczególnie jesteśmy narażeni na problemy ze wzrokiem. Ze względu na wiek, narząd ten znacznie szybciej się męczy, czy ulega chorobom. Podobnie, jak ma to miejsce w początkowym okresie wieku produkcyjnego, tak i w dalszych jego etapach krople do oczu bez konserwantów są naszym największym sojusznikiem. Odpowiedni preparat stosuj regularnie, aby nawet na chwilę nie dopuścić do wyschnięcia gałek ocznych.

Szczególną ostrożność należy zachować podczas prowadzenia samochodu. Wszelkie problemy podczas kierowania pojazdem należy jak najszybciej wyeliminować, ponieważ rzutuje to bezpośrednio na bezpieczeństwo nasze, a także innych użytkowników dróg. Jeżeli problem zostanie zażegnany i lekarz okulista wyrazi zgodę – możesz ponownie wsiąść za kierownicę. W przeciwnym wypadku nie rób tego i regularnie stosuj się do zaleceń.

W okolicach 40-50 roku życia nie można zaprzestać profilaktyki. Wręcz przeciwnie, jest to okres wzmożonych działań mających na celu utrzymanie wzroku w dobrej kondycji. Aby profilaktyka była kompleksowa, ważne są nie tylko krople do oczu, ale również dieta bogata w antyoksydanty i kwasy omega-3. Ponadto warto rozszerzyć codzienny jadłospis o specjalne suplementy diety, w których składzie znajduje się luteina. Zestaw ten bardzo dobrze zadba o wszystkie elementy składowe oka.

Wiek emerytalny (60 lat i więcej)

Z reguły w tym wieku w organizmie ludzkim zachodzą już bardzo poważne zmiany. Dotyczą one nie tylko narządów wewnętrznych, ale również zmysłów takich jak wzrok. Wysychanie gałek ocznych jest jeszcze bardziej wzmożone, co dodatkowo jest potęgowane przez wrażliwość na jaskrawe odcienie barw. Ponadto osoby znajdujące się w wieku powyżej 60 lat szczególnie narażone są na bardzo poważne choroby, jakimi są zaćma, jaskra, czy poważne wady innego typu.

Profilaktyka wygląda podobnie, jak dotychczas. Należy stosować odpowiednią dietę, a także suplementację. Wizyty kontrolne u okulisty także powinny być znacznie częstsze z tego względu, że choroba może pojawić się niemal w każdej chwili.

Odpowiednia profilaktyka bez względu na wiek!

W trosce o zdrowe oczy – co zagraża oczom i jak o nie dbać.

Bez względu na to, w jakim wieku się znajdujesz – nie możesz zapomnieć o profilaktyce wzroku. Odpowiednie działania mogą znacząco przedłużyć prawidłowe funkcjonowanie narządu, lub całkowicie zapobiec wystąpieniu wady. Aby działania były w pełni wartościowe, nie zapomnij o diecie, która powinna być bogata w wiele witamin mających zbawienny wpływ na wzrok.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz