Czym się różnią prebiotyki od probiotyków | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Czym się różnią prebiotyki od probiotyków

6 maja 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

W rozmaitych sytuacjach należy dostarczać do organizmu dodatkowych substancji, które wpływają na poprawę jego pracy, kondycji i zdrowia. Niektóre z nich można dostarczać pod postacią produktów spożywczych. W innych sytuacjach niezbędna jest suplementacja w formie tabletek lub kapsułek.

Do kluczowych składników, które często przepisują lekarze, zaliczają się zwłaszcza prebiotyki i probiotyki. Czym się różnią i jak wpływają na zdrowie?

Czym są prebiotyki i gdzie je znaleźć?

Źródłem prebiotyków są rozmaite rośliny, które powinny stanowić podstawę zdrowej diety. Mówi o tym choćby stworzona przez Instytut Żywności i Żywienia piramida – owoce, warzywa i zboża stanowią w niej dwa podstawowe poziomy.

Prebiotyki nie ulegają trawieniu, przechodząc przez układ pokarmowy w niemal niezmienionej formie. Równocześnie jednak wykazują szereg właściwości prozdrowotnych. Zalicza się do nich choćby pobudzenie wzrostu lub aktywowanie bakterii (a dokładniej bifidobakterii), obecnych w jelicie grubym. Pozwala to wyregulować proces trawienia oraz przyspieszyć metabolizm.

Do najpopularniejszych prebiotyków zaliczają się:

  • skrobia,
  • polisacharydy (w tym guma guarowa, pektyny),
  • oligosacharydy

Gdzie można je znaleźć? Substancje tego typu są obecne zwłaszcza w bananach, pszenicy, cykorii, czosnku i szparagach, a także innych świeżych owocach i warzywach.

Probiotyki – co je wyróżnia i gdzie je znaleźć?

A czym w takim razie są probiotyki? Tym mianem określa się rozmaite produkty spożywcze, w których znajdują się pojedyncze lub mieszane grupy żywych drobnoustrojów (bakterii), które oddziałują na ludzki organizm na wiele sposobów.

Zazwyczaj w probiotykach pojawiają się bakterie Lactobacillus, Bifidobacterium. Pamiętajmy, że nie każda bakteria może być dopuszczona do produktów probiotycznych. Wcześniej niezbędne są rozmaite testy kliniczne, potwierdzające jej właściwości prozdrowotne oraz wykluczające szkodliwość.

Co jeszcze wyróżnia probiotyki?

Organizmy probiotyczne muszą spełniać wiele restrykcyjnych norm. Podstawą jest oczywiście wspomniane wcześniej działanie poprawiające funkcjonowanie ludzkiego organizmu, a także bezpieczeństwo spożywania takich produktów. Probiotyki mają bowiem za zadanie przywrócić równowagę w organizmie, poprzez skuteczne zwalczanie patogenów.

Na co jeszcze zwracają uwagę naukowcy? Liczy się żywotność oraz forma aktywności w układzie pokarmowym. Probiotyki powinny być bowiem odporne na działanie enzymów trawiennych. Niekiedy w przypadku mniej odpornych szczepów bakterii, które jednak wykazują korzystne właściwości, stosuje się specjalne sposoby podawania w formie suplementów diety, które oferuje sklep zielarski Evital.

Jakie jest działanie probiotyków?

W jaki sposób probiotyki wpływają na organizm? Przede wszystkim przyspieszają i ułatwiają proces trawienia. Warto po nie sięgać dla zachowania równowagi mikroflory na co dzień. Najczęściej jednak wykorzystuje się organizmy probiotyczne podczas antybiotykoterapii, by ochronić jelita (oraz inne odcinki układu pokarmowego) przed wyjałowieniem.

Probiotyki wykazują również szereg innych właściwości. Przyjmowanie ich pozwala choćby zwiększyć wchłanialność minerałów i witamin oraz poprawić działanie układu immunologicznego.

Gdzie znajdziemy probiotyki?

Probiotyki występują naturalnie w wielu typach żywności. Podstawowym ich źródłem pozostają zwłaszcza produkty mleczne, jak choćby kefiry, jogurty lub maślanki.

Dodatkowo sporo korzystnych kolonii bakterii zawierają także rozmaite kiszonki, a zwłaszcza tak popularne na naszych stołach ogórki i kapusta, które są bogate między innymi w bakterie mlekowe.

Wartościowa dieta pełna cennych składników

Probiotyki i prebiotyki pojawiają się oczywiście w naturalnych produktach roślinnych lub pochodzenia zwierzęcego. Można jednak też wykorzystać suplementy diety, powszechnie dostępne obecnie na rynku. To sposób na skuteczne dostarczanie odpowiednich składników, zwłaszcza w okresie choroby lub osłabienia.

Przede wszystkim warto jednak zapobiegać, a nie leczyć. Stąd obecność obu typów produktów w codziennej diecie stanowi jeden z filarów zdrowia i powinna nam wejść w nawyk.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...