URODA I ZDROWIE

Czym są suplementy i czy warto po nie sięgnąć

28 stycznia 2020, dodał: Redakcja

Suplementy diety to tak naprawdę jedzenie, czy inaczej mówiąc, środek spożywczy tylko, że bardzo skoncentrowany. Kiedy zjadamy kolejne pomidory czy marchewkę, w ten sposób również dostarczamy potrzebnych nam składników odżywczych. Problem w tym, że dzisiejsze jedzenie nie dostarcza odpowiednich ilości potrzebnych dla nas składników, aby utrzymać nasze zdrowie w jak najlepszym stanie. 

Szczególną uwagę warto zwrócić na witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

Witaminy ADEK

ADEK to 4 oddzielne witaminy, ale coraz częściej możemy znaleźć w jednym suplemencie.

Witaminy ADEK są witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach, czyli aby witamina mogła się wchłonąć należy ją przyjmować wtedy, gdy zjadamy coś tłustego. 

Witamina A jest tak na prawdę związkiem kilku grup retinoidowych. Często zamiennie stosuje się nazwy tj. retinol, beta-karoten czy prowitamina A. Witamina A jest magazynowana w naszym organizmie w wątrobie oraz tkance tłuszczowej. 

Ogromne znaczenie Witaminy A dla naszego organizmu objawia się pozytywnym wpływem na nasz wzrok, wzrost, zapobieganiu zakrzepom, zwalczaniu wirusów i bakterii, utrzymaniu prawidłowego stanu skóry, a także poprawie stanu włosów i paznokci.

Witaminę A znajdziemy w jajkach, jarmużu, słodkich ziemniakach, w wątrobie i tłustych rybach.

Niedobory witaminy A objawiają się w następujących sytuacjach:

 • gdy pogorszył się wzrok
 • wypadają włosy i łamią się paznokcie
 • nasilają się objawy trądziku
 • pojawiają się skłonności do biegunek
 • częściej łapiemy infekcje wirusowe i bakteryjne.

Najczęściej niedobory witaminy A pojawiają się u kobiet w ciąży, u osób pracujących przy komputerze, u alkoholików i palaczy.

Ze względu na fakt, że witaminę A łatwo przedawkować nie można jej suplementować samodzielnie przez długi okres czasu.

Kolejną witaminą jest Witamina E i tak jak poprzednia jest rozpuszczana w tłuszczach. Jest silnym antyutleniaczem. Często mówi się, że jest „witaminą młodości”. Jej głównym działaniem jest walka z wolnymi rodnikami, na które jesteśmy codziennie narażeni. Witamina E jest bardzo potrzebna dla pań i panów. U kobiet zapewnia prawidłową owulację, prawidłowy rozwój nienarodzonego dziecka oraz prawidłowy przebieg ciąży, a u mężczyzn jest potrzebna do prawidłowej produkcji nasienia.

Witamina E podobnie jak witamina A korzystnie wpływa na skórę i opóźnia procesy starzenia. Ze względu na działanie nawilżające, odżywiające, natłuszczające i regenerujące spotyka się ją w kremach i kosmetykach.

Na niedobory tej witaminy cierpią głównie osoby chore na celiakię i mukowiscydozę oraz te, u których wystąpiło zaburzenie wchłaniania tłuszczu.

Objawy niedoboru witaminy E to:

 • anemia
 • wypadanie włosów
 • zaburzenia koncentracji
 • niepłodność
 • problemy ze wzrokiem
 • zmęczenie i rozdrażnienie

Witamina E jest również magazynowana w naszym organizmie, głownie w nadnerczach i tkance tłuszczowej. Zazwyczaj nadmiar jest wydalany z organizmu. Do ewentualnego przedawkowania może dojść, gdy suplementujemy witaminę E w dużych dawkach i przez długi okres czasu.

Witaminę E znajdziemy w oleju słonecznikowym, rybach, migdałach, orzechach laskowych, kiełkach, szpinaku czy pomidorach.

Witamina A E w suplementach jest często połączona, ponieważ witamina E dodatkowo zapobiega utlenianiu witaminy A.

Kolejną witaminą rozpuszczalną w tłuszczach jest Witamina D3. Jest nam potrzebna do prawidłowego działania układu odpornościowego, odpowiada za prawidłową mineralizację kości, reguluje gospodarkę wapniowo-fosforową, ale są również źródła, które podają, że witamina D3 chroni nas przed nowotworami. 

Niestety wielu ludzi cierpi na poważny niedobór tej witaminy i mimo, iż nasz organizm potrafi ją wytworzyć przy ekspozycji na słońce, poziom jej w organizmie jest bardzo niski. W takich sytuacjach konieczna jest suplementacja. Wszyscy pamiętają, że zbyt niski poziom witaminy D3 to krzywica u dzieci, ale jak się okazuje nie tylko to. 

Ostatnią witaminą rozpuszczalną w tłuszczach jest K2MK7

Tu trzeba na początku powiedzieć, że istnieją 3 witaminy K jest to witamina K1, witamina K2 i witamina K3. 

Najkorzystniejszą formą jest witamina K2, która jest magazynowana w wątrobie i wykorzystywana w całym organizmie.

Witamina K2 jest wytwarzana przez bakterie w procesie fermentacji np. soi, w jogurtach, kefirch, serach czy kiszonej kapuście. Najlepszym podtypem jest menachinon oznaczany MK7, gdzie liczba 7 oznacza okres półtrwania w organizmie.

Według badań naukowych witamina k2mk7 ma korzystny wpływ na nas ponieważ reguluje procesy krzepnięcia krwi, reguluje wapń w organizmie.

Obok prawidłowego odżywiania i suplementacji witaminami oraz minerałami należy pamiętać, że istnieje wiele czynników wpływających na nasze zdrowie, jak na przykład ruch w formie jazdy na rowerze, czy spokojnego biegu.

Odwiedź sklep z suplementami i dowiedz się jeszcze więcej o innych suplemetach diety, olejkach eterycznych, olejach do skóry, czy kosmetykach BIO, które mogą okazać się niezbędne dla Twojego zdrowia.

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Magnesy na lodówkę
Ja mam kilka przywiezionych z wycieczek, z motywami z danych miejsc.
On pije. Czy taki związek ma sens?
Sens ma tylko terapia albo odejście... Niestety ale na nałóg nie ma innych sposobów...
Fajne sklepy na zakupy prezentów
Dla każdego coś na prezent znajdziesz tutaj :D https://www.manoki.pl/
Krem ,czy baza?
Wszystko zależy od składy podkładu jaki nakładamy na krem lub bazę