Cukier rozkosz czy trucizna? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Cukier rozkosz czy trucizna?

17 czerwca 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

W erze epidemii cukrzycy i otyłości, cukier (inaczej – sacharoza) zaliczany jest zaraz po papierosach i narkotykach za najbardziej uzależniającą używkę. Niejednokrotnie spotkaliśmy się takim określeniem: cukier – „biała śmierć”.

Mimo wielu radości jakie niosą za sobą słodycze – cukier nadal uważany jest za podstawową truciznę ludzkości.
Kiedyś występowanie uzależnienia od cukru w ogóle nie istniało. Produkt ten uważany był za luksusowy i tylko nieliczni mogli sobie na niego pozwolić.
Obecnie obserwujemy nieustanny wzrost udziału sacharozy i cukrów prostych w diecie każdego człowieka, kosztem innych cennych składników odżywczych. Cukier stał się produktem powszechnego użytku, który spożywamy kilogramami!
Większość z nas w codziennej diecie dostarcza znacznie więcej cukru niż w rzeczywistości potrzebuje nasz organizm. W rezultacie dochodzi do dodatniego bilansu energetycznego prowadzącego do otyłości i rozwoju wielu chorób metabolicznych.

Naturalny czy nie?

Warto zwrócić uwagę, iż powszechnie spożywany przez nas cukier rafinowany nie jest wcale produktem naturalnym. Otrzymywany jest w wyniku przemysłowego przetwarzania trzciny cukrowej bądź buraka cukrowego. Powstający „czysty” węglowodanowy produkt, pozbawiony jest jakichkolwiek witamin i składników mineralnych. Organizmowi dostarcza jedynie chwilę radości i znaczną ilość „pustych” kalorii.

Złodziej witamin

Nie bez kozery cukier nazywany jest złodziejem witamin z gr. B. Organizm do prawidłowego przetworzenia i wykorzystania cukru, potrzebuje odpowiednich witamin i składników mineralnych takich jak wapń, magnez, potas czy cynk. Gdy nie zostają one dostarczone wraz z pożywieniem, ustrój zaczyna wykorzystywać własne zapasy, doprowadzając do znacznego zubożenia i zachwiania równowagi wewnętrznej ustroju. Konsekwencją mogą być zaburzenia ze strony układu krążenia lub  nieprawidłowe przewodnictwo nerwowe w mięśniach.

Wystrzegaj się cukru

Od najmłodszych lat straszono nas próchnicą zębów będącą wynikiem nadmiernego spożycia cukru i słodyczy. Efekt ten związany jest głównie z demineralizacją zębów i działaniem szkodliwych produktów przemiany materii bakterii bytujących w jamie ustnej dla których cukier jest idealną pożywką.
Obecnie „białej śmierci” przypisano dodatkowo udział w rozwoju takich chorób jak otyłość, cukrzyca, miażdżyca, choroby układu krążenia, nadmierne zakwaszenie organizmu, zaburzenie odporności czy coraz częściej występującą kandydozę.
Występowanie otyłości związane jest głównie z brakiem aktywności fizycznej i niezbilansowaną dietą bogatą w cukry proste i tłuszcze. Nadmiar cukru w organizmie magazynowany jest w wątrobie w postaci glikogenu lub przekształcany w wyniku szeregu przemian w trójglicerydy.
Właśnie dlatego podczas stosowania diet odchudzających wskazane jest znaczne ograniczenie udziału sacharozy. Nadmierna podaż cukru przyczynia się dodatkowo do pobudzenia ośrodka głodu w podwzgórzu. Spowodowane jest to gwałtownym wzrostem poziomu glukozy we krwi. Aby ustabilizować poposiłkową glikemię, trzustka w odpowiedzi produkuje znaczne ilości insuliny – hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Następujący po sobie nagły wzrost i spadek stężenia glukozy we krwi manifestuje się w krótkim czasie ponownym uczuciem głodu oraz nieprzepartą ochotą sięgnięcia po „coś” słodkiego.

Cukrowe uzależnienie

Niestety im więcej spożywamy cukru tym mamy na niego jeszcze większą wewnętrzną ochotę. Rezygnacja ze „słodkiej przyjemności”, podobnie jak z każdego innego nałogu nie jest prostą decyzją. Takie postanowienie wymaga pracy nad sobą, czasu i wielu wyrzeczeń. Dolegliwości takie jak zmęczenie, bóle i zawroty głowy, bądź huśtawka nastrojów, które często towarzyszą nagłemu zaprzestaniu spożycia cukru po zakończeniu detoxu cukrowego mijają… Cierpliwość to podstawa.

Uważaj: cukier czai się wszędzie!

Musimy pamiętać, że źródłem sacharozy są nie tylko słodycze. Znaczna część cukru krystalicznego ukryta jest w wielu produktach spożywanych przez nas każdego dnia. Takie produkty jak jogurty, serki owocowe, soki czy tak bardzo lubiane przez dzieci płatki śniadaniowe zawierają zaskakujące ilości cukru!

Zawartość cukru w wybranych produktach spożywczych:

  • Jogurt bananowy 1,5%tł – 1 op. (150g) 5,4 g
  • Napój mleczny kakaowy – 1 szkl. (200g) 14,4 g
  • Serek homogenizowany truskawkowy – 1 op. (150g) 21,9 g
  • Lody śmietankowe – 100g 13 g
  • Jagodzianka – 1 szt. 23,2 g
  • Sok marchwiowo – pomarańczowo – jabłkowy – 1 szkl. 15,3 g

Podejmując decyzję ograniczenia podaży cukru w diecie, gorąco zachęcam do wnikliwej analizy informacji zamieszczonej na etykietach produktów spożywczych. Jest to najprostsza i najszybsza metoda zmniejszenia ilości sacharozy w codziennym diecie. Dodatkowo wpłynie to na zmianę naszych nawyków żywieniowych i wyuczy rozróżniania produktów pod względem wartości odżywczej.

Podstawowe paliwo organizmu

Mimo wielu negatywnych opinii na temat cukru, jest on nadal nieodzownym składnikiem diety każdego z nas. Oprócz znaczącej roli jaką pełni w przemyśle spożywczy jest niezbędnym źródłem energii zarówno dla mózg jaki i mięśni. Gdybyśmy zaprzestali całkowicie podaży węglowodanów, to nasz organizm jest w stanie wykorzystując zapasy glukozy zgromadzonej w wątrobie i mięśniach, „przetrwać”  zaledwie godzin.

Głowa do góry

Jeżeli już nie możemy obejść się bez smaku słodkiego, proponuję zamianę cukru na miód. Jest to naturalny produkt spożywczy, bogaty w witaminy, składniki mineralne i szereg kwasów organicznych. Podobnie jak cukier jest to produkty o wysokiej wartości energetycznej jednak w odróżnieniu od cukru dodatkowo wykazuje mnóstwo dobroczynnych właściwości.

Słodkie życie – czy aby na pewno?

W dobie ciągłej pogoni za zdrowym stylem życia i szczupłą sylwetką media nadal wytrwale atakują nas kolejnymi „cudownymi” reklamami słodkości, które większość z nas utożsamia z uczuciami, dzieciństwem i radością. Niezależnie od emocji cukier nadal jest i będzie bezprecedensową trucizną, która codziennie zatruwa nasze życie.
Więc zanim zechcesz sięgnąć po kolejnego herbatnika bądź posłodzić kolejną łyżeczką herbatę, zastanów się czy tak chwila słabości jest tego warta.

dla portalu www.urodaizdrowie.pl: www.ananda.pl (tutaj znajdziesz również min. suplementy diety na odchudzanie)



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

4 komentarzy do Cukier rozkosz czy trucizna?

  1. avatar Kacha pisze:

    Codziennie muszę coś słodkiego zjeść, tak już mam…

  2. avatar ofelia112 pisze:

    A ja mam czasem taką ochotę na słodycze…

  3. avatar dolores pisze:

    Też ograniczam, ale nie da siego całkowicie wyeliminować z diety….

  4. avatar Gabrysia pisze:

    Unikam słodyczy, bo chcę być szczupła i zdrowa!

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...