Co oznacza wiek metaboliczny? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Co oznacza wiek metaboliczny?

3 grudnia 2017, dodał: dietetyk medyczny
Artykuł zewnętrzny

Analiza składu ciała staje się coraz popularniejsza, jednym z parametrów jaki możemy dostrzec na wydruku jest wiek metaboliczny.

https://secure3.convio.net/ccssk/images/content/pagebuilder/2012_Jul19_WOMAN_Woman_eating_salad_450.jpg

 

Ten wynik dość często zaskakuje i daje do myślenia. Liczby na wydruku dają nam pewien obraz tego ile nasz organizm ma lat oraz  czy jego kondycja jest dobra (jeśli na wydruku widzimy wiek rzeczywisty lub niższy) czy też sporo mamy jeszcze do zrobienia (jeśli wiek jest wyższy od naszej rzeczywistej metryki).

Często zdarza się, że młode osoby mają kondycję porównywalną z kondycją 50. latków, zdarza się jednak, że osoba po 50. może się poszczycić organizmem 25. latka! Wtedy jest się czym chwalić.

Jakie parametry składają się na obliczenie wieku metabolicznego? Jest to podstawowa przemiana materii, waga mięśni oraz ilość wody i tkanki tłuszczowej w organizmie.

Jak zatem odżywiać się, aby się odmłodzić?

1.Nawadniaj się! W codziennym jadłospisie powinno się znaleźć miejsce na przynajmniej 1,5 l. wody. Sięgaj po różą wodę – wapniową, magnezową, unikaj jednak wód smakowych.

woda

2. Zwiększ ilość spożywanych owoców i warzyw – warzyw powinno być 5 porcji dziennie, owoców 2 porcje. Wybieraj warzywa i owoce sezonowe, świeże i najlepiej krajowe.

Veggies and Fruits

3. Ograniczaj spożycie czerwonego mięsa. Jak najczęściej sięgaj po rośliny strączkowe i ryby.

4. Unikaj produktów wysoko przetworzonych – konserw, dań instant.

5. Pamiętaj o dodatku oleju czy oliwy do surówek i sałatek, jednak nie zapominaj, że te produkty są także kaloryczne – kilka łyżeczek dziennie w zupełności wystarczy.

oliwa

6. Zastąp białe pieczywo i jasne zboża produktami pełnoziarnistymi – pieczywem graham, makaronem razowym czy brązowym ryżem.

danie

7. Wyeliminuj całkowicie dania typu fast-food, słodkie soki, gazowane napoje i słone przekąski.

Justyna Marszałkowska-Jakubik – http://zdrowonajedzeni.pl/

 

zobacz również:

  1. Porady – Odchudzanie

  2. Polecane diety

  3. Diagnostyka – sprawdź swoje zdrowie

  4. Alergie i nietolerancje pokarmowe



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

21 komentarzy do Co oznacza wiek metaboliczny?

  1. avatar Ania pisze:

    Trenuję 5 razy w tygodniu, piję przynajmniej 2,5 litra wody, nie używam cukru, alkoholu ani smażonego, nie palę i nigdy nie paliłam papierosów, nie jem fast foodów, w ogóle jem 5 zdrowych posiłków dziennie i to naprawdę zdrowych, głównie warzywa, bo mam wiele nietolerancji pokarmowych i muszę bardzo uważnie i mądrze bilansować jedzenie – a mój wiek metaboliczny jest o 20 lat większy, niż rzeczywisty. I tyle pięknych teorii.

  2. avatar Nathan pisze:

    Nie wiem jak to jest liczone i co konkretnie jest brane pod uwagę, ale ja mam 30 lat, a wiek metaboliczny wyszedł mi 16. Wcale nie jestem wysportowany – przez ostatnie 2 lata tylko na rower w lecie od czasu o czasu i nic poza tym – nawet w domu nie ćwiczę przez stany depresyjne, jakie mnie nawiedzają częściej, lub rzadziej. Poza tym bardzo często się denerwuję, przez co czuję się totalnie zmęczony fizycznie, że jak tylko wracam do domu, to zaraz kładę się spać. Jadam fast-foody, pijam colę, jadam słodycze – nawet bardzo dużo. Jedynce co, to nie mam i nigdy nie miałem problemu z nadwagą. W zasadzie mogę zjeść co chcę, ale niezbyt wiele, bo szybko się zapycham. I skąd tak niski wiek metaboliczny?

  3. avatar Lukasz pisze:

    Dobra dietę pewnie trzymasz i do 50 brzuszek będzie Oki

  4. avatar dociekliwy pisze:

    Obawiam się, że określenie wiek metaboliczny budzi błędne skojarzenia. Wiek metaboliczny nie ma nic wspólnego z rzeczywistym wiekiem. Lat ma się tyle ile w metryce. Jest to zaagregowany wskaźnik określający kondycję organizmu. Ogólnie rzecz biorąc bada proporcje wagi i wzrostu i wylicza idealną wagę. Jeśli masz nadwagę twój wiek metaboliczny będzie wyższy niż w metryce i odwrotnie. To podstawa. Analizator składu ciała bierze jeszcze pod uwagę proporcje tłuszczu i tkanki mięśniowej. Jeśli masz np. więcej masy mięśniowej niż średnia dla twojej wagi dostajesz parę lat premii jeśli tłuszczu parę lat kary. Moim zdaniem wskaźnik ten powinien mieć inną nazwę bo wprowadza w błąd. Na jakimś blogu przeczytałem jak jedna pani cieszyła się , że ma dużo młodsze ciało niż wynika z metryki. Oczywiście nieprawda bo proces starzenia przebiega tylko w jedną stronę, a w poście powyżej Luki897 „wymłodniał” nam o 17 lat. Oczywiście nie wymłodniał, ale znacząco poprawił swoją kondycję, nabrał masy mięśniowej, obniżył zawartość tłuszczu i obniżył masę ciała. Należy dążyć do tego , aby jak najbardziej obniżyć ten wskaźnik (lepiej być szczupłym i wysportowanym :)) choćby z e względu na choroby wynikające z nadwagi. Jak każda metoda ten wskaźnik też ma swoje ograniczenia. Anorektyczka na umarciu najprawdopodobniej ( chyba, że analizator będzie miał jakąś blokadę ale to już zależy od typu) też będzie miała niski wiek metaboliczny, ale tu nie ma się z czego cieszyć.

    • avatar Marta pisze:

      Nie zgadzam się, byłam u dietetyka robił mi taką właśnie analizą. Mam 50 lat 8 kg nadwagi a wiek metaboliczny 35 lat.

    • avatar dociekliwy pisze:

      Kupiłem sobie taki analizator i teraz już wiem wszystko. Generalnie mam rację, ale jest trochę inaczej niż napisałem wcześniej. Najważniejszym wskaźnikiem ( i tak naprawdę całkowicie decydującym przynajmniej dla Tanity) jest % masy mięśniowej w korelacji z % tłuszczu). Ubytek 1-2% tłuszczu to kilka lat mniej. U mnie ubytek nieco ponad 2% spowodował odmłodnienie prawie o 10 lat. Rzeczywiście sama waga jest mniej istotna dla wyliczanego wieku metabolicznego (aczkolwiek nadwaga wiąże się zwykle ze zbyt dużym % tłuszczu). Metryka dalej ani drgnie.

  5. avatar Luki897 pisze:

    Miałem 94KG masy i 35lat wieku metabolicznego a rzeczywiście 22, przeszedłem na dietę i ćwiczę 4 razy w tygodniu u mam tera 18 lat:)

  6. avatar karabin pisze:

    Witam ! Mam 29 lat. Trenuje 5 razy w tyg po około 1.5 godziny do max 2 . Zajmuje się kształtowaniem sylwetki . Mój wiek metaboliczny wskazał 13 :) Dbam o jedzenie. Trzymam Diete . A W weekend piłem całe 2 dni. :)

  7. avatar mimozka pisze:

    Stosuję tych 7 zasad, całe życie tak żyłam i zawsze interesowałam się zdrowym trybem życia. Wiek metaboliczny wyszedł mi 12 lat, mając 30 lat i dzieci ;)

    • avatar Likain pisze:

      To może oznaczać że jesteś niedożywiona, lub świadczyć o niedoborze minerałów. Nie zawsze bardzo niski wiek metaboliczny jest dobrym sygnałem :)

  8. avatar Baxsir pisze:

    Mam 23 lata. Unikam fast foodów pracuję fizycznie ćwiczę fitnes 3 razy w tygodniu, nie jest słodyczy i piję dużo wody i mam wiek metaboliczny 38 lat. To trochę niesprawiedliwe. Pozdrawiam magenta :(

  9. avatar Cycek pisze:

    Wiek prawie 26 lat, metaboliczny (robie pomiary co miesiac od 4 miesiecy) zawsze 12 lat. Jem w miare zdrowo ale gigantyczne porcje (kilogramowe obiady), nie pale, pije normalnie.

  10. avatar Paula pisze:

    mam 24 lata mój wiem metabolicznych to 16 : ) ! trening 3 razy w tygodniu 5 zdrowych posiłków : ) Pozdrawiam

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...