Co mówi o Tobie stan Twoich włosów i paznokci?

11 października 2018, dodał: Redakcja

Nie od dziś wiadomo, że ogólny stan zdrowia, jak również styl życia przekładają się na nasz wygląd. Choroby, stres oraz niedobory witamin i minerałów bezpośrednio wpływają na to, jak wygląda nasza skóra, włosy i paznokcie. Badania pokazują, że najsilniej oddziałujący na nie czynnik to odżywianie. Niedobory pokarmowe dotykają niestety większość z nas i objawiają się na wiele sposobów: na przykład zbyt niski poziom cynku, selenu i żelaza powoduje nadmierne wypadanie włosów, ich słaby wzrost oraz zmniejszenie grubości łodygi , a niedobór krzemu odpowiada za łamliwość włosów i rozdwajanie się paznokci.

Co na zdrową skórę?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo dermokosmetyków do pielęgnacji włosów, skóry i paznokci. Niestety działają one wyłącznie od zewnątrz, a więc krótkotrwale, dlatego efekt gęstych i lśniących włosów oraz świetlistej skóry szybko przemija. Aby utrzymał się dłużej, organizm potrzebuje działania od środka, jakie zapewniają nutrikosmetyki – suplementy diety o działaniu kosmetycznym i pielęgnacyjnym[1]. Aby jednak wybrać preparat, który nie tylko poprawi wygląd, ale i pozytywnie wpłynie na nasze ogólne zdrowie, warto poznać działanie jego składników. Zatem – co na zdrową skórę i włosy?

Skrzyp polny – stanowi bogate źródło flawonoidów, krzemu i potasu, dzięki czemu działa przeciwbakteryjnie i regenerująco[2].

Biotyna – zapobiega pękaniu i rozdwajaniu się paznokci[3].

Cynk – przyspiesza procesy regeneracyjne zachodzące w skórze, a tym samym ułatwia gojenie blizn potrądzikowych i rozjaśnia przebarwienia. Spowalnia on również proces powstawania wolnych rodników w skórze, co opóźnia jej starzenie[4].

Krzem – uczestniczy w biosyntezie kolagenu[5], niezbędnego, by skóra zachowała sprężystość i jędrność.

Algi – stanowią źródło wielu substancji odżywczych potrzebnych dla zdrowia włosów i skóry[6]. Zawierają duże ilości antyoksydantów, dzięki czemu wykazują działanie przeciwstarzeniowe, a także kwasu hialuronowego, który intensywnie nawilża i ujędrnia skórę oraz zwiększa jej elastyczność[7].

Wybór suplementów nie jest prosty, ale wiedza na temat działania ich składników pozwoli każdemu wybrać odpowiedni produkt.

[1] Bojarowicz H., Dźwigulska P., Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie, „Hygeia Public Health” 2012, 47(4), s. 433-441.

[2] Tamże

[3] Trüeb R. M., Serum Biotin Levels in Women Complaining of Hair Loss „International Journal of Trichology” [online], 2016 [dostęp: 23 września 2018], 8(2), s. 73-77. Dostępny w internecie: http://dx.doi.org/10.4103/0974-7753.188040.

[4] Kumar P. et al., Zinc and skin: A brief summary, „Dermatology Online Journal” [online], 2012 [dostęp: 23 września 2018], 18(3). Dostępny w internecie: https://escholarship.org/uc/item/0m58m2w9.

[5] Bojarowicz H., Dźwigulska P., Suplementy…, jw.

[6] Kapoor V. P., Herbal Cosmetics for Skin and Hair care, „Natural Product Radiance” 2005, 4(4), s. 306-314.

[7] Muszyńska B. et al., Właściwości prozdrowotne węglowodanów występujących w algach, „Farmacja Polska” 2016, 72(7), s. 459-470.

 

 

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Technologia żywej wody "Living Water Technology"
Cena:
390 zł
Duże rozmairy - sklep EDorota.pl
Cena:
179 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Wygodne i lekkie zakupy!
Cena:
349 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Mieszkanie - kupno czy zamiana, ryn…
Mnie także zależało na tym, aby zamieszkać blisko miasta, ale wybrałam trochę inną lokalizację....
Co na migrenę?
Ja polecam tylko gardan, jedyne co mnie ratuje przy miesiączkach czy migrenach....
Probiotyki
Ja od siebie mogę polecić kropelki flostrum baby, nawet profilkatycznie. U mnie jelitówek...
Jak przeżyć za niewielkie pieniądze…
Kupować jedzenie na rynku, od lokalnych rolników:)