Co mówi o Tobie stan Twoich włosów i paznokci?

11 października 2018, dodał: Redakcja

Nie od dziś wiadomo, że ogólny stan zdrowia, jak również styl życia przekładają się na nasz wygląd. Choroby, stres oraz niedobory witamin i minerałów bezpośrednio wpływają na to, jak wygląda nasza skóra, włosy i paznokcie. Badania pokazują, że najsilniej oddziałujący na nie czynnik to odżywianie. Niedobory pokarmowe dotykają niestety większość z nas i objawiają się na wiele sposobów: na przykład zbyt niski poziom cynku, selenu i żelaza powoduje nadmierne wypadanie włosów, ich słaby wzrost oraz zmniejszenie grubości łodygi , a niedobór krzemu odpowiada za łamliwość włosów i rozdwajanie się paznokci.

Co na zdrową skórę?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo dermokosmetyków do pielęgnacji włosów, skóry i paznokci. Niestety działają one wyłącznie od zewnątrz, a więc krótkotrwale, dlatego efekt gęstych i lśniących włosów oraz świetlistej skóry szybko przemija. Aby utrzymał się dłużej, organizm potrzebuje działania od środka, jakie zapewniają nutrikosmetyki – suplementy diety o działaniu kosmetycznym i pielęgnacyjnym[1]. Aby jednak wybrać preparat, który nie tylko poprawi wygląd, ale i pozytywnie wpłynie na nasze ogólne zdrowie, warto poznać działanie jego składników. Zatem – co na zdrową skórę i włosy?

Skrzyp polny – stanowi bogate źródło flawonoidów, krzemu i potasu, dzięki czemu działa przeciwbakteryjnie i regenerująco[2].

Biotyna – zapobiega pękaniu i rozdwajaniu się paznokci[3].

Cynk – przyspiesza procesy regeneracyjne zachodzące w skórze, a tym samym ułatwia gojenie blizn potrądzikowych i rozjaśnia przebarwienia. Spowalnia on również proces powstawania wolnych rodników w skórze, co opóźnia jej starzenie[4].

Krzem – uczestniczy w biosyntezie kolagenu[5], niezbędnego, by skóra zachowała sprężystość i jędrność.

Algi – stanowią źródło wielu substancji odżywczych potrzebnych dla zdrowia włosów i skóry[6]. Zawierają duże ilości antyoksydantów, dzięki czemu wykazują działanie przeciwstarzeniowe, a także kwasu hialuronowego, który intensywnie nawilża i ujędrnia skórę oraz zwiększa jej elastyczność[7].

Wybór suplementów nie jest prosty, ale wiedza na temat działania ich składników pozwoli każdemu wybrać odpowiedni produkt.

[1] Bojarowicz H., Dźwigulska P., Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie, „Hygeia Public Health” 2012, 47(4), s. 433-441.

[2] Tamże

[3] Trüeb R. M., Serum Biotin Levels in Women Complaining of Hair Loss „International Journal of Trichology” [online], 2016 [dostęp: 23 września 2018], 8(2), s. 73-77. Dostępny w internecie: http://dx.doi.org/10.4103/0974-7753.188040.

[4] Kumar P. et al., Zinc and skin: A brief summary, „Dermatology Online Journal” [online], 2012 [dostęp: 23 września 2018], 18(3). Dostępny w internecie: https://escholarship.org/uc/item/0m58m2w9.

[5] Bojarowicz H., Dźwigulska P., Suplementy…, jw.

[6] Kapoor V. P., Herbal Cosmetics for Skin and Hair care, „Natural Product Radiance” 2005, 4(4), s. 306-314.

[7] Muszyńska B. et al., Właściwości prozdrowotne węglowodanów występujących w algach, „Farmacja Polska” 2016, 72(7), s. 459-470.

 

 

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ
Pasty curry o oryginalnym, pikantnym smaku i niezapomnianym aromacie
Cena:
12,99 zł
Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
Naturalna witamina C
Cena:
139 zł
Sprawdź na bielizna9.com!
Cena:
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Rzucanie palenia
Serio komuś się udało dzięki tabletkom? Bo jakoś wszyscy moi znajomi, którzy tego próbowali,...
Zanieczyszczenie powietrza a chorob…
> monia221 napisał/a:> Podobno ma to ogólnie duży wpływ na samopoczucie i na zdrowie....
Reklama sklepu
Dawid Krzyżowski, który jest mistrzem Polski RedBull freestyle football, może reklamować Twój sklep podczas...
Co kupić na prezent dla mężczyzny -…
Mojemu mężowi na urodziny zrobiłam niespodziankę i zaprosiłam Dawida Krzyżowskiego, który jest mistrzem polski...