CLA, GLA, DHA – niezbędne składniki żywności | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

CLA, GLA, DHA – niezbędne składniki żywności

27 czerwca 2012, dodał: Żaneta Szczęsna
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Wśród wielu składników żywności na szczególną uwagę zasługują nie niezbędne składniki żywności, czyli takie, które nie są klasyfikowane ani jako witaminy, ani jako składniki mineralne, należą do różnych grup związków, ale najczęściej są pochodnymi węglowodanów lub aminokwasów. Substancje te nie są klasyfikowane jako składniki niezbędne, ponieważ ich synteza w zdrowym organizmie zwykle jest wystarczająca do prawidłowego funkcjonowania. Jednak w niektórych przypadkach jest uzasadniona, wręcz nawet wskazana suplementacja diety w te składniki. Spośród wielu składników uznanych za nie niezbędne na uwagę zasługują specyficzne kwasy tłuszczowe ( ALA, GLA CLA), l-karnityna, koenzym Q10, cholina, kreatyna, glukozamina czy chodornityna.


Kwasy tłuszczowe, takie jak kwas alfa-linolenowy (ALA) czy linolowy (LA) należą do jedynych kwasów uznawanych jako niezbędne składniki żywności i powinny być dostarczane wraz z pożywieniem. Metabolizm przekształca te kwasy w dłuższe i bardziej nienasycone formy np. kwas eikozapentaenowy (EPA), kwas dokozaheksaenowy (DHA) oraz kwas gamma- linolenowy (GLA). Nieodpowiednia dieta, w której nie zostały dostarczone kwasy GLA powoduje, że zostają one przekształcone w kwas AA (arachidonowy), który to jest niekorzystny, gdyż działa prozapalnie. Właściwa suplementacja powoduje, że GLA zostaje przekształcone w DGLA ( dihomo-gamma-linolenowy), który ma działanie przeciwzapalne. Kwas GLA jest bardzo korzystny, gdyż poprawia krążenie krwi , wykazując działanie antyagregacyjnego na płytki krwi i obniżania jej lepkości, jest również skuteczny w profilaktyce różnego rodzaju schorzeń skóry, np. suchość, zaczerwienienie. Kwas GLA występuje w nasionach wiesołka, ogórecznika, czarnej porzeczki, agrestu, występuje także w spirulinie i nasionach, rybach i w mleku matki.
Kwas alfa-linolenowy (ALA) zawarty jest w siemieniu lnianym, oleju lnianym, orzechach włoskich, oleju rzepakowym, sojowym. Zapewni on korzystną modyfikację błon komórkowych odpowiedzialnych za migotanie komór serca. Kwas ALA jest podstawowym źródłem kwasu DHA – ważnego składnika mózgu. Niski poziom DHA może powodować zmiany nastroju, utratę pamięci, problemy ze wzrokiem i występowanie schorzeń neurologicznych. Kwas ALA obniża znacząco poziom cholesterolu oraz zapobiega agregacji i adhezji płytek krwi.
CLA ma działanie fizjologiczne, głównie łagodzi stany zapalne, działa przeciwnowotworowo, zwiększa odporność immunologiczną, łagodzi astmę, ogranicza arteriosklerozę, odkładanie się tkanki tłuszczowej, zmniejsza nadciśnienie i symptomy cukrzycy. CLA w diecie występuje m.in. w mleku przeżuwaczy, większości produktów mleczarskich, wołowinie, baraninie, wieprzowinie jak i w oleju rzepakowym oraz orzechach.
Zdecydowane argumenty przemawiają jednak za tym, aby owe nie niezbędne związki w końcu zacząć nazywać niezbędnymi.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz