Christian Dior – najsłynniejszy projektant i krawiec | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Christian Dior – najsłynniejszy projektant i krawiec

14 listopada 2011, dodał: ilona
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

W tym roku mijają 54 lata od śmierci Christiana Diora i nikt chyba nie zaprzeczy, że jest on i z pewnością będzie  jednym z czołowych projektantów  kojarzonych z luksusem. Nazwisko Dior znane jest nawet wśród ludzi, dla których moda mogłaby nie istnieć. Marka jaką stworzył jest świetnym przykładem na to, jak ogromny przełom dokonał się w świecie mody przez pół wieku.

Christian Dior urodził się w miasteczku Granville w Normandii w rodzinie, która zajmowała się uprawianiem roli. Jego ojciec był fabrykantem nawozów. Legenda głosi, że pewnego razu, kiedy miał 14 lat, jedna z wróżek jarmarku dobywającego się w rodzinnej miejscowości, przepowiedziała mu, że zarobi fortunę na kobietach. Od tamtego momentu każdą swoją życiową decyzję konsultował właśnie z  wróżką Delahaye. Po ukończeniu szkoły został wysłany na studia do Szkoły Nauk Politycznych, ponieważ rodzice pragnęli aby został dyplomatą. Niestety, Christiana bardziej inspirowała architektura i za pieniądze ojca otworzył własną galerię sztuki nowoczesnej,     która po czasie splajtowała i została zamknięta. Właśnie to wydarzenie było decydującym impulsem, aby  zaczął zarabiać sam na siebie.

Początkowo rysował szkice dla znanych krawców takich jak : Molyneux, Piguet czy Schiaparelli. Własnej firmy doczekał się dopiero w roku 1945 kiedy miał 40 lat.           Rok później  założył własny dom mody, który znajdował się przy Avenue Montaigne 30 i tam znajduje się do dziś. 12 lutego 1947 roku zaprezentował w nim pierwszą wiosenno – zimową kolekcję o nazwie Corolle, która przeszła do historii jako New Look. Określenia tego  użyła Carmel Snow, redaktorka „Harper’s Bazaar” olśniona pomysłem nieznanego wtedy jeszcze krawca. Pokaz był istną rewolucją i skandalem, ponieważ w powojennej Europie  kobiety dotychczas chodziły w chodakach, szyły żakiety ze starych wojskowych mundurów a kosmetyki czy suknie pozostawały w sferze ich marzeń. Dior wprowadził suknie z fiszbinowym gorsetem i zakrywającym nogi,  dołem z krynoliny. Dla ludzi był to szok ,biorąc pod uwagę ówczesne realia – do sukni potrzeba było dużej ilości materiału , który dostępny był tylko „na kartki”. Dodatkowo Christian rozebrał kobiety z marynarek z poduszkami, zrezygnował z workowatego fasonu ukazując kobiece krągłości.

Opinia publiczna oskarżyła go o to, że zamiast ubierać kobiety on je tapetuje. Feministki były zbulwersowane eksponowaniem piersi, a redakcje gazet przeżywały oblężenie listami od wściekłych mężów, których żony przestały gotować i sprzątać, a zaczęły się odchudzać. Pisali: „To wszystko po to, żeby uzyskać pańska talie osy. Dom zmienił się w piekło. Idź pan do diabła!”. Po tych wydarzeniach butik Christiana zaczęło odwiedzać setki kobiet, które zrozumiały, że jego kolekcje oferują dokładnie to, czego potrzebują.

Paryż od razu został stolicą mody i zaczął być wzorem dla Hollywood. Moda Diora na szpilki, okrągłe torebki, nylonowe halki i dopasowaną talię w sukienkach została niezmienna przez 20 lat, aż do połowy lat 60 kiedy pojawili się Cardin i Courreges. Należała do najdłużej trwającej mody nowoczesnej Europy. Dior niedługo cieszył się sukcesem – zmarł w 1957 roku w toskańskim kurorcie, a o jego śmierci krążyły dwie legendy. Pierwsza mówi, że zmarł na atak serca, gdy zadławił się ością, a inna, iż nastąpiło to podczas gry w karty. Krążą także plotki, że śmierć wystąpiła na skutek wyczerpujących ekscesów seksualnych w których  co więcej główną rolą odgrywali panowie. Szefem firmy został Yves Saint Laurent a następnie Marc Bohan i Gianfranco Ferre. W 1989 roku Bernard Arnauld, francuski baron luksusu, połączył modę i kosmetyki Diora w jedno i dyskretnie pozbył się z nazwy firmy pierwszego członu – imienia założyciela. Wtedy Dior wszedł do LVMH, korporacji producentów artykułów luksusowych.

Christian Dior z pewnością stworzył najpiękniejszą sylwetkę kobiecą w  powojennej modzie, która została utrwalona przez takie gwiazdy jak : Rita Hayworth, Brigitte Bardot, Claudia Cardinale. Jego aktywną działalność można zamknąć w 10 latach, ale to wystarczyło by pojęcie krawca ewoluowało do projektanta, a w przypadku Diora do europejskiego dyktatora mody. Od momentu kiedy padły słowa: „Europa jest już zmęczona odpalaniem bomb. Potrzebuje odpalania fajerwerków” Dior stał się instytucją i synonimem luksusu. Teraz to marka w której skład wchodzą 22 kolekcje, linie perfum, akcesoriów. Christian jako pierwszy stworzył różnice w kolekcjach biorące pod uwagę geograficzne preferencje klientów – inne ubrania można spotkać w butikach  w Nowym Jorku a inne w Caracas. Jackie Bisset z brytyjskiego Vogue pewnego razu podsumowała: „Od samego początku kreacje Diora emanowały iście królewskim blaskiem, dzięki czemu każda kobieta czuła się w nich jak władczyni”.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Zaskakujące powody unieważniania ma…
Jakiś celebryta ponoć podał powód, że jest gejem:) Ciekawe czy sąd kościelny uwierzył,...
Czy AI wykrada dane?
Umie podszyć się nawet pod realną osobę, więc niedługo wszyscy będziemy mieć klony...
Najzdrowsze mięso
Moim zdaniem mięso każdego rodzaju zakwasza organizm, a więc nie jest zdrowe...
Małżeństwa z najdłuższym stażem…
Rekordziści mają ponad 70-letni staż, to dłużej niż żyje wiele osób.... To już...