Błona dziewicza – fakty i mity | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Błona dziewicza – fakty i mity

28 kwietnia 2013, dodał: Emilia
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Czy błona dziewicza chroni przed ciążą? Na ten temat powstało wiele mitów i niekompletnych wiadomości. Jeszcze wiele nastolatek wierzy, że dzięki błonie nie zostaną mamami. Ta niewiedza o anatomii kobiety może stworzyć sporo problemów. Warto więc dowiedzieć się jak to jest z ta Naszą hymeną.

Co to jest błona dziewicza?
To niewielki fragment błony śluzowej otaczający wejście do waginy. Jest ona zbudowana z kolagenowych i elastycznych włókien tkanki łącznej. Wygląd błony dziewiczej jest cechą osobniczą. Jedyną nieprawidłowością anatomiczną jest całkowite zarośnięcie błony dziewiczej, uniemożliwiające odprowadzenie na zewnątrz organizmu wydzielin z waginy.

Całkowite zrośnięcie błony dziewiczej jest wadą rozwojową. Pierwsze sygnały o powstaniu zrośnięcia pojawiają się około 12 roku życia, kiedy to powinna pojawić się pierwsza miesiączka. Brak krwawienia może być sygnałem nieprawidłowości. Zrośnięcie błony uniemożliwia wydostanie się krwi, która zbiera się w pochwie lub macicy. Osoba mająca zrośniętą macicę może odczuwać cykliczny ból wywołany rozluźnieniem pochwy i macicy. Leczenie zrośnięcia błony polega na jej nacięciu. Dla tych, którzy mają wątpliwości: błona dziewicza nie chroni przed ciążą. Nawet gdy błona nie została przebita, ale doszło do wytrysku, istnieje normalne prawdopodobieństwo ewentualnej ciąży.
Istnieje wiele anatomicznych odmian prawidłowej błony dziewiczej u dziewcząt. Ze względu na kształt otworu rozróżnia się błonę: pierścieniowatą, półksiężycowatą, strzępiastą, płatowatą, mięsistą, sitowatą. Wygląd błony dziewiczej zależy od różnych czynników, między innymi genetycznych, zmian wrodzonych, wpływu hormonów, czy przebiegu procesu gojenia się po urazie lub zakażeniu. W czasie wzrostu organizmu od niemowlęctwa do okresu dojrzewania, błona dziewicza zmienia swój wygląd i grubość. W okresie dojrzewania, pod wpływem wzrostu stężenia estrogenów, staje się grubsza i bardziej postrzępiona.

Przebicie błony dziewiczej

Podczas pierwszego stosunku płciowego dochodzi do naderwania błony, która pęka. Przebita błona dziewicza nie znika od razu. Przez pewien czas jej resztki znajdują się jeszcze w pochwie. Defloracja błony, czyli rozerwanie, nie musi nastąpić podczas pierwszego razu. Zdarza się, że błona pęka jeszcze przed rozpoczęciem współżycia. Przyczynami przerwania błony dziewiczej, innymi niż stosunek, są: stosowanie tamponów, masturbacja oraz uprawianie niektórych dyscyplin sportowych. Istnieje też sytuacja odwrotna. Podczas pierwszego współżycia nie musi dojść do przerwania błony dziewiczej. Może to nastąpić później lub też wcale. Błona może być na tyle elastyczna, że zamiast pęknąć, ugina się. Całkowite przerwanie błony następuje w tym wypadku podczas porodu.Większość kobiet podczas pierwszego razu zaobserwowała delikatne krwawienie. Przerwaniu błony towarzyszy zazwyczaj ból. Nasilenie bólu jest również sprawą indywidualną. Niektóre panie mówią o niewielkim bólu, inne nie wspominają dobrze pierwszego razu. Krwawienie podczas przebijania błony nie jest obowiązkowe. Brak krwawienia nie świadczy o braku dziewictwa. Poza tym, jak wspomniano wyżej, kobieta może po prostu błony dziewiczej nie mieć.

U niektórych pań może dojść do hymenofobii (gr. hymen – błona dziewicza). Jest to zaburzenie polegające na odczuwaniu lęku przed bólem podczas pierwszego razu. Ból jest wyolbrzymiany tak bardzo, że pojawia się niechęć przed współżyciem oraz pochwica. Hymenofobię należy leczyć.

Po co kobiecie błona dziewicza?

Natura wyposażyła w nią kobiety po to, by chronić dziewczynkę i jej wewnętrzne narządy płciowe przed działaniem szkodliwych czynników mogących w przyszłości uniemożliwić jej  urodzenie dziecka. Chodzi tu o ochronę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, czy ciałami obcymi.

Hymen – błona i grecki bóg

Błona dziewicza określana jest z języka greckiego terminem hymen. W grece błona dziewicza dzieli nazwę z bóstwem. W mitologii greckiej Hymen to patron małżeństwa i uroczystości weselnych.

Pierwszy raz

Żeby zwiększyć komfort kobiety podczas pierwszego razu, powinna ona przyjąć specjalną pozycję – tułów wygięty, a nogi umieszczone niżej. Pod biodra można podłożyć np. poduszkę. Jeżeli kobieta krwawiła po stosunku, nie powinna przez co najmniej 2 tygodnie współżyć. Dzięki temu możliwe będzie zagojenie się ranki. Obecnie modne staje się poprawianie miejsc intymnych. Plastyka krocza umożliwia zrekonstruowanie błony dziewiczej.

Materiały: www.Jejzdrowie.pl,www.wagina.com.pl, www.nastek.pl

Zobacz również:

  1. Jak sprawdzić czy mężczyzna jest prawiczkiem – test na dziewictwo!
  2. Czy Polacy lubią seks?
  3. Tantra joga – czas na nowe doznania erotyczne
  4. Ćwiczenie na silny orgazm

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz