Biotyna na włosy – Twój sprzymierzeniec w walce z łysieniem | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Biotyna na włosy – Twój sprzymierzeniec w walce z łysieniem

7 listopada 2017, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Nadmierne wypadanie włosów, jeśli nie jest spowodowane chorobą, może świadczyć o niedoborze witamin i składników odżywczych, w tym biotyny. Jak dostarczyć tę witaminę do organizmu i z powrotem cieszyć się zdrową skórą głowy i pięknymi, gęstymi włosami? Poznaj swojego sprzymierzeńca w walce z łysieniem!
Czym jest biotyna?

Zdrowa cera, lśniące, gęste włosy i mocne paznokcie – to tylko niektóre efekty jej działania. Nic dziwnego, że biotyna, czyli witamina H (B7) często nazywana jest witaminą piękna. Biotyna należy do witamin z grupy B, które odgrywają ważną rolę w procesach metabolicznych, odpowiadając przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, ale – nie tylko!

Jak witamina H (B7) wpływa na funkcjonowanie organizmu? Biotyna wspomaga powstawanie keratyny, zapobiegając chorobom skóry głowy, wypadaniu włosów i łysieniu, łuszczeniu się naskórka oraz rozdwajaniu paznokci. Bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych, wspomaga funkcjonowanie tarczycy oraz reguluje poziom cukru we krwi. Ze względu na to, że biotyna, tak jak pozostałe witaminy z grupy B, jest rozpuszczalna w wodzie i szybko wydalana z organizmu wraz z moczem lub krwią, konieczne jest jej regularne dostarczanie do organizmu  poprzez odpowiednią dietę.

Skutki niedoboru biotyny

Ilość biotyny w organizmie może spaść m.in. poprzez długotrwałą kurację antybiotykową, nadużywanie alkoholu lub przyjmowanie niektórych leków. Skutkami jej niedoboru są wypadające włosy, rozdwajające się paznokcie, stany zapalne skóry, zwłaszcza w okolicy oczu, nosa i ust, a także podwyższony poziom cholesterolu czy zapalenie jelit.

Pierwsze objawy niedoboru biotyny można zaobserwować gołym okiem. Gdy zauważymy, że nasze włosy są osłabione i przerzedzone, paznokcie łamliwe, a skóra zaczyna się łuszczyć i niezdrowo wyglądać, powinno zapalić się nam w głowie pomarańczowe światło ostrzegawcze.

Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane niedoborem biotyny, stresem, nieuregulowanym trybem życia lub przyjmowaniem niektórych leków. Utrata włosów może być także objawem anemii, niedoczynności tarczycy lub zespołu policystycznych jajników. Często ma podłoże genetyczne. Zauważając pierwsze symptomy, warto dokładnie przeanalizować swoje nawyki żywieniowe, zrobić podstawowe badania krwi i skonsultować wyniki z lekarzem.

Zbyt mała ilość witamin i składników odżywczych, w tym witaminy H (B7) powoduje osłabienie struktury włosa, co może prowadzić do przedwczesnego siwienia i nadmiernego wypadania. Problem łysienia coraz częściej dotyka nie tylko mężczyzn, ale także kobiety. Jednak jego najczęstszy typ, czyli łysienie androgenowe, jest w wielu przypadkach procesem odwracalnym wymagającym odpowiedniego leczenia poprzedzonego właściwą diagnostyką i prowadzonego przez lekarza.

Leczenie niedoborów biotyny – na czym polega kuracja?

Niedobór biotyny można uzupełnić w dwojaki sposób: poprzez spożywanie większej ilości produktów zawierających witaminę H (B7) oraz dostarczenie jej do organizmu w postaci suplementu lub leku . Warto wspomnieć, że lek zawiera nawet 5 mg biotyny,  czyli kilkakrotnie więcej niż dostępne na rynku suplementy. Biotyna występuje zarówno w produktach pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Główne źródła tej witaminy to: wątróbka, żółtka jaj, orzechy (włoskie i ziemne), migdały, grzyby, brązowy ryż, mąka sojowa, a także w mniejszym stopniu: szpinak, marchew czy pomidor.

W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów takich jak nadmierne wypadanie włosów (po wyeliminowaniu przez lekarza poważniejszych chorób) można sięgnąć do leczenia biotyną. Wysoka ilość witaminy H (B7), jaką można znaleźć np. w leku Biotebal (dokładne informacje tutaj), poprawi kondycję włosów, hamując ich nadmierne wypadanie oraz przywracając im zdrowy wygląd, gęstość i blask.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...