Antykoncepcja w zastrzyku | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Antykoncepcja w zastrzyku

4 lipca 2011, dodał: Marta Jęśko
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Metody antykoncepcji hormonalnej są ciągle tematem gorączkowych dyskusji. Kobiety zadają pytania, które z tych metod są najbezpieczniejsze dla organizmu, najbardziej skuteczne lub które są najmniej inwazyjne. Wśród Polek najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji są tabletki.

Jednak coraz częściej można natknąć się na fora internetowe, na których widoczne są poszukiwania sposobów na ochronę przed niepożądaną ciążą. Panie poszukują rozwiązań, które zwolniłby je z obowiązku pamiętania o codziennym połknięciu pigułki, pilnowaniu odpowiedniego czasu jej zastosowania i zwiększyły skuteczność działania. Okazuje się, że rozwiązanie tych zmartwień istnieje i chociaż ciągle mało się o nim mówi, na polskim rynku jest już dostępne od kilku lat.
Mowa o domięśniowym zastrzyku hormonalnym, który podaje się w ramię lub w pośladek.

W Polsce występuje pod postacią leku o nazwie Depo Provera. Jest on przeznaczony dla młodych dziewczyn, świadomych kobiet, jak i dla matek (nawet tych ciągle karmiących piersią). Zawiera on syntetyczny hormon przypominający progesteron produkowany w drugiej połowie cyklu menstruacyjnego. Jego działanie polega na zahamowaniu owulacji, oraz utrudnieniu poruszania się plemników poprzez zagęszczenie śluzu, a także nie przygotowuje błony śluzowej macicy do implantacji (zagnieżdżenia) zapłodnionego jaja. Lek można kupić na receptę w każdej dobrze wyposażonej aptece. Jest stosunkowo nie drogi. Koszt to około 40 złotych, co trzy miesiące. Jeden zastrzyk zapewnia natychmiastową ochronę (od momentu podania) właśnie na okres 90 dni.

Wstrzykniecie, które zazwyczaj wykonuje lekarz lub pielęgniarka, powinno nastąpić w ciągu pierwszych 5 dni cyklu, co daje 99% pewności. Niektóre kobiety decydują się na aplikacje leku własnoręcznie. Nie jest to niebezpieczne jednak trzeba zaznaczyć, że nieumiejętne jego podanie powoduje, że zastrzyk jest bolesny. Co więcej trzeba pamiętać, że jak wszystkie środki hormonalne i ten lek powoduje skutki uboczne. Te najczęściej wymieniane przez internautki to tycie (około 5 kg w ciągu 3 miesięcy), bolące piersi, bóle i zawroty głowy, bezsenność, depresja, trądzik, wymioty oraz brak okresu przez cały okres stosowania, (chociaż ten czynnik przez niektóre panie był wymieniany, jako zaleta). Innym zagadnieniem, co, do którego toczy się spór czy jest on wadą czy zaletą to długofalowość jego działania. Najkrótszy okres bezpłodności to trzy miesiące, jednak po dłuższym stosowaniu leku powrót do „normalności” trwa około roku (w niektórych przypadkach dochodzi on nawet do 18 miesięcy).

Zobacz również:

  1. Najdziwniejsze metody antykoncepcyjne
  2. Samoistne orgazmy: 300 orgazmów na godzinę to możliwe!
  3. Jak w przeszłości zapobiegano ciąży?
  4. Żel zamiast pigułki

    Share and Enjoy !

    Shares


    Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

    Jeden komentarz do Antykoncepcja w zastrzyku

    1. avatar a_grestowa pisze:

      Ciekawy artykuł choć chyba bałabym się sięgać po tę metodę. Koleżanka bardzo przytyła. :( Zdecydowanie wolę pozostać przy swoim limeticu…

    Dodaj komentarz


    FORUM - bieżące dyskusje

    Co na ściany do salonu?
    Moim zdaniem sprawdzą się panele na ścianę. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą...
    Najtrudniejsze kierunki studiów
    Moim zdaniem to przyszły student powinien wiedzieć i decydować jakie są jego zainteresowania...
    opadająca powieka
    Jednym z naturalnych sposobów na zlikwidowanie problemu opadającej powieki są okłady na opadające powieki....
    moda męska
    Wiosna 2024 to świetny moment na powrót do stylu retro. Płaszcze męskie i cieplejsze...