Anemia u dzieci – zobacz czym grozi niedobór żelaza!

16 listopada 2017, dodał: EKSPERTKA

Masz wrażenie, że Twoje dziecko bywa dość często znużone i zmęczone? Brak mu energii i ma problemy z koncentracją? Może to być spowodowane niedoborem żelaza. To dość powszechny problem – niemal 40% maluchów w Polsce, które są w wieku przedszkolnym nie ma zapewnionej wystarczającej dawki żelaza w diecie.

 

Żelazo, które stanowi niezbędny do życia i prawidłowego rozwoju człowieka pierwiastek, występuje w bardzo niewielkich ilościach w pożywieniu. Jego niedobory prowadzą do niedokrwistości. Dlatego często się zdarza, że trzeba dostarczać ten pierwiastek w formie suplementu.

Zapotrzebowanie na żelazo

Zapotrzebowanie na żelazo zależy od wieku i stanu organizmu. Innej dawki potrzebują małe dzieci, a innej dorośli. To także mikroelement, którego znacznie więcej potrzebują kobiety. Jego dostarczanie organizmowi jest niezwykle istotne.

Niedobór żelaza – co może powodować?

Żelazo odpowiada za tworzenie krwi Od stanu wysycenia żelazem hemoglobiny, która jest składnikiem krwi, zależy ile tlenu dotrze do tkanek w całym naszym ciele. Bardzo niebezpiecznym dla zdrowia następstwem niedoborów żelaza jest anemia. Wbrew obiegowej opinii, dziecko z anemią wcale nie musi być blade i pozbawione energii. Pierwszą oznaką niedokrwistości jest gorszy apetyt i zaburzone przybieranie na wadze. Wychwycenie i leczenie anemii u dziecka jest bardzo ważne, ponieważ może ona prowadzić do spowolnienia rozwoju.

Żelazo odgrywa także niemałą rolę w zwalczaniu bakterii i wirusów, a także w procesie powstawania energii we wszystkich komórkach. Jeśli dziecko często zapada na infekcje wirusowe i bakteryjne, jest osłabione i masz wrażenie, że bywa apatyczne, warto sprawdzić, czy poziom żelaza w jego organizmie jest wystarczający.

Gdzie szukać żelaza?

Głównym źródłem tego pierwiastka w łatwo przyswajalnej formie jest mięso (wątróbka, chuda wołowina) oraz sardynki z puszki. Niestety, za tymi produktami dzieci często nie przepadają. Można próbować przemycać je do diety dziecka w formie farszu do pierogów czy zapiekanek makaronowych lub ziemniaczanych. Posiłkować można się też daniami z fasolą, grochem, szpinakiem, jarmużem, natką pietruszki i brukselką. Małe jest jednak prawdopodobieństwo, że pozwolą one zaspokoić dawkę zapotrzebowania organizmu dziecka na żelazo.

Niedobory żelaza – dlaczego są niebezpieczne?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, niedobory tego pierwiastka występują u 20-40% dzieci w wieku przedszkolnym. Główne objawy tego stanu to: szorstkość skóry, zajady w kącikach ust, bladość spojówek i śluzówek. Dziecko doświadcza też problemów z koncentracją,  ma obniżoną sprawność fizyczną i jest podatne na infekcje.

Podawanie żelaza 

Organizm dziecka w wieku przedszkolnym potrzebuje dziennie dawki 10 mg żelaza. Ponieważ, jak wspomnieliśmy, trudno jest dostarczyć ją organizmowi w pożywieniu, w wielu przypadkach konieczne jest podawanie dziecku żelaza w formie suplementu. Ważne, aby zawierał on także witaminę C, która zwiększa przyswajanie tego pierwiastka. Niestety, nie  każdy preparat żelaza jest dobrze tolerowany przez organizm dziecka –ważne zatem, aby sięgnąć po taki, który zawiera jego zmikronizowaną formę. Co to oznacza? Że żelazo uwalnia się dopiero w jelitach, a nie od razu – w żołądku. Aby mieć pewność, że dziecko nie będzie odmawiało notorycznie przyjmowania preparatu żelaza, należy pamiętać, że jego metaliczny posmak może działać na malucha zniechęcająco. Z myślą o dzieciach, opracowano preparat, który nie wchodzi w interakcję z pożywieniem i nie daje tego specyficznego posmaku – mel●tiki żelazo. Zawiera żelazo o  wysokiej biodostępności, co pozwala na zoptymalizowanie jego przyswajalności.

Zapewnienie dzieciom wymaganej dawki żelaza jest bardzo ważne dla ich prawidłowego rozwoju oraz zapobiegania poważnym skutkom niedoborów, takich jak anemia. Niezaburzony rozwój i odpowiedni poziom energii, sprawność umysłowa oraz zdolność koncentracji to naturalne objawy zdrowego organizmu. Warto o tym pamiętać i być uważnym na wszelkie zaburzenia w tym obszarze.Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Forever Fields of Green
Zielone źdźbła młodych zbóż, pszenicy i jęczmienia oraz lucerny
Cena:
54,40 zł
Corin biustonosz virginia
Sklep-Biustonosze.pl
Cena:
189 zł
Naturalna witamina C
Wysoka przyswajalność, wzbogacona o bioflawonoidy
Cena:
119 zł
Gorset mocno wyszczuplający talię, brzuch
Kkształtuje talię, górne i dolne partie brzucha
Cena:
31 zł
Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Fajny smartfon, jaki model?
Moja koleżanka ostatnio kupiła telefon Xioami MiA1 i ma dwa aparaty z...
Dojrzałość emocjonalna a związki…
A może nie trzeba tak analizować uczuć, tylko poddać się pięknu chwili...
Firma
> Kalinka01 napisał/a:> Siostra miała jakiś problem z płcią? Piszesz: "Moja siostra miała wypadek...
Firma
To co to za ubezpieczyciel? Przecież w umowie na pewno jest napisane, za...
facebook