Anemia u dzieci – tych objawów nie wolno bagatelizować! | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Anemia u dzieci – tych objawów nie wolno bagatelizować!

2 sierpnia 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Anemia, czyli inaczej niedokrwistość, to poważne wyzwanie dla organizmu. Odpowiedni stan krwi jest podstawą zdrowego funkcjonowania wszystkich narządów, które właśnie z niej czerpią niezbędny tlen. W związku z tym pojawiające się w przebiegu anemii niedobory mogą doprowadzić do groźnych konsekwencji. Czego zatem nie powinno się bagatelizować i jakie objawy należy poddać uważnej obserwacji?

Podstawowa wiedza o anemii

Uściślając, za transportowanie tlenu odpowiedzialne są czerwone krwinki, czyli erytrocyty. Gdy dochodzi do anemii, ich ilość staje się niewystarczająca. Obniżony może być również poziom hematokrytu lub hemoglobiny, które znajdują się właśnie w erytrocytach. Co istotne, hemoglobina (czerwony barwnik) jest białkiem, którego głównym składnikiem jest żelazo (Fe). To właśnie jego niedobór jest u najmłodszych najczęstszą przyczyną niedokrwistości.

Co ważne, zwiększone zapotrzebowanie na żelazo pojawia się u wcześniaków, a później w okresie dojrzewania. Większe ryzyko wystąpienia niedoborów tego mikroelementu mają też dzieci, których matki zmagały się w czasie ciąży z anemią. Inne przyczyny występowania zbyt małej ilości żelaza w organizmie to zwiększona utratą krwi z dróg moczowych, co powodują np. choroby nerek. Może to być także problem związany z przewodem pokarmowym i utrata krwi w związku z występowaniem pasożytów. W obszarze układu trawiennego mogą pojawiać się również stany zapalne czy też częste biegunki, co upośledza wchłanianie Fe. Najczęściej jest to jednak zbyt mała podaż żelaza z jedzenia. Stoi za tym źle zbilansowany sposób żywienia czy też niedożywienie organizmu – np. stosowanie diet odchudzających przez dzieci.

Objawy anemii u dzieci

Jako że anemia z niedoboru żelaza wpływa na funkcjonowanie takich obszarów, jak chociażby układ nerwowy, a co za tym idzie, rozwój neurologiczny dziecka, czy też układ sercowo-naczyniowy, koniecznie należy zadbać o równowagę w tym zakresie. Jakie objawy powinny zwrócić twoją uwagę?

  • Obniżona odpornośc i częste występowanie infekcji u dziecka.
  • Dziecko szybko się męczy.
  • Jest osłabione, czuje się nadmiernie senne.
  • Ma trudności w koncentracji, trudno mu skupić uwagę w szkole.
  • Występują bóle, zawroty głowy, a nawet omdlenia.
  • Dokuczliwe mogą stać się problemy ze snem.
  • Może pojawiać się także tachykardia.
  • Skóra jest blada oraz sucha i popękana (również w kącikach ust).
  • Paznokcie dziecka stają się łamliwe i zaczynają mieć łyżeczkowaty kształt.
  • U najmłodszych może pojawiać się także chęć zjedzenia takich produktów, jak np. glina czy karton, które nie są przeznaczone do spożycia.

Wystąpienie tego typu objawów powinno skłonić cię do konsultacji ze specjalistą. Anemię u dzieci pozwalają wykryć odpowiednie testy z krwi, które może zlecić lekarz pierwszego kontaktu. Należy wykonać wtedy przede wszystkim morfologię krwi obwodowej, ocenę parametrów krwinki czerwonej oraz liczbę retikulocytów. W diagnozie pomagają też oznaczenia stężenia żelaza i ferrytyny we krwi oraz TIBC – czyli całkowita zdolność wiązania żelaza. 

Gdy okaże się, że rzeczywiście dziecko ma zbyt niski poziom żelaza, lekarz zaleci preparaty farmakologiczne, które uzupełniają Fe. Najczęściej występują w formie tabletek, a kuracja trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy – krwinki potrzebują czasu na odbudowę.

Co jeść, aby dostarczyć odpowiednią ilość żelaza?

Przede wszystkim ważna jest w tym kontekście profilaktyka, co wiąże się m.in. właśnie z odpowiednią dietą. Z produktów mięsnych bogatym źródłem żelaza jest wołowina, drób, jagnięcina, wątróbka. Na talerzu dziecka powinny znaleźć się także żółtka jaj, produkty zbożowe, tofu, rośliny strączkowe oraz zielone warzywa, takie jak chociażby brokuły, szpinak czy jarmuż. Należy też zwrócić uwagę na wspólne podawanie produktów bogatych w żelazo wraz z pożywieniem, które jest dobrym źródłem witaminy C – ułatwia ona wchłanianie Fe. Jest to np. acerola, natka pietruszki czy też papryka.

Pomocne mogą okazać się także suplementy, które składają się z wielu witamin i innych składników odżywczych. Ryzyko pojawienia się anemii jest większe także w przypadku niedoborów np. witaminy B12. Należy jednak pamiętać, aby tego typu produkty były stworzone z myślą o dzieciach – ich organizm potrzebuje sił!

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz